Bankovní čtyřka dostane konkurenta

[*] Očekávaná fúze německých ústavů Hypo-Bank a Vereinsbank ukazuje, kudy do Evropy
[*] Málo pracovníků, vysoká produktivita
Prakticky pouze několik málo hodin zbývá asi 60 tisícům akcionářů přední německé banky Bayerische Hypotheken-und Wechselbank, aby rozhodli o tom, zda se jejich ústav spojí s významným kolegou, Bayerische Vereinsbank.
"Do Evropy půjdeme s bankou, jejíž bilanční suma dosáhne 800 miliard marek a počet klientů zhruba čtyři milióny," komentoval pro HN připravovaný projekt předseda představenstva Vereinsbank CZ Hans-Peter Horster. Podmínkou fúze je souhlas 40 procent akcionářů. Ten je obecně očekáván. Vznik spojené banky musí schválit ještě valné hromady obou bavorských ústavů, které se uskuteční zřejmě v květnu příštího roku.
Ihned po realizaci fúze v Německu se spojí také dceřiné společnosti obou aktérů, Hypobank CZ a Vereinsbank (CZ). Vznikne tak banka, která se objemem aktiv (asi 55 miliard korun) zařadí hned za čtyři polostátní velkobanky a státní konsolidační banku a která je silná například ve financování nemovitostí, privat bankingu či velkých firemních úvěrech. Člen představenstva Hypobank CZ Raimund P. Zikeli stejně jako předseda představenstva Vereinsbank Horster v souvislosti s otázkami konkurenceschopnosti hovoří o synergických efektech spojení a o vysoké produktivitě svých pracovníků. Zatímco velké české peněžní ústavy mají několik tisíc zaměstnanců, obě původem bavorské banky zaměstnávají dohromady pouze 500 lidí. Čeští bankovní experti považují fúzi Hypo-bank CZ a Vereinsbank (CZ) za užitečný a v jistém smyslu poučný krok. Poukazují na to, že v Evropě, především střední, sílí ve střednědobém horizontu integrační tendence (tyto úmysly mají například rakouské banky Creditanstalt a Bank Austria), na které by se měly připravit také české banky.
Ve hře je mj. také budoucí ztráta autonomní licenční politiky ČNB a privatizace polostátních bank. "Obě banky předjímají, že i do ČR vstoupí silní zahraniční investoři," řekl k fúzi Hypobank a Vereinsbank Michal Mejstřík z Institutu Economia Univerzity Karlovy. Expert Bankovní asociace ČR na otázky evropské integrace Michal Tomášek uvítal, že spojením vznikne další konkurenční tlak na sbližování s evropskými standardy a že tím rovněž bude učiněn další krok k přijetí společné evropské měny.
IVANA KRČÁLOVÁ