Punčochy bývaly mužská záležitost
* Tak, jak je známe dnes, vystoupily punčochy na scénu poprvé v 11. století. Tenkrát si tento luxus z přírodního hedvábí dopřávali rytíři, kteří se účastnili křížových výprav. Byla to výlučně mužská záležitost, ženy nosily půvabné drobné střevíce naboso.
(has)
V roce 1589 vynalezl student teologie William Lee v Anglii ruční pletací stroj na výrobu punčoch. Byl to naprostý zázrak. Pletačka dokázala utkat 600 oček během jedné minuty, a to byl výkon šestkrát vyšší, nežli dokázala zkušená a zručná pletačka. Anglie se pochopitelně snažila zachovat vlastní monopol, vývoz těchto zázračných strojů byl zpočátku zakázán, různými oklikami však dobyly i evropský kontinent. Na počátku 18. století se punčochy prokazatelně pletly i v Drážďanech.
Mezitím i ženy dospěly k poznání, že také ony mohou oblékat punčochy. Průmyslová výroba punčochového zboží byla zahájena zhruba kolem roku 1860. Koncem 19. století byl vyvinut první mechanický pletací stroj. Poté vynalezl britský inženýr W. Cotton mechanický stroj na výrobu dámských punčoch. Ten umožňoval ploché tkaní slušivých, tvaru nohy skvěle se přizpůsobujících punčoch zapošitých švem. Nicméně skutečné vítězství zaznamenaly punčochy s příchodem syntetické příze. Celá desítiletí se odborníci v punčochovém průmyslu snažili najít nové tkaniny schopné nahradit vzácné a drahé hedvábí. Teprve dvacátá léta přinesla nové zajímavé a kvalitní materiály, vyhovující požadavkům na slušivost a přizpůsobení tvaru nohy, poddajnost a hebkost tkaniny.
Poptávka po punčochovém zboží z (umělého) hedvábí byla enormně vysoká. Přispěla k tomu móda. Svět dobyly krátké sukně, odhalily se ženské nohy - a tudíž i punčochy.
První nylonovou punčochu ve světě módy prezentoval Du Pont v roce 1938. Téměř současně představil Bayer veřejnosti punčochu perlonovou. První továrna na výrobu nylonek zahájila provoz v roce 1939. V následujícím roce nakupuje celá Amerika v obrovském množství nylonky ve všech obchodech v zemi. Punčochy se švem se po druhé světové válce staly neobvykle populárním spotřebním artiklem. Pak přišly punčochy bezešvé a Cottonovy stroje se zastavily. Pletací stroj umožňující tkát dokola byl o čtvrtinu výrobního času rychlejší a výkonnější.
Minisukně byly neustále kratší a kratší, a punčochy tudíž působily trapným dojmem. A tak první punčocháče byly vyrobeny kolem roku 1960. Vysoce specializované počítačové technologie umožňují téměř neomezenou nabídku vzorů, nové příze skýtají možnost neustálé inovace. Ženská fantazie a její realizace jsou již řadu let téměř neomezené. "Punčochové kalhoty jsou dodnes elegantním doplňkem oblečení. Z dnešního pohledu je důležitým měřítkem hebkost a poddajnost tkaniny," připomíná Erna Langová, vedoucí prodejny M. Liska Praha.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist