Světový tisk připomíná demisi Klausovy vlády na čelném místě

Když pýcha předchází pád

* Světový tisk včera demisi české vlády připomněl na čelném místě a ve výrazné úpravě. Vesměs se shodl v tom, že Klausův pád se dal očekávat a značný podíl na něm má sám, protože odmítal reagovat na signály o potřebě změn dosavadní politiky. Značná část tisku připomíná Klausovy zásluhy o rychlý začátek transformace české ekonomiky a upozorňuje na to, že bez určitých úspěchů by nezůstal ve funkci tak dlouho.
Praha (čtk)
Makroekonom Klaus, jehož souputníci říkají, že moc neví o hospodářských problémech základny, bral na vědomí realitu jen tehdy, když se vešla do jeho koncepce. Skandály zametal pod koberec a naléhavé problémy odkládal. Realita ho sice definitivně předehnala, avšak on se do poslední minuty bránil ji vzít na vědomí, napsal rakouský deník Der Standard.
Podle německého listu Kölner Stadt-Anzeiger "rychlost a zmatek, s jakým se během víkendu začala měnit pražská politická scéna, jen ilustruje platnost přísloví, že pýcha předchází pád".
Podle renomovaného deníku
Süddeutsche Zeitung ztroskotal Václav Klaus právě na tom, že si nedokázal představit, že společnost se skládá z něčeho víc než jen z čísel, vyrovnaných rozpočtů a bilancí. Vyhýbal se důsledně debatám o právním státu, legitimitě či morálních aspektech reforem. Ve víře v sílu trhu přenechal společenské debaty jiným - lidem, o jejichž průměrnosti byl hluboce přesvědčen. Právě proto se však česká společnost vlastně ani nepokusila udělat rozhodující reformní krok - přejít od klientského systému k právnímu státu, od diktatury k osobní odpovědnosti. Hlavní příčinou pádu je však jeho přehlížení morálních a duchovních hodnot, nemateriálního rozměru společenských změn. Bez něj se totiž jeví nynější hospodářská čísla jako katastrofa, přestože jí ve skutečnosti nejsou.
Wall Street Journal Europe si více všímá ekonomických souvislostí. Připomíná Klausův raketový start v duchu thatcherovského liberalismu a cituje z jeho projevu před čtyřmi lety, v němž označil ČR za "jedinou zemi, v níž se realizuje epochální úkol změn bez vysoké nezaměstnanosti, s nízkou inflací a stabilní měnou". Od té doby ztratil český úspěch svůj lesk - díky kupónové privatizaci se podniků ujaly fondy, které neměly zájem je reformovat. Kapitálovým trhem otřásla série bankrotů bank a finančních skandálů. ČR získala pověst jednoho z nejzrádnějších míst pro zahraniční investory.
Také britský tisk si všímá spíše ekonomické stránky věci, protože politickou považuje za "normální". Daily Telegraph upozornil, že srovnávat Klause s někdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou neodpovídá realitě. Klausova privatizace, založená na rozdělení kupónů mezi veřejnost, byla méně efektivní než britský přístup - prodávat tomu, kdo nabídne nejvíc -, kterému dalo přednost Maďarsko. Češi jednoduše prodali své kupóny investičním fondům kontrolovaným státními bankami. Výsledkem je, že Česká republika má převážně stále ještě socialistickou ekonomiku.
Byl zapotřebí méně sametový přístup, aby byla ekonomika ušetřena nízkého růstu a vysokého obchodního deficitu, jimiž dnes trpí. Největší úspěch tohoto ekonoma školeného za socialismu má paradoxně politický charakter: úspěšné rozdělení Československa, napsal Financial Times.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist