Železničáři pokračují ve stávce

[*] Ministr odmítl jednat ze zástupci OSŽ, neboť nerespektovali rozhodnutí soudu
[*] Prezident Havel vyzval k ukončení stávky
PRAHA (jimi, jem, hm) - Představenstvo Odborového sdružení železničářů (OSŽ) včera rozhodlo prodloužit stávku o dalších čtyřiadvacet hodin. Důvodem je podle slov předsedy OSŽ Jaromíra Duška to, že ministerstvo dopravy nedalo záruky na požadavky odborářů, které předložili první den stávky, a že se nepokračuje v jednání. Navíc je na stávkující železničáře údajně vyvíjen nelegální nátlak ze strany ministerstva a Ředitelství Českých drah. "To o lecčems napovídá," dodal. Podle jeho slov "existuje určitý optimismus, že toto prodloužení stávky bude poslední", protože na dnešní den bylo svoláno mimořádné předsednictvo tripartity, které má jednat o stávce na železnici.
"Nepodílejte se nadále na hazardní a nemorální hře odborových bossů!" Těmito slovy vyzvali včera ministr dopravy Martin Říman a předseda Správní rady Českých drah (ČD) Michal Tošovský železničáře, aby dnes nastoupili do práce. Pokud tak učiní, nebudou proti nim vyvozeny žádné sankce, opakoval ministr.
Ministr odmítl v průběhu čtvrtka jednat se zástupci OSŽ, protože nerespektovali rozhodnutí soudu. "Jednám jenom s těmi, kteří dodržují pravidla demokratického právního státu," odůvodnil svoje rozhodnutí. Soudní rozhodnutí opatřené již všemi náležitostmi na rozdíl od středečního bylo včera doručeno OSŽ. Předseda Nejvyššího soudu Otakar Motejl HN řekl, že bez razítka není usnesení soudu pravomocné, byť jde o formální záležitost. "České dráhy mohly mít oprávněný dojem, že mají usnesení v pořádku, a odboráři zase naopak. S konečnou platností by musel rozhodnout odvolací soud," konstatoval. Generální ředitelství Českých drah hodlá podat v nejbližší době oznámení o podezření ze spáchání trestného činu v souvislosti s nerespektováním rozhodnutí soudu.
Předseda OSŽ včera prohlásil, že se nebojí právních následků. Vychází přitom z rozhodnutí Ústavního soudu z roku 1994 a rozhodnutí Městského soudu v Praze z roku 1991, která se týkala podobných situací. Prezident republiky Václav Havel včera apeloval na železničáře, aby co nejdříve ukončili stávku. Zároveň vyzval vládu, aby urychlila program reformy ČD. Reagoval tak na dopis, ve kterém jej OSŽ žádalo, aby se osobně angažoval při jednáních, což odmítl. Odboráři však prezidentův apel odmítli s tím, že ho "nemůžou splnit". Premiér Václav Klaus včera vyjádřil ochotu se sejít s předsedou ČMKOS Richardem Falbrem, který jej vyzval k jednání o stávce. Ne však dříve, než bude ukončena. Způsob, jakým byla stávka zahájena i jakým je vedena a jaké jsou v ní kladeny požadavky, považuje Klaus za zcela nepřijatelný. Jak dále pro HN uvedl, "stávka způsobuje velké škody, negativně zasahuje desítky tisíc lidí, a to je naprosto neodpovědné". Vyjádřil přesvědčení, že odbory budou respektovat zákony tohoto státu i rozhodnutí nezávislého soudu. Vláda i nadále nepočítá s tím, že by s OSŽ jednala. Určitou ochotu k jednání vyjádřil místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Josef Lux: "Část vlády je tomuto přístupu nakloněna." Říman řekl, že ze strany vlády má podporu bez ohledu na politickou příslušnost ministrů.
V průběhu včerejšího dne se sešel Říman s předsedou Svazu průmyslu a dopravy Štěpánem Popovičem a projednali možnosti, jak minimalizovat dopady stávky. Podle Popoviče hledají zaměstnavatelé už nyní jiné způsoby dopravy než železnicí. "Tato řešení jsou dražší. Budeme-li mít větší náklady na dopravu, budeme mít i méně zisku. Pak by byly i menší daňové odvody a méně peněz ve státním rozpočtu. Mohlo by to skončit tím, že by bylo i méně peněz na České dráhy a jejich restrukturalizaci," dodal zástupce zaměstnavatelů. S ministrem jednali o vytvoření "uhelného mostu", který by zásoboval vysoké pece. Domluvili se na tom, že v případě obnovení dopravy na železnici má přednost doprava nákladní.
Zatímco odboráři tvrdí, že stávkujících bylo vysoko přes 80 procent, podle vedení ČD více než polovina železničářů nestávkovala. Pobouření mezi železničáři vyvolaly zprávy, že mnohým stávkujícím bylo údajně vyhrožováno propouštěním. Tento krok radikalizoval nálady mezi železničáři. "To už je otázka obhajoby demokratických práv v tomto státě. A na ta si rozhodně sahat nedáme," prohlásil Dušek. Podporu stávkujícím vyjádřilo několik odborových svazů, mj. svaz kováků, energetiků a hornické odbory. Horníci se dnes dokonce pokusí na hodinu přerušit práci ve všech dolech. Vzhledem k situaci je svoláván i mimořádný sněm Českomoravské komory odborových svazů.
(k železnici rovněž na str. 19)