Tuzemský výrobce liaporu je v rámci celého seskupení úspěšný

Německá skupina Lias expanduje

* Seskupení Lias v příštím roce očekává konjunkturu bytové výstavby ve Spolkové republice Německo. Firma, která již působí v Maďarsku a Rusku, plánuje letos průnik mimo jiné také do Polska.
Pautzfeld (vap)
Zakládáním zpracovatelských kapacit v Nizozemsku, Irsku a Polsku hodlá v letošním roce německý Lias Franken výrazně zvýšit svůj podíl na evropském trhu lehkých stavebních materiálů z tzv. liaporu (granulátu z expandovaných jílů), který je vstupní surovinou zejména pro výrobu zdících a dlažebních prvků. Skupina Lias, která zahrnuje pět evropských výrobců a prodejců liaporu (Lias Franken, Lias Tuningen, Lias Vintířov u Sokolova, Aridos Madrid a Aleksin u Moskvy), je nyní druhým největším producentem lehkého kameniva v Evropě a má zpracovatelskou kapacitu přes dva milióny kubických metrů liaporu.
"Již nyní máme signály, že v příštím roce dojde v Německu, které je největším spotřebitelem materiálů z liaporu, k oživení bytové výstavby. Ta by se měla dostat téměř na úroveň roku 1994, kdy bylo postaveno 600 tisíc bytů," řekl obchodní ředitel koncernu Joachim Spitzner, který tvrdí, že tříletá recese v německém stavebnictví (loni bylo v SRN vystavěno "jen" 430 tisíc bytů) letos ustoupí. Spitzner potvrdil zájem o vstup Liasu také na francouzský a ruský trh. Sever Evropy je pro skupinu problematický, neboť tam působí největší koncern na výrobu lehkého kameniva - norský Acker.
Ještě silnější konkurencí jsou ovšem cihláři - zejména Wienerberger a výrobci pórobetonových tvárnic - Hebel a Ytong. Tyto tepelně izolační prvky však mají údajně menší pevnost a vysokou nasákavost. Cenově jsou přitom zhruba srovnatelné.
Lias Franken v Pautzfeldu ovládá ze 60 procent firma Schultheiss Spardorf, která patří do skupiny Megalit, což je druhý největší výrobce cihel v SRN. Zbylý 40procentní podíl drží přední německý producent cementu - firma Rohrbach Zement KG.
Do skupiny Lias rovněž patří komanditní společnost Lias Vintířov, stoprocentně vlastněná Liasem Franken. Česká firma loni vyrobila rekordních 243 tisíc m3 liaporu, což je čtvrtinový meziroční nárůst. Tržby podniku dosáhly 385 miliónů korun a její hrubý zisk činil 27 miliónů. "Zisk snížila tvorba rezerv na možné kursové ztráty v objemu 22 miliónů a na opravy za patnáct miliónů korun," uvedl technický ředitel Petr Kuneš. Letos plánuje firma vyrobit minimálně 260 tisíc m3 liaporových "kuliček". Její kapacita je přitom 600 tisíc m3.
Liapor dnes tvoří 65 procent tržeb vintířovského Liasu, přes 15 procent reprezentují shodně zdící prefabrikáty a vibrolisové zboží a zbytek komínové tvarovky, které produkuje předloni založená s. r. o. Komtec, kde má shodný podíl Lias a Megalit. Lias Vintířov loni vyvezl 60 procent výroby - zejména do SRN, kde si udržuje desetinový tržní podíl a z prvního místa importérů vytlačuje Rakušany a Dány. Dále se prosazuje na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Nizozemsku.
Tuzemský prodej firmy loni stagnoval. Vintířovští počítají v příštím roce s konjunkturou bytové výstavby a od roku 2000 chtějí výrazně zvýšit výrobu liaporu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist