Český prezident je zneklidněn vývojem na Slovensku
Havel: Referendum o NATO je hazard
Praha (ska)
Snahy některých sociálně-demokratických poslanců o zbrzdění ratifikačního procesu o rozšíření NATO a o uspořádaní schvalovacího referenda včera před svou cestou do Polska (píšeme o ní na str. 10) kritizoval prezident Václav Havel. "Považuji některé výroky místopředsedy ČSSD Špidly nebo senátora Kavana přinejmenším za nezodpovědné. Bezpečnost našeho státu a budoucích generací nemůže být předmětem nějakých stranických her," uvedl prezident. Podle Havla Česká republika, která má šanci poprvé ve svých dějinách stát se pevnou součástí systému kolektivní obrany v Evropě, nemůže ústy svých politiků naznačovat, že si není jistá, zda nevstupuje do nějakého vězení a jestli vůbec se dá z toho vězení vystoupit. V této souvislosti připomněl slova generálního tajemníka NATO Javiera Solany, že ratifikační komplikace v jakékoliv ze zemí, přizvané v první vlně, by mohly ohrozit celý proces rozšiřování.
"Je to právě levice, která zdůrazňuje, že NATO nesmí být klubem vyvolených, který bude vytyčovat nové bariéry v Evropě. Tatáž levice tedy nemůže další rozšiřování komplikovat pochybnostmi o tom, zda si tato aliance zaslouží, abychom do ní vstoupili či nikoliv, prohlásil Havel.
Pokud jde o referendum, Havel zdůraznil, že ho vítá jako součást ústavního systému, ale jeho konání ve věci NATO považuje za bezdůvodné. Za jeden z důvodů označil fakt, že členství v NATO neomezuje státní suverenitu a dále že z procesních příčin je to před dubnovým summitem NATO ve Washingtonu téměř neuskutečnitelné. Na otázku, zda problémy s rasismem by mohly ohrozit náš vstup do NATO a EU, prezident řekl, že se zatím s tím nesetkal, ale nevyloučil, že se to může stát. "Domnívám se, že naše společnost se musí rozhodnout, zda bude vyznávat ideu kmenového státu, kde barva pleti činí druhého naším nepřítelem, a pak nemáme nárok se zajímat o členství v NATO a EU, anebo jsme demokraté, kteří respektují lidská práva a práva menšin."
Pokud jde o vývoj na Slovensku poté, co předseda vlády Vladimír Mečiar převzal většinu prezidentských pravomocí, Havel řekl, že bytostným zájmem České republiky je mít co nejlepší vzájemné vztahy. Zdůraznil však, že je velmi zneklidněn posledními kroky slovenské vlády, ale zároveň vyjádřil přesvědčení, že demokratický potenciál ve slovenské společnosti zvítězí.
České ministerstvo zahraničí si je podle svého včerejšího vyjádření "vědomo jistého nárůstu napětí ve slovenské společnosti v poslední době". Je však přesvědčeno, že Slovenská republika "zachová i nadále svoji oddanost principům demokracie a právního státu".
Havel rovněž komentoval události v Kosovu: "Pevně věřím, že londýnské setkání kontaktní skupiny států nalezne důrazné řešení. Zdá se mi, že je třeba dát především jasně najevo prezidentovi Miloševičovi a nové Jugoslávii, že musí ctít práva kosovských Albánců včetně práva na eventuální autonomii. Mezinárodní společenství by nemělo otálet a mělo by na počátku zabránit dalším násilím a etnickým čistkám." Prezident nepředpokládá, že by ČR vyslala do Kosova bojové jednotky, ale kdyby k takové situaci došlo, je podle něj naší povinností hájit mír a bezpečnost občanů kdekoliv v Evropě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist