Jednotná měna má staré kořeny

Sběratelům mincí v zemích Evropské unie nadcházejí - podle zorného úhlu - buď dobré, nebo špatné časy. Zavedení jednotné měny omezí sběratelské možnosti, ale zároveň umožní soustředit zájem na staré mince a speciality, jako třeba výrobky různých mincoven. Eura z Francie mohou být docela jinak zajímavá než eura z Rakouska, stejně jako byly v minulosti rozdíly mezi mincemi obou zemí.
Mincemi a mincovnictvím se na Vídeňské univerzitě zabývá speciální Institut numizmatiky, založený v roce 1965. Působí v něm však jen jeden profesor, dva interní a čtyři externí asistenti. Studenti pracují v současnosti na 11 diplomových pracích a sed- mi dizertacích. Přednosta ústavu prof. W. Hahn však v jednom tiskovém rozhovoru upozornil, že institut nemá žádný oficiální statut. Absolventi jsou oficiálně buď historici, nebo archeologové.
Již 15 let se v ústavu pracuje na encyklopedii mincovnictví, která by měla podat přehled o vývoji peněz na celém světě. Z plánovaných 19 byly dosud vydány dva svazky. Druhý svazek zahrnuje dobu od Svaté říše římské až k jejím následnickým státům. Publikace dokládá, jak již v minulosti byly evropské státy a jejich hospodářství měnově propojeny. Z odborných prací také vyplývá, že jednotná evropská měna má staré kořeny, ale z nejrůznějších důvodů byly snahy o sjednocení peněžního oběhu zatím marné.
Studium numizmatiky není ve Vídni nikterak nové. Už císařovna Marie Terezie jmenovala v roce 1774 jezuitu J. H. Eckhela učitelem numizmatiky a dějin. (Cĺ)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist