Směna peněz v cizí měně podléhá i nepodléhá dani

V průběhu několika posledních týdnů prodělala česká koruna nesmírně dynamický vývoj, který byl prozatím zakončen její devalvací zhruba o 15 %. Je zřejmé, že poplatníci, kteří na počátku kursového poklesu výhodně převedli své finanční prostředky na cizí měnu a nyní je opět smění v podmínkách nově ustavených kursů, dosáhnou příjmů, které vzhledem k tak výraznému poklesu koruny mohou představovat vysoké částky. Podívejme se proto na otázku, jakým způsobem s tímto příjmem naložit ve vztahu ke správnému stanovení daňové povinnosti.

Jak daňový zákon

Hned na začátku je nutno upozornit na skutečnost, že níže uvedený postup přichází v úvahu pouze v těch případech, kdy zmíněná transakce byla provedena s prostředky, které nejsou zahrnuty v obchodním majetku poplatníka. V opačném případě by takto dosažený příjem, vzhledem k postupu, který zde bude popsán a zdůvodněn, vstupoval do dílčího základu daně podle § 7 zákona o daních z příjmů (ZDP).
Příjem získaný směnou peněžních prostředků je nepochybně příjmem, který je předmětem daně z příjmů fyzických osob. ZDP v § 4 odst. 1 stanoví příjmy, které jsou od daně osvobozeny. Mezi tyto osvobozené příjmy je mimo jiné zahrnut příjem z prodeje movitých věcí, pokud nebyly zahrnuty v obchodním majetku. Nezbývá tedy než prokázat, že pojem "movitá věc" pod sebou zahrnuje také peněžní prostředky v české a cizí měně. Příjem z prodeje movité věci, jak již bylo uvedeno, je od daně osvobozen.

Jsou peníze věc?

Pojem movité věci není pro účely ZDP ani jiných předpisů samostatně definován a nezbývá tedy než jeho obsah odvodit z obecně platných právních předpisů. O povaze peněz jako věcí svědčí nejpřesvědčivěji § 657 a § 833 občanského zákoníku. V obou těchto ustanoveních se o penězích mluví jednoznačně jako o věcech:
§ 657 občanského zákoníku: ...přenechává věřitel dlužníkovi věci určené podle druhu, zejména peníze...
§ 833 občanského zákoníku: ...poskytnuté peníze nebo jiné věci...
Dalším ustanovením, z něhož můžeme odvodit obsah pojmu věci movité, je pokyn Ministerstva financí D-99 k § 18 ZDP, který do pojmu příjem z darování věci movité zahrnuje také příjem z darování peněžních prostředků v české a cizí měně.

Hotovost osvobozena

Na základě uvedených skutečností můžeme tedy peníze začlenit pro účely ZDP mezi věci movité, na které se vztahuje již zmiňované osvobození podle § 4 zákona. Tato ustanovení mají ovšem na mysli výhradně platné peněžní prostředky v hotovosti. Pokud by celá transakce proběhla bezhotovostně přes bankovní účet poplatníka, pak by nebylo možné uplatnit ustanovení § 4 o osvobození tohoto příjmu (bezhotovostní peníze na účtu již nespadají pro účely ZDP mezi movité věci) a takto dosažený příjem by byl zahrnut do dílčího základu daně z příjmů podle § 10 - Ostatní příjmy.
Dochází zde tedy k paradoxní situaci, kdy způsob zdanění určitého příjmu je závislý na formě uskutečnění operace, která vedla k jeho vzniku: Operace proběhne v hotovosti - osvobození, naopak v případě bezhotovostní transakce přes bankovní účet podlehne celý zisk zdanění. Tento stav je ovšem pouze výsledkem interpretace obecně platných právních předpisů.
MICHAL FIALA,
TACOMA Consulting, a. s., Praha

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist