Václav Havel byl akutně operován v Innsbrucku

* Prezident České republiky Václav Havel se včera podrobil v Rakousku, kam odjel minulý čtvrtek na ozdravný pobyt, závažné operaci.
Praha (ika)
Tři a půl hodiny trvala včera operace prezidenta Václava Havla, kterou musel podstoupit v Univerzitní nemocnici v rakouském Innsbrucku kvůli akutnímu břišnímu onemocnění. Chirurgický zákrok podle koordinátora lékařského konzilia Miroslava Čerbáka potvrdil perforaci tlustého střeva v důsledku vychlípeniny a zánětu kolem ní. Tomu také nasvědčovaly výsledky prvních vyšetření před operací. Diagnóza však nebyla v době před chirurgickým zákrokem jednoznačná. Přesnější určení příčiny měla říci až operace. Lékaři se obávali vzhledem k předcházejícím Havlovým onemocněním zhoubného bujení v břišní krajině. Šéflékař chirurgického oddělení innsbrucké kliniky Ernst Bodner před jejím započetím prohlásil, že nevěří původním verzím o perforaci střeva nebo žaludku. Označil Havlův stav za "kritický" a že počítá s velmi komplikovaným zákrokem, který může trvat až tři hodiny. Operace naštěstí zhoubné bujení vyloučila, jak s úlevou řekl Čerbák. Prezidentovo onemocnění bylo i tak velmi vážné. Profesor Bodner prohlásil, že Havel byl v ohrožení života. Operaci, kterou Bodner vedl, uskutečnil osmičlenný tým, v němž byli špičkoví odborníci. Prezident po operaci stráví v innsbrucké nemocnici asi dva týdny.
Prezident Havel pobýval v rakouských Alpách se svou ženou na ozdravné dovolené, kterou mu doporučili lékaři kvůli jeho plicní nemoci. Havel si však začal stěžovat na bolesti břicha a měl zvýšené teploty. Včera se podrobil vyšetření v nemocnici v Reuttu, kde místní lékař nařídil okamžitý převoz do Innsbrucku. Na palubě vrtulníku rychlé lékařské pomoci ho doprovodila manželka Dagmar.
Do Innsbrucku včera přicestoval také Havlův ošetřující lékař Ilja Kotík, který se operace zúčastnil. Další členové prezidentova lékařského konzilia jeho zdravotní stav konzultovali s rakouskými lékaři telefonicky. Čerbák připustil, že bezprostředně před odjezdem na dovolenou lékaři prezidenta neprohlédli. Dodal, že s ním hovořil asi týden předtím a že se Havel cítil velmi dobře. Na dovolené chtěl především odpočívat. Před odletem minulý čtvrtek uvedl, že se chce "trošku hýbat", věnovat se četbě knih a vyhnout se úředním materiálům. Prezident s chotí Dagmar byl ubytován v luxusním apartmá pětihvězdičkového hotelu Liebes Rot-Flüh v tyrolském středisku Haldensee.
Na Havlovu operaci včera vzrušeně reagovala Poslanecká sněmovna. Nakonec však nebyl přijat návrh republikána Josefa Krejsy, aby kvůli jeho onemocnění byla přerušena debata o vstupu České republiky do NATO. Krejsa navrhoval přerušení sněmovního jednání proto, aby ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová či případně ministerský předseda Josef Tošovský mohli poslance informovat o prezidentově zdravotním stavu.
Řada poslanců popřála Havlovi brzké uzdravení. Sociální demokrat Pavel Dostál považoval zprávu o onemocnění prezidenta za vážnou. Zdravotní ohrožení prezidenta podle něho "přišlo v ten nejnevhodnější okamžik, který mohl nastat". "Ač nevěřící, v duchu se modlím, aby to dopadlo dobře, protože kdyby to dopadlo špatně, tak destabilizace tohoto státu už je dokonalá," konstatoval poslanec. Předseda poslaneckého klubu ODA Karel Ledvinka je přesvědčen, že Havlovy zdravotní problémy nemají vliv na výkon jeho prezidentské funkce. "Václav Havel je člověk, který je schopen řídit cokoli a odkudkoli. Úřad zastává tak, jak ho vzhledem ke své nemoci zastávat může," řekl Ledvinka. Ministr Miloslav Výborný (KDU-ČSL) zastává názor, že prezidentovy zdravotní problémy by se neměly posuzovat z hlediska politického ani z hlediska právního. "Je to otázka lékařská a já nejsem lékař. Přeji však panu prezidentovi brzké uzdravení," dodal ministr.
Velkou pozornost věnovaly Havlovu onemocnění i zahraniční agentury. DPA mimo jiné napsala, že Havel na podzim ignoroval doporučení lékařů, aby odešel z úřadu na odpočinek, ale místo toho se pustil do boje o další prezidentský mandát. Další agentury se nevyhýbají informaci, že Havel byl dlouho silný kuřák.
Na zprávu o Havlově hospitalizaci a kritickém zdravotním stavu zareagovala včera odpoledne koruna oslabením asi o pět haléřů. "Zdraví pana prezidenta se stává jedním z důležitých faktorů, který ovlivňuje devizový trh," řekl dealer ČSOB Petr Korous.