Na český trh právě přichází jediný medikament proti vysokému tlaku, který působí v přímo mozku
[*] Americký farmaceutický koncern Eli Lilly představuje antihypertenzivum nové generace
[*] Lék vhodný také pro diabetiky působí velmi vyrovnaně po celých 24 hodin od podání
"Pravidlo poloviny" platící v 70. letech, které nabývá platnosti opět, vysvětlovalo nepříliš povzbudivý stav, který v současné době přešel do obdobně nepovzbudivého "pravidla třetin" (viz graf). Stejně jako v evropských státech, také v České republice trpí pravděpodobně až každý čtvrtý občan vysokým tlakem. "Hypertenze se řadí k epidemiím, nemocem, jež působí na významnou část populace," říká lékařka doc. MUDr. Hana Rosolová ze II. interní kliniky fakultní nemocnice v Plzeni. Připomíná, že zvýšený tlak zpravidla nepůsobí významné potíže, takže člověk o něm leckdy ani neví. "Občané by při každém vyšetření u lékaře měli žádat také změření tlaku, což se ostatně ve většině případů děje," míní H. Rosolová. Varuje proto, že člověk s vysokým krevním tlakem má rovněž vysoké riziko vzniku mozkové mrtvice nebo srdečního infarktu.
Bez sucha v ústech
Z pravidla polovin či snad třetin plyne, že asi polovina lidí s vysokým tlakem o své indispozici ani neví. Ze zbývající poloviny je polovina léčena nevhodným způsobem, který nevede k nápravě. Znamená to, že ani po dlouhodobé medikamentózní léčbě neklesne diastolický tlak pod 90 mm Hg a systolický tlak pod 140 mm Hg.
Až dosud léky, jež snižovaly krevní tlak působením na centrální nervovou soustavu, zůstávaly v paletě antihypertenzních, tedy "protivysokotlakových" léčiv v pozadí. Vyznačovaly se totiž množstvím nežádoucích účinků, od ospalosti přes malátnost až po sucho v ústech. Americký farmaceutický koncern Eli Lilly, známý například výrobou syntetické náhrady lidského inzulínu, právě uvedl na český trh lék moxonidin s obchodním názvem Cynt. Lékaři jej charakterizují jako "selektivního agonistu imidazolinových receptorů působícího na receptory v prodloužené míše, který tlumí napětí sympatického nervstva". Onen medikament prostě snižuje tlak, aniž by měl četné nectnosti mnoha léků dosud užívaných při léčbě vysokého tlaku.
Cynt hradí pojišťovna
Moxonidin lékařům připadá jako velmi slibný lék při léčbě vysokého tlaku i srdeční nedostatečnosti - při ní totiž může ovlivňování hormonu noradrenalinu dosahovat až padesátinásobku normálních hodnot, tedy úrovně odpovídající nejtěžší fyzické námaze. "Je mi sympatické, že působí ovlivňováním fyziologických mechanismů centrální nervové soustavy. Je to inovativní přípravek doplňující dosavadní medikamenty," míní doc. MUDr. Otto Mayer z oddělení klinické farmakologie fakultní nemocnice Plzeň. Připomíná, že lék odpovídá přísným požadavkům americké Agentury pro potraviny a léky (FDA).
Firma Eli Lilly už lék Cynt, který plně hradí zdravotní pojišťovna, uvedla na český trh. Denní dávka 0,2 miligramu, obvyklá u pacienta s mírnou či středně těžkou hypertenzí, stojí kolem 10 korun. Hlavní přednosti lze shrnout takto: Lék vyniká "vysokou klinickou odezvou", a to v 90 procentech případů. V zásadě nevyvolává významné vedlejší účinky, je tedy "metabolicky neutrální".
Cynt účinně působí po celých 24 hodin, přesněji řečeno - i na konci orálně podávané dávky klesá původní vrcholový účinek jen na 70 procent. Lékaři oceňují, že lék vede k "regresi hypertrofie levé srdeční komory", tedy omezuje zbytnění nejnamáhanější části srdce, a lze jej bezpečně kombinovat s dalšími léky na snižování krevního tlaku. "Nežádoucí účinky moxodininu nevedou do dalších nežádoucích účinků jiných hypertenzitivních léků, které tak vhodně doplňuje," vysvětluje O. Mayer. "Je to přirozená regulace tonu sympatiku shora z mozku," dodává. Lék Cynt navíc neovlivňuje pozornost, reakční dobu ani schopnost se soustředit, takže jej mohou používat také řidiči.
Muži užívající medikamenty působící proti vysokému tlaku se zpravidla obávají, že s poklesem tlaku ochabne také schopnost účastnit se milostných hrátek. Obavy mírní specialistka firmy Eli Lilly: "Lék používáme pět let. Za celou tu dobu jsme zaznamenali pouhých devět případů snížené potence."
BOŘEK OTAVA
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist