I pracovníci bank podléhají iluzím o cílech subjektů poskytujících rizikový kapitál
Co vlastně je a co není venture kapitál
* Řada podnikatelů podléhá dojmu, že venture kapitál je jakýsi nástroj na podporu malých a středních podniků. Různým iluzím o funkci a cílech subjektů poskytujících venture kapitál však podléhají nejen podnikatelé, ale i řada pracovníků bank a investičních fondů. Je proto účelné podívat se, co venture kapitál skutečně je a co naopak není.
V České republice se v poslední době stal venture kapitál, který se někdy poněkud nepřesně překládá jako "rizikový kapitál", velmi módním pojmem. V řadě mediálních pořadů a publikací se s ním spojují veliké naděje a nezřídka je prezentován dokonce jako "záchrana české ekonomiky".
Jednotná definice venture kapitálu neexistuje. Dnes se nejčastěji setkáváme s charakteristikou, podle které je venture kapitál finanční nástroj pro financování zahájení činnosti společnosti, jejího rozvoje, expanze nebo odkupu celé společnosti. Investor rizikového kapitálu získává za poskytnutí potřebného kapitálu dohodnutý podíl (ne nezbytně majoritní) základního kapitálu společnosti, který drží po určitou dobu, než jej odprodá, a realizuje tak svůj zisk. Na rozdíl od úvěrů nejsou u venture kapitálu klíčové záruky firmy, ale přitažlivý a realizovatelný podnikatelský záměr a management firmy schopný tento záměr realizovat. Venture kapitál tak představuje dlouhodobou investici nejen peněz, ale i času a úsilí, jejímž cílem je umožnit perspektivním malým a středním společnostem, aby se staly velkými společnostmi zítřka.
Poskytovatel kapitálu
Původní význam termínu venture capital byl však jiný. Tak jak byl vymezen před přibližně padesáti lety na Harvard Business School, rozuměly se pod ním pouze dlouhodobé investice do rizikových podniků, které nejsou obchodovány na veřejných trzích. Typickou byla investice do nově zakládaných společností nebo společností přicházejících s inovativní myšlenkou. Kompenzací za přijímané riziko byl příslib vysokých výnosů, které investice slibovala. Zároveň tento termín implicitně obsahoval těsnou spolupráci investora a managementu klienta (zainvestované společnosti) na zvýšení hodnoty firmy po celou dobu trvání investice.
Postupem času, a také v souvislosti s rozšířením tohoto finančního instrumentu do Evropy, se však toto původní chápání značně rozšířilo. Vyloučení obchodování na veřejných trzích se již nepojímá zcela striktně. Rozčarování z řady neúspěšných "typických" investic venture kapitálu koncem osmdesátých a počátkem devadesátých let vedlo investiční manažery k přesunu pozornosti spíše na investice rozvojového typu, tedy na investice do již existujících společností. Rozmach manažerských odkupů (viz dále) v první polovině devadesátých let vedl potom k tomu, že v mnoha rozvinutých zemích většinu investic označovaných jako venture kapitálové investice dnes tvoří investice do relativně méně rizikových tzv. transakčních operací.
Poskytovatel venture kapitálu není samozřejmě filantropem, jehož primárním zájmem je pomoci vzniku a expanzi malých a středních podniků. Své peníze půjčuje se záměrem vydělat a za přijímané riziko požaduje přiměřenou odměnu. Požadované průměrné roční výnosy z venture kapitálové investice (měřené např. vnitřním výnosovým procentem - IRR) jsou obvykle v rozmezí 25 až 35 procenta p. a. Přesnou polohu v uvedeném rozmezí určuje bližší specifikace investice. V zásadě je možné venture kapitálové investice rozdělit do čtyř skupin - na investice startovní, rozvojové, transakční a ostatní. Základní kvantitativní charakteristiky jednotlivých typů venture kapitálových investic ve vyspělých zemích jsou uvedeny v tabulce. Vzhledem k velké pestrosti venture kapitálového trhu těchto zemí nelze tyto údaje samozřejmě považovat za přesné meze, udávají spíše rozmezí, ve kterých se uváděné parametry obvykle pohybují.
Startovní investice
Startovní investice (anglicky start-up) představují nejrizikovější formu venture kapitálu. Toto financování se někdy ještě podrobněji dělí na předstartovní (nebo též zárodečné) financování (anglicky seed capital) a vlastní startovní financování (start-up capital). Předstartovní financování je financování velmi raných stadií podnikání, často ještě před vlastním vznikem obchodní společnosti. Často jediným majetkem uchazeče o venture kapitálovou investici je v tomto případě myšlenka. Příklady jsou financování vývoje prototypu nového výrobku a jeho patentové ochrany, financování tržních průzkumů na nový produkt či službu, financování právního zajištění výhodných franchisingových nebo dodavatelských smluv nebo i financování zpracování podnikatelského plánu, výběru manažerského týmu a založení společnosti až do chvíle, kdy lze přejít ke startovacímu financování.
Startovní financování (start-up capital) představuje investování do zahájení činnosti. V této fázi se předpokládá, že již existuje produkt i manažerský tým a že jsou rovněž k dispozici výsledky tržních průzkumů. Riziko je však stále značné a návratnost investice není kratší než 5 - 10 let.
Rozvojové financování
Financování rozvojové (anglicky development financing) se zpravidla dělí podle stadií rozvoje společnosti, která jsou venture kapitálem financována opakovaně v několika kolech. Zejména v USA je běžné dělení rozvojového kapitálu podle pořadí kola, ve kterém je kapitál alokován. Obecně je však běžnější členění, ve kterém se rozvojový kapitál dělí na financování počátečního rozvoje a vlastní rozvojové financování.
Financování počátečního rozvoje (early stage development capital) představuje financování podniků, které již fungují v určitém omezeném měřítku a mají potenciál dalšího rozvoje. Nejsou však schopny zajistit financování tohoto rozvoje úvěrem zpravidla proto, že nemají čím za tento úvěr ručit. Vzhledem k větší predikovatelnosti výsledků investice se jedná o investici s menším, byť stále značným rizikem. Často se tímto názvem označují investice do firem, které mají historii kratší než tři roky a zatím nedosáhly zisku. Naproti tomu rozvojové financování (later stage development - expanzion capital) představuje investice do již zaběhnutého podniku, který má potenciál pro další významnou expanzi - např. vybudováním nové produkční linky nebo vybudováním tržní sítě v nových teritoriích. Riziko takové investice je podstatně menší než v předchozích případech a rovněž doba její návratnosti je významně kratší - v průměru 2 až 5 let. V tomto případě představuje venture kapitál alternativu ke klasickému financování úvěrovému.
Transakční financování
Transakční financování představuje financování jednorázových operací. Investiční horizont je zde zpravidla omezen na dobu realizace transakce, a proto je velmi krátký, např. jen dva roky. Toto financování zahrnuje např. financování akvizic (anglicky acquisition capital), tj. odkupů podniků pro předem určeného zájemce, překlenovací financování (anglicky bridge nebo mezzanine financing), kdy se poskytuje kapitál na překlenutí zcela určitého období mezi jinými typy financování, ale hlavně manažerské odkupy.
Manažerské odkupy (MBO/ MBI/BIMBO) představují financování odkupu již existujícího a zaběhnutého podniku ve prospěch jeho (současného či budoucího) managementu. Tento odkup není možné jistit aktivy prodávaného podniku, a proto se zájemci obracejí o pomoc na investory venture kapitálu. Cenu odkupu musí nakonec uhradit ze svých výnosů sám kupovaný podnik, proto tyto investice připadají v úvahu pouze u podniků, kde změna vlastnictví zajistí výrazný nárůst profitability. Je-li však tato podmínka splněna, jedná se o investici s nižším rizikem, než jsou běžné investice v oblasti rizikového a rozvojového kapitálu. Proti údajům uvedeným v tabulce je v ČR v důsledku historicky podmíněného stavu ekonomiky situace poněkud jiná, doba návratnosti investic do manažerských odkupů bývá zpravidla delší (4 až 6 let) a rovněž typická velikost investice je výrazně nižší (40 až 400 miliónů Kč).
Ostatní investice
Zbývající venture kapitálové investice, které nespadají do žádné ze tří již uvedených skupin, jsou např. záchranné financování (anglicky rescue capital), kdy se jedná o investice do "zvratu k prosperitě" (anglicky turnaround) podniku, který je před bankrotem, náhradní financování (anglicky debt replacement capital), kdy se jedná o nahrazení části vnějších zdrojů společnosti vlastním kapitálem, nebo IPO (initial public offering) - investování do vstupu společnosti na veřejný trh cenných papírů.
Procentuální podíl jednotlivých typů venture kapitálových investic ilustruje koláčový graf, na kterém je uvedena situace ve Spojených státech v roce 1996 (Zdroj Price Waterhouse Survey).
Venture kapitál je tedy finanční nástroj složitě vnitřně strukturovaný. Rozhodně však není nástrojem pro nezištnou pomoc rozvíjejícím se podnikům nebo pro záchranu krachujících firem. Naopak pozornost venture kapitalistů se soustřeďuje na špičkové podnikatelské záměry slibující vysoce nadprůměrné výnosy. Pouze příslib takových výnosů může totiž kompenzovat vysoké riziko, které s sebou nutně každý startovní nebo rozvojový podnikatelský projekt přináší.
Z hlediska makroekonomického má však fungující venture kapitálový trh nesmírný význam. Na jedné straně napomáhá vzniku a rozvoji nových podniků přinášejících inovace výrobků a služeb, které potom za sebou "táhnou" celou ekonomiku. Na straně druhé třídí "zrno od plev" prostřednictvím sofistikovaného know-how a velmi přísných kritérií, která na financování investičních projektů uplatňuje. I když tedy v České republice nebudou prostřednictvím venture kapitálu financovány ani zdaleka všechny projekty, které budou podnikatelé předkládat, role, kterou venture kapitál může pro restrukturalizaci naší ekonomiky sehrát, je jednoznačně kladná.
Ivan Dvořák,
Československá obchodní banka, a. s.
Základní charakteristiky jednotlivých typů
venture kapitálových investic
Typ VC investice Doba Velikost investice Očekávaný Procento společ-
trvání (v přepočtu na mil. výnos ností nabízejících
tento typ
(roky) Kč) (v % p. a.) financování (%)
Předstartovní 7 - 12 0,2 - 4,0 až 100 1 - 2
Startovní 5 - 10 4 - 20, ale až 200 35 - 50 5
Počáteční stadia rozvoje 4 - 7 10 - 40 30 10
Rozvojová 2 - 5 20 - 80 25 50
Manažerské odkupy 2 - 4 200 - 1 000 20 - 25 prakticky 100
(ale i 20 000)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist