Skuteční vlastníci Nafty Gbely neznámí

[*] Právě před rokem byla záhadně privatizována lukrativní rafinérie
GBELY (ČTK) - První výročí privatizace lukrativní společnosti Nafta Gbely "neznámými" vlastníky společnosti Druhá obchodní, a. s., si v pátek v Gbelích připomněli lídři dvou opozičních stran - Ján Čarnogurský za KDH a Jaroslav Volf za sociální demokracii. "Privatizace Nafty Gbely byla krádeží, tento právní akt je neplatný," prohlásil Ján Čarnogurský. I když podle něj zatím není v případě nekalé privatizace Nafty Gbely žalobce ani soudce, prohlásil, že Slovenská demokratická koalice po volbách nastolí neplatnost privatizace Nafty Gbely. Podle Čarnogurského je nezbytné, aby se Nafta Gbely dostala nazpět do FNM a byla opět k dispozici všem občanům Slovenska.
Počátkem srpna loňského roku prodal Fond národního majetku SR za 500 miliónů Sk podíl 45,9 procenta základního jmění Nafty Gbely téměř neznámé společnosti Druhá obchodní, a. s., Bratislava, která vznikla pouhé dva měsíce před tímto prodejem. První splátka byla stanovena na 150 miliónů Sk do 45 dnů od uzavření smlouvy a zbytek podle splátkového kalendáře v sedmi ročních splátkách po 50 miliónech Sk. Cena uvedeného balíku akcií byla výrazně podhodnocena, když při tehdejší aktuální ceně 2200 Sk za akcii by celková cena představovala 3,2 miliardy Sk. Nafta Gbely byla přitom na vládním seznamu "strategických podniků", jež neměly být privatizovány. Podle obou opozičních lídrů tak rozhodnutím FNM o prodeji akcií Nafty Gbely při rozdílu v ceně ve výši 2,7 miliardy Sk byl každý občan SR okraden o 500 Sk. "Rozdíl 2,7 miliardy Sk, o který občané tohoto státu přišli, je vyšší než hodnota 2,3 miliardy Sk celkových škod způsobených na Slovensku nedávnými záplavami. Jeden den vlády této vládní koalice může být horší než několikatýdenní přírodní katastrofa," prohlásil Čarnogurský. Jak dále uvedl, ani předseda vlády Mečiar nedokázal při nedávném setkání politických stran za kulatým stolem uvést, kdo jsou skuteční vlastníci Nafty Gbely a komu prodal FNM jeden z největších a nejziskovějších podniků v SR.
Majitelé společnosti působící hlavně v oblasti těžby uhlovodíků a uskladňování plynu v podzemních zásobnících, tak zůstávají nadále neznámí. A to i navzdory dlouhodobým dohadům o účasti předsedy a místopředsedy parlamentu I. Gašparoviče a A. M. Húsky na této transakci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist