Ekonomická přidaná hodnota je zajímavý ukazatel

Proti tradičním ukazatelům výnosnosti (ziskovosti, rentability), které vychází z účetního zisku (ten je dán rozdílem výnosů a nákladů, do nichž jsou započítány jen externí náklady), ukazatel ekonomické přidané hodnoty EVA vychází z tzv. ekonomického zisku, který je rozdílem mezi výnosy a veškerými náklady na vynaložený kapitál, tj. i náklady na kapitál vlastníků (akcionářů).
Hodnotu ukazatele EVA vypočteme takto: EVA = EBIT x (1 - t) - WACC x C, kde EBIT je provozní zisk před zaplacením úroků a daní:
t - daňová sazba vyjádřená v desetinném čísle (40 % = 0,4), WACC - průměrné náklady na použitý kapitál, C - dlouhodobě investovaný kapitál (vnějšími investory i vlastníky). Místo výrazu EBIT x (1 - t) se někdy používá výraz NOPAT (čistý provozní zisk po zdanění). Údaje zjistíme z rozvahy a výsledovky na konci roku. Výpočet ukazatele WACC si ukážeme dále. Uveďme příklad: Mějme podnik, jehož vlastní jmění (ř. 062 rozvahy) je 750 miliónů Kč, dlouhodobé cizí zdroje (ř. 084 + ř. 102 popř. + další dlouhodobé cizí zdroje) jsou 250 miliónů Kč. (Správně bychom měli uvažovat tržní hodnoty kapitálu, jak to v budoucnosti - až údaje kapitálového trhu budou spolehlivé - budeme dělat.)
Z výsledovky jsme zjistili provozní hospodářský výsledek (ř. 29) ve výši 200 miliónů Kč, daň z příjmů platíme ve výši 40 %, průměrná úroková míra z cizích zdrojů je 15 %, požadované výnosy vlastníků ve výši 12 % (o tom se ještě zmíníme). Nejprve vypočteme ukazatel WACC. Ukazatel WACC charakterizuje průměrné náklady na použitý kapitál. Vypočte se jako vážený aritmetický průměr. WACC = E/C x Ke + D/C x Kd x (1 - t), kde E (Equity) je vlastní kapitál, D (Dept) - dlouhodobý cizí kapitál (dluhy), C - dlouhodobě investovaný kapitál celkem (C = E + D), Ke - očekávaná výnosnost vlastního kapitálu (náklady na vlastní kapitál), Kd - úroková míra cizího kapitálu (průměr), t - viz dřívější vzorec, WACC = 700/1000 s 12 + 250/1000 x 15 x (1 - 0,4) = 9 + 2,25 = 11,25 %, EVA = 200 x (1 - 0,4) - 0,1125 x 1000 + 120 - 112,5 = 7,5 mil. Kč.
Hodnota ukazatele EVA je kladná, což znamená, že podnik zhodnocuje celkový kapitál více, než činí jeho náklady, a plní tedy základní cíl podnikání, tj. zvýšit původní hodnotu podniku. Ukazatel EVA je přísnější mírou finanční výkonnosti než dosud používané ukazatele (ROE, ROA, ROIC aj.).
Zbývá ještě vysvětlit, jak vypočteme náklady na vlastní kapitál (požadovanou výnosnost vlastního kapitálu) Ke. K tomu můžeme použít model CAPM - model oceňování kapitálových aktiv. Ten vychází z předpokladu, že očekávaná výnosnost určité firmy sestává z bezrizikové úrokové míry (za tu je pokládána výnosnost státních obligací) a rizikové prémie (tou je rozdíl výnosnosti tržního portfolia a bezrizikové úrokové míry pronásobený tzv. koeficientem beta). Stanovením hodnot těchto ukazatelů se zabývají speciální firmy.

Miroslav Synek,
Vysoká škola ekonomická v Praze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist