Hospodaření společnosti se v průběhu loňského roku dostalo do ztráty
České námořní plavbě se podařilo prodat do ciziny pouze čtyři lodě
* Viktoru Koženému se nezdařil prodej všech lodí České námořní plavby nizozemské rejdařské společnosti, ale svého záměru se nevzdává. Hospodářské výsledky firmy se v posledních letech zhoršují.
Praha (tom)
Akciové společnosti Česká námořní plavba (ČNP), která se již několik měsíců snaží zbavit všech svých lodí, se zatím podařilo prodat pouze čtyři plavidla. Lodě Dunaj, Košice, Labe a Vítkovice odkoupila nizozemská rejdařská firma Van Ommeren Shipping, která měla původně zájem také o zbytek flotily ČNP. "Důvod, proč nizozemská společnost neodkoupila ostatní lodě, nám není znám. Firma však tímto aktem porušila platný kontrakt, a proto proti ní bude zahájeno arbitrážní řízení," uvedl pro náš list Marek Stránský z mediální společnosti Burson Marsteller, která ČNP zastupuje na veřejnosti.
Česká námořní plavba, která patří do skupiny firem ovládaných Viktorem Koženým, v současnosti vlastní ještě jedenáct lodí, z toho tři nepoužívané. Záměru prodat i tyto zbývající plavidla se však stále ČNP, či spíše její akcionáři, nevzdala. "Chceme pokračovat v započaté transakci, hledáme pro lodě České námořní plavby nového kupce a naše strategie se nemění," potvrdil Stránský. Podle některých informací byly hlavní překážkou pro prodej zástavy lodí za úvěry u bank. Především Komerční banka, která poskytla úvěry na stavbu čtyř posledních lodí a podle úvěrové smlouvy musí dát souhlas k jejich prodeji, vymáhala své nároky velmi důrazně. Stránský k tomu pouze poznamenal, že největší tuzemský peněžní ústav byl korektním a seriózním partnerem.
Zisk ČNP, která se chce po prodeji lodí přetransformovat z rejdařské firmy na manažerskou společnost, v posledních letech stále klesá a její hospodaření za tři čtvrtletí loňského roku skončilo dokonce v červených číslech. Zatímco v roce 1995 podnik vykázal čistý zisk přes tři sta šedesát miliónů korun, o rok později to byly necelé čtyři milióny a ke konci září uplynulého roku již dosáhl jeho propad téměř deseti miliónů korun. "Z výsledků hospodaření je patrné, že společnost na tom není zrovna nejlépe. Snaha prodat lodě je dalším signálem o odchodu finančníka Viktora Koženého z tuzemského trhu," řekl HN analytik společnosti EB Brokers Tomáš Kaňka.
Téměř devadesát procent akcií ČNP, které se obchodují na vedlejším trhu pražské burzy, drží firmy spřízněné s Viktorem Koženým. Společnost Glomar Trading vlastní 40,2 procenta akcií, firma Daventree 29,14 procenta a korporace Norkema Holdings 18,04 procenta. Z tuzemských subjektů figuruje v akcionářské poolu ČNP pouze Čechofracht s podílem 1,3 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist