Řádné napsání směnky zavazuje k zaplacení směnečného dluhu v každém případě
Je dovoleno starostovi podepisovat směnky?
* Řádně napsaná a podepsaná směnka představuje bezvýhradný a bezvýjimečný závazek směnečného dlužníka zaplatit v den splatnosti směnečnou sumu proti vrácení směnky. Vzhledem k nedostatku výslovného předpisu o podepisování směnek zástupci obcí, platí proto všeobecné předpisy obchodního, občanského a veřejného práva o zákonných zástupcích a zmocněncích.
Stále, byť ojediněle, se vyskytují případy, že starosta obce se směnečně zaváže za zaplacení směnky, která pak není zaplacena, čímž vznikají obcím často velké finanční ztráty.
Domníváme se, že lze podobným případům zabránit.
Tak se např. před válkou i po válce vyžadovalo k právoplatnému směnečnému závazku obce, aby se ke jménu obce podepsali čtyři její funkcionáři, a to starosta, jeden obecní radní a dva členové obecního zastupitelstva, každý z nich s vyznačením své funkce, tedy např. starosta, obecní radní atd. Členové obecního zastupitelstva, kteří by se podepsali bez dodatku naznačujícího jejich reprezentaci obce, byli zavázáni osobně a ručili by za směnečný závazek svým vlastním majetkem, nikoliv majetkem obce. Zde záleželo na tom, jak se jejich podpis jevil navenek, a ne co si mysleli při podpisu o funkci, v jaké podepisovali a která nebyla z listiny zjevná.
Směnečné rukojemství
Totéž platí o směnečném rukojemství. Rukojemské prohlášení se píše na líc směnky. Rukojemství se vyjadřuje slovy "jako rukojmí" nebo "jako aval". O pouhém podpisu na líci směnky platí, že zakládá směnečné rukojemství každý podpis na směnce, nejde-li o podpis směnečníka nebo výstavce směnky. V prohlášení u směnky cizí je třeba udat, za koho se ručení přejímá. Např. "jako aval za směnečníka" nebo "jako aval za pana XY". Není-li to udáno, platí, že se rukojemství přejímá za výstavce směnky.
Podle zákona je směnečný rukojmí zavázán stejně jako ten, za koho se zavázal. Závazek směnečného rukojmího je platný i tehdy, je-li závazek, za který se zaručil, neplatný z jiného důvodu než pro vadu formy.
Z toho vyplývá, že směnečný závazek je platný, když firma, která je na směnce uvedena, je podle platných předpisů provozována protiprávně, nebo se jedná o firmu dosud neexistující nebo již neexistující.
Je-li směnka napsána řádně a podle směnečného práva, musí být směnečný dluh zaplacen v každém případě, a to i tenkrát, když věřitel požadovanou protihodnotu neobdržel ve smluveném termínu či kvalitě. Směnka musí být zaplacena dokonce i tenkrát, když by věřitel neobdržel protihodnotu žádnou.
Z toho vyplývá, že řádně napsaná a podepsaná směnka představuje bezvýhradný a bezvýjimečný závazek směnečného dlužníka zaplatit v den splatnosti směnečnou sumu proti vrácení směnky.
Vzhledem k nedostatku výslovného předpisu o podepisování směnek zástupci obcí, platí proto všeobecné předpisy obchodního, občanského a veřejného práva o zákonných zástupcích a zmocněncích.
Podepisování směnek
Obchodní zákonodárství má celou řadu předpisů o zastupovacím oprávnění zmocněnců. Předpisy ty jsou obecně známé a platí i o podpisování směnek. Tak zejména o podpisu směnek samostatným prokuristou, o podpisu kolektivními prokuristy, o podpisu akciové společnosti, či o podpisu likvidátorem apod.
Všeobecně lze říci, že k závaznosti podpisu, učiněného zástupcem či zmocněncem za zastoupeného nebo zmocnitele, na směnce je nezbytná nejen existence příslušného oprávnění, nýbrž i jeho zřejmost ze směnky. Vyžaduje to bezpečnost směnečného obchodu.
Forma plné moci zmocněncovy předepsána není. Zásadně by tedy měla stačit plná moc ústní. Bezpečnost směnečného obchodu však vyžaduje výkaz plnou mocí písemnou. Při tom nemusí být pro každou směnku vyhotovována zvláštní plná moc, stačila by plná moc druhová, opravňující k podpisu směnek, ne však plná moc všeobecná, zejména když tu často jde o sjednání zápůjček, k čemuž je zapotřebí vždy plné moci druhové. Ideální by bylo, zvláště jedná-li se o vysokou finanční částku, připojit ke směnce plnou moc speciální, která by směnečný obchod nejlépe zabezpečovala.
Plnou moc je možno omezit jak časově, tak i výší finanční částky. Osoba, která se podepsala na směnku v jakékoliv funkci bez patřičného oprávnění, je za směnečný dluh osobně zavázaná, a ručí tedy za zaplacení směnky celým svým majetkem. Z toho plyne, že je neoprávněný zástupce zavázán i tehdy, byl-li v dobré víře o existenci svého zástupčího oprávnění. Jeho směnečný závazek je samostatný, naprosto neodvislý od závazku udánlivě zastoupeného.
Ochrana pro obce
Řešením, jak zabránit nezodpovědným starostům v zadlužování jejich obcí svévolným přejímáním finančních závazků podepisováním nebo avalováním směnek (nebo i jiných finančních závazků), by bylo přijetí usnesení obecního zastupitelstva, ve kterém by byli jmenováni funkcionáři obce oprávnění přijímat jménem obce směnečné (anebo i jiné) finanční závazky. Zmocnění funkcionáři by měli být povinni podepisovat směnky vždy jen kolektivně.
Ing. Karel Nejepínský, lektor,
Praha
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist