CESTOVNÍ RUCH

Kypr očekává více turistů i od nás

[*] Zájem českých návštěvníků mohou rozhýbat levnější charterové lety
Na Kypru v loňském roce strávilo svou dovolenou, jak uvedl pro HN Dinos Kakkouras, ředitel největšího kyperského touroperátora Kinisis Travel Tours, asi dva a půl miliónu zahraničních návštěvníků. Převážně se jednalo o turisty z Německa, Velké Británie, Itálie, Nizozemska, Švédska a stále více i z Ruska a nástupnických států bývalého SSSR. Němci a Angličané začínají častěji využívat i levnějších, tzv. mimosezónních pobytů pro seniory, které jsou vzhledem k jejich věku a klimatickým podmínkám zdravější. Čisté příjmy z turistiky za rok 1996 dosáhly dvou miliard amerických dolarů.
Cestovní ruch i nadále zůstává hlavním hospodářským odvětvím země a vedle vývozu zemědělských komodit, jako jsou především brambory, citrusové plody, víno, textilní zboží, chemikálie a měděná ruda, je také nejdůležitějším zdrojem obživy Kypřanů. Z České republiky vloni na Kypr zavítaly asi čtyři a půl tisíce návštěvníků, kteří zde v průměru pobyli deset dní.
I když je od roku 1974 ostrov rozdělen tzv. zelenou linií v délce 180 km na část řeckou a část tureckou, není nebezpečnou zónou. Politické rozdělení je pro Kypřany už dvacet tři let smutnou realitou, na cestovní ruch to nemá prakticky žádný dopad, turisté se zde cítí bezpečně. Pouliční kriminalita je zanedbatelná, kapesní krádeže neznají, auta se nemusejí zamykat.
"Pro mnohé návštěvníky je Kypr synonymem pro slunce, moře a báječné koupání," říká velvyslanec ČR Jiří Michovský. "Bývají však příjemně překvapeni, když objeví, že tento Afroditin ostrov má přátelské, pracovité, vzdělané lidi a skrývá také bohatství historických pokladů a rozmanitých přírodních krás." Přesto však počet českých turistů v této oblasti Středomoří není zatím takový, jak by si právem zasluhovala. Naši občané raději jezdí na řeckou pevninu a ostrovy, do Tuniska či Španělska, ale přitom úroveň služeb, vybavení hotelů a čistota prostředí je na Kypru mnohem lepší.
Limitujícím faktorem zájmu o rekreaci na Kypru je letecká doprava. Pravidelné linky Českých aerolinií do Larnaky jsou poměrně drahé a levnější charterové lety ČSA plně vyčerpány do jiných, převážně méně vzdálených míst. Po loňských nedobrých zkušenostech s některými soukromými leteckými společnostmi jsou klienti cestovek opatrnější a v devadesáti procentech s nikým jiným než s ČSA létat nechtějí.
Z iniciativy Kyperské turistické organizace a ředitele CK Pradok a prezidenta Asociace českých soukromých cestovních kanceláří Jiřího Káše proběhla úspěšná jednání s Kyperskou charterovou společností o pořádání pravidelných charterových letů z Prahy do Larnaky. Podaří-li se zapojit i další české cestovní kanceláře, aby nabízené lety byly plně využity, stanou se zájezdy na ostrov Kypr v hlavní turistické sezóně cenově dostupnější i pro většinu občanů České republiky.
FRANTIŠEK SKALSKÝ, Larnaka/Praha

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist