Na mnoha hranicích jsou stále celnice

Doby, kdy čeští občané vyráželi na dovolenou do zahraničí s plnými kufry konzerv, naštěstí již minuly, stejně jako "nakupovací" zájezdy do sousedních zemí. Na hranicích dnes nemusíme vyplňovat celní prohlášení a starosti spojené s ubytováním a stravováním většinou přenecháváme cestovním kancelářím. Ale někdy jedeme sami.
Proto je dobré znát celní předpisy a vědět, že někde ani svačinu neprovezeme bez problémů.

Limity pro potraviny a alkohol

Například do Španělska si nesmíme vézt žádné uzeniny. Přísný zákaz dovozu veškerých potravin platí zejména pro Austrálii (tam turistovi hrozí pokuta až 5000 AUD), na Kubě, v Egyptě, na Islandu, a také v USA, kde se toto striktní omezení vztahuje dokonce i na pohoštění v letadle.
Podobné celní předpisy jako v USA platí i pro Mexiko a Guatemalu.
Japonsko a Kanada zakazují dovoz masných výrobků, zeleniny a ovoce z Evropy.
Norsko povoluje dovoz masa, mléka, vajec, brambor a smetany výhradně finského nebo švédského původu, do Singapuru se smí vézt pouze maso pocházející z Malajsie. Do Malajsie se zase nesmí dovážet nic z Izraele a zcela vyloučen je dovoz alkoholických nápojů. Finsko zakazuje dovoz lihovin s obsahem alkoholu nad 60 procent a při porušení předpisu nekompromisně vybírá pokuty. Také Island a Norsko dovoz alkoholu přísně limitují.
Do Íránu se nesmí dovážet zboží zakázané islámským náboženstvím. Patří sem například alkoholické nápoje, obrázkové časopisy, videokazety, výrobky z vepřového masa, nebo také symboly znevažující náboženství a některé cizí měny (syrské libry, saúdsko-arabské riály, emirátské dirhamy, irácké dináry a libanonské libry).
Podobné celní předpisy platí i pro Kuvajt a další islámské země.
Malta stejně jako Etiopie povoluje dovoz potravin pro vlastní potřebu, toleruje jednu láhev alkoholu a jednu láhev vína na osobu a bezcelně 200 ks cigaret.
Keňa přísně zakazuje nejen vývoz, ale i dovoz nebo průvoz jakýchkoli předmětů pocházejících či vyrobených z divoké zvěře.

Pohonné hmoty mimo nádrž

Chystáte-li se do zahraničí po vlastní ose, nezapomeňte, že některé země omezují obsah pohonných hmot v kanystru mimo nádrž.
Například přes hranice Rakouska, Finska, Dánska a Francie můžete převézt navíc maximálně deset litrů pohonných hmot. Po území Francie je ale jízda s plným kanystrem zakázána z bezpečnostních důvodů.
Itálie dovoz pohonných hmot mimo nádrž vůbec nepřipouští. Estonsko a Lotyšsko povolí každému vozidlu dovézt v kanystru bezcelně jen dvacet litrů benzínu nebo nafty a pět litrů motorového oleje.

Celní odbavení

Švédsko uplatňuje na hraničních přechodech tzv. červenozelený průjezdní systém. Zelený průjezd je určen pro cestující, kteří přivážejí zboží nepodléhající clu, a červený pro osoby se zbožím, které musí být procleno. Pokud tento systém není na hraničním přechodu, deklarace zboží se provádí upevněním červené nebo zelené karty na přední sklo vozidla.
Ve Finsku platí zhruba stejný systém doplněný o tzv. modrý pruh, který je určen občanům Evropské unie. Zatajení zboží k proclení se ve Finsku pokutuje ve výši až 100 % celní sazby za příslušný druh zboží. Při vážnějším přestupku následuje soudní postih.
Na bulharských hranicích někdy celní orgány žádají (zejména při tranzitu z Turecka) soupis věcí převážených přes území Bulharska, aby nedošlo k jejich prodeji v zemi. Tento písemný seznam je třeba předložit celníkům opět při výjezdu z Bulharska. Za vývoz pohonných hmot mimo automobilovou nádrž se platí celní poplatek ve výši 100 % maloobchodní ceny.
Řecké celní orgány zapisují do pasu cennější předměty - například automobil, surfová prkna, elektroniku - a v případě, že některé z nich při výjezdu chybějí, vyměří vysoké clo.
Jestliže cizinec projíždí přes území Maďarska a má zboží k proclení, musí složit kauci ve výši, kterou určí celníci při vstupu do země. Kauce se pak vrací při výjezdu.
V krajních případech maďarské celní orgány zajistí její poukázání do zahraničí.

Vezeme si psa nebo kočku

Řada států neupravuje dovoz zvířat při turistických cestách. Jsou však i takové, které je prakticky znemožňují. Ve Velké Británii je každé dovezené zvíře posláno nemilosrdně do půlroční karantény a teprve pak vráceno majiteli. Také dovoz psího nebo kočičího miláčka do Norska je komplikovaný. Zdravotní osvědčení a očkovací průkaz podléhají ještě zvláštnímu povolení z norské strany, která obvykle přikáže i karanténní pobyt zvířete.
Německo a Kanada vyžadují očkovací průkaz s důkazem, že zvíře bylo očkováno proti vzteklině minimálně 30 dní před překročením hranic. Očkování nesmí být starší než jeden rok. Německo kromě toho omezuje dovoz počtem tří zvířat a vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz nebo potvrzení zvěrolékaře doplněné ověřeným překladem do němčiny. Nizozemsko vyžaduje jen mezinárodní očkovací průkaz. Polsko zakazuje zásadně jakýkoli dovoz papoušků.
ALENA DRÁBOVÁ (s využitím informací Konzulárního odboru MZV ČR)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist