Hlava státu byla známa až po druhém kole tajné volby v Parlamentu

O zvolení V. Havla prezidentem rozhodl nakonec jediný hlas

* Václav Havel byl včera ve druhém kole znovu zvolen na pět let prezidentem České republiky. V opakované tajné volbě se pro něj vyslovilo 47 senátorů a 99 poslanců. Ke zvolení potřeboval 41, respektive přesně 99 hlasů. Rozhodl tedy hlas zadrženého Miroslava Sládka.
Praha (pra)
V prvním kole volby prezidenta republiky scházely včera Václavu Havlovi na společné schůzi obou parlamentních komor dva hlasy senátorů a deset hlasů členů Poslanecké sněmovny. Situaci si Havel pravděpodobně zkomplikoval svým prosincovým projevem v Rudolfinu, který snížil jeho oblibu u stran bývalé koalice, a zejména v ODS. Splnila se tak předpověď, že část zákonodárců chce Havlovi "dát lekci" a zvolit ho až ve druhém kole, kdy postačí souhlas prosté většiny v obou komorách.
Komunistický kandidát Stanislav Fischer dohromady obdržel 31 a Miroslav Sládek 23 hlasů - oba vypadli hned po prvním hlasování.
V bouřlivé rozpravě se pro Havlovu kandidaturu vyslovily poslanecké a parlamentní kluby lidovců a ODA a Unie svobody. Za Havlovo znovuzvolení se přimlouvali i představitelé sociální demokracie. O více než chladném postoji ODS k Havlově osobě lze usuzovat na základě skutečnosti, že ve čtyřapůlhodinové diskusi nevystoupil ani jeden z jejích zástupců. Komunisté a republikáni podle očekávání přednesli tvrdou kritiku Havlova dosavadního politického účinkování.
Za US vyjádřil Havlovi podporu Jan Ruml, když zdůraznil, že splňuje kritéria daná pro hlavu státu - mj. osvědčil vůli k demokracii, disponuje velkou neformální autoritou a těší se dobré pověsti doma i v zahraničí. Senátor Josef Jařab (ODA) prohlásil, že Havel se mimořádně zasloužil o svobodu a demokracii a je v době současných politických turbulencí zárukou dokončení transformace pro téměř tři čtvrtiny obyvatel a také pro celý svět. Aliance dokonce neúspěšně prosazovala veřejnou volbu. Za Havlovu kandidaturu se postavil rovněž Pavel Dostál (ČSSD), který v emotivním vystoupení vyzdvihl prezidentův nedávný rudolfinský projev, v němž se opět přihlásil k humanitní demokracii T. G. Masaryka. Podle Petry Buzkové (ČSSD) je Havel jediným možným kompromisem, na kterém se politické strany dokáží shodnout. K jeho znovuzvolení v zájmu stability vyzval lidovec Jiří Karas, ačkoliv prezidentovu předchozí činnost, a především personální politiku, podrobil tvrdé kritice.
Komunistický lídr Miroslav Grebeníček prohlásil, že česká politika vyžaduje změny, a proto je nutné poslat "naivního a nekompetentního" Havla do politického důchodu. Proti Havlovým ústupkům sjednocenému Německu a jeho snaze o urychlené zapojení země do NATO a EU se hlasitě ohradili i republikánští poslanci.
(Další informace na str. 3)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist