ČĺSLA
Hrubý domácí produkt České republiky
(HDP) je klíčovým ukazatelem pro posouzení úrovně ekonomiky, dynamiky jejího vývoje a základních makroekonomických vazeb. Definován je jako souhrn hodnot přidaných zpracováním ve všech produktivních odvětvích činností v kupních cenách (včetně netržních služeb, které se specificky pro HDP ohodnocují). Přeloženo pro laika do příkladu: Od hodnoty dosažené za zboží nebo službu na trhu se odečte hodnota zboží a služeb, které do prodávané věci nebo služby musel vložit. HDP tak představuje zjednodušeně z výrobního hlediska souhrn mzdových nákladů, sociálních nákladů, daní a zisku, tedy bez nákladů na zakoupený materiál a službu vložený do zboží. Odečítané položce se říká mezispotřeba. Při výpočtu HDP se neodečítá opotřebení základních prostředků.
V roce 1995 dosáhl hrubý domácí produkt České republiky 1 biliónu 252 miliard korun, v roce 1996 1 biliónu 400 až 450 miliard korun v cenách uvedených let (tzv. běžné ceny). Na jednoho obyvatele tak připadal vytvořený hrubý domácí produkt v roce 1996 ve výši kolem 140 000 Kč - přesnější údaje budou známy po propočtu Českým statistickým úřadem.
Jeho vývoj, který je počítán ze stálých cen (běžné ceny jsou převáděny do nich pomocí cenových indexů - deflátorů) lze stručně komentovat takto: Po roce 1990 klesal, od roku 1994 rostl. Meziroční přírůstek (úbytek) v %: 1991 -14,2 %, 1992 -6,4 %, 1993 -0,9 %, 1994 +2,6 %, 1995 +4,8 %, 1996 odhad HN +4,0 až +4,5 %. V roce 1996 dosahuje úroveň HDP tedy podle ČSÚ zhruba devíti desetin roku 1990.
Mezinárodní srovnání, které umožňuje udělat si hrubou představu o úrovni (výsledcích výroby), popřípadě i o možnostech užití (např. v ropných státech) je mimořádně složité. Pokud dělíme dosaženou úroveň HDP na jednoho obyvatele v národní měně v roce 1996 směnným kursem dolaru, Česká republika na jednoho obyvatele vytvořila HDP asi za 5170 USD. (Směnný kurs vyjadřuje ovšem cenovou úroveň jen u směnitelného zboží, tedy nikoliv např. u nájemného, zdravotnických a školských služeb atd.) V tzv. paritě kupní síly, která srovnává pořízení spotřebního koše zboží a služeb v korunách a dolarech, činil by HDP na jednoho obyvatele ČR kolem 12,0 tis. USD, tj. byl by na něco více než poloviční úrovni, kterou dosáhly země Evropské unie v průměru (23,5 tis. USD). Abychom dosáhli současného průměru zemí EU při současném 5% ročním přírůstku, potřebujeme dobu dalších 13 až 14 let. Abychom se vyrovnali s průměrem zemí EU při jejich jen 2% ročním přírůstku HDP a při našem 5% přírůstku, potřebovali bychom dobu asi 23 let. (Dosáhnout úrovně sousedního Německa a Rakouska vyžaduje docílit HDP na jednoho obyvatele ještě o čtvrtinu vyšší, než je průměr EU, tedy dalších sedm let navíc.)
Je ovšem nutné poznamenat, že v posledních letech se přibližujeme v paritě kupní síly úrovni EU daleko rychleji, než vyplývá z temp růstu HDP. Zatímco v zemích EU inflace snižuje kupní sílu v průměru o 2 až 3 % ročně, u nás o 9 %. Při více méně setrvalém směnném kursu k dolaru lze za jeden dolar u nás pořídit tedy méně zboží a služeb než v předchozím roce (vnitřní kupní síla koruny vůči dolaru stoupá). Tento vývoj je ovšem časově možný jen po určitou dobu. (vac)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist