Cementárny na Silvestra fúzovaly

Brno/Beroun (čtk)
Na mimořádné valné hromadě, která se konala poslední den loňského roku, schválili akcionáři Cementu Bohemia Praha (CBP) projekt sloučení své společnosti s Cementárnami a vápenkami Mokrá (CVM). Současně rozhodli i o zrušení Cementu Bohemia bez likvidace a o převedení nástupnických práv na Cementárny a vápenky Mokrá, které v rámci sloučení změní obchodní název na Českomoravský cement, a. s., a přenese své sídlo do Berouna.
Projekt fúze počítá se sloučením základního jmění obou cementáren v poměru ke zjištěné hodnotě jejich majetku. Do sloučené společnosti tak přejde celé základní jmění Cementáren a vápenek ve výši 1,333 miliardy korun a 965,6 miliónu korun z 1,75miliardového základního jmění Cementu Bohemia. Rozdíl mezi čistým obchodním jměním zanikajícího Cementu Bohemia a vkladem do CVM bude veden jako emisní ážio CVM.
Jak uvedl tiskový mluvčí společnosti Ivan Kůs, nový poměr základních jmění vkládaných do nástupnického subjektu se řídí zjištěnou hodnotou na jednu korunu jmenovité hodnoty akcií. Ta u CBP činí 1,895 Kč, zatímco u CVM 3,437 Kč. V procentuálním vyčíslení se akcionáři CBP budou na základním jmění Českomoravského cementu podílet 42 procenty a akcionáři dnešní společnosti CVM 58 procenty. Tomu odpovídá i nová jmenovitá hodnota akcií, které obdrží akcionáři CBP. Za jednu akcii zanikající společnosti o jmenovité hodnotě 1360 Kč tak po sloučení obdrží tři akcie Českomoravského cementu, každou o jmenovité hodnotě 250 Kč.
Předseda představenstva a generální ředitel Miroslav Weber k výhodám projektu sloučení zmíněných společností přiřadil lepší využití kapacity závodů a optimalizaci investičních programů. Sloučené firmy měly loni za prodej zhruba 2,2 miliónu tun cementu a dalších výrobků utržit přibližně 3,9 miliardy korun, to je "zhruba v úrovni roku 1996".
Podle schválené změny stanov přejde řízení společnosti na tzv. německý způsob, kdy valnou hromadou zvolená dozorčí rada jmenuje představenstvo jako výkonný orgán společnosti.
Cement Bohemia Praha je nyní z 81 procent vlastněn společností Heidelberger Zement AG, která je dceřinou společností Heidelberger Zement Group. Tento koncern má pak i těsnou většinu v belgické CBR, která drží 78 procent akcií Cementáren a vápenek Mokrá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist