Na domácím knižním trhu se ještě před oficiální filmovou premiérou (viz HN na víkend z minulého pátku) objevil překlad románové předlohy Oscary ověnčeného filmu Anglický pacient.

Vydavatele - pražské Argo - lze však jen těžko podezírat z konjunkturálního využití příležitosti: Kniha byla do edičního plánu zařazena ve chvíli, kdy snímek teprve vznikal a o jeho budoucích úspěších nebylo ještě slechu. 

Nicméně zařazení románu z roku 1992 do reprezentativní edice AAA vyhrazené kvalitním dílům, jež vznikají v angloamerickém jazykovém prostoru, nebylo náhodné. Michael Ondaatje, prozaik a básník narozený roku 1943 na Srí Lance a od počátku 60. let usazený v kanadském Torontu, si již dokázal získat značný věhlas.

Rozšířil tak řady autorů "exotického" původu, kteří do moderního písemnictví vnášejí originální poetiku podloženou kulturními tradicemi regionů jejich původu a díky tomu se stále vehementněji prosazují u čtenářů - viz anglický prozaik japonského původu Kazuo Ishuguro, jehož Soumrak dne posloužil také k velmi úspěšnému filmovému přepisu, či světově proslulý Salman Rushdie narozený v Indii.

Anglický pacient přinesl svému autorovi velký úspěch u kritiky i u čtenářů - ten patrně stál i za rozhodnutím převést knihu do filmové podoby. Michael Ondaatje dokázal zaujmout umným využitím stylistických postupů z předchozích děl, často vyhroceně experimentujících. Z tříště drobných epizod vytvořil působivý celek, jenž okouzlí epickou šíří.

Zdánlivě banální prožitky několika postav, které se v podivuhodné atmosféře sklonku druhé světové války souhrou okolností sejdou v polorozpadlé vile kdesi v Toskánsku, se proměňují ve velké a zároveň prosté podobenství o nenaplněné lásce, o ceně přátelství, o podstatě lidských bytostí.

Od filmového přepisu se román značně liší. Neměli by si jej proto nechat ujít ani ti, které snímek okouzlil, ani ti, kteří se jím unést nenechali.

Michael Ondaatje: Anglický pacient. Z anglického originálu přeložila Eva Masnerová. Nakladatelství Argo, Praha 1997. Edice angloamerických autorů sv. 19. Váz., 272 str., cena 159 Kč.