Armáda - to nejsou jen vojáci, ale i civilní zaměstnanci
Na otázky HN odpovídá předseda Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády Petr Šimerka
(tto)
V loňském roce byla propuštěna plná třetina civilních zaměstnanců resortu obrany. Neobáváte se, že něco podobného se připravuje znovu - v souvislosti s novou armádní koncepcí?
Armádu netvoří jen vojáci, ale i civilní, tzv. občanští zaměstnanci, a snižování významu jejich práce, jak jsme toho mnohdy svědky, nevede správným směrem. To, co nyní armádě i jejím civilním zaměstnancům chybí nejvíc, je perspektiva. K tomu je třeba konečně schválit koncepci armády a soubor tzv. armádních zákonů, z nichž některé budou mít význam i pro občanské zaměstnance. O koncepci se sice stále hovoří, ale zatím jsem z ní neviděl nic černé na bílém. Slyšel jsem, že má prý klesnout počet občanských zaměstnanců ze současných asi 20 tisíc na 12 tisíc, ovšem existují i zcela odlišná čísla. Kdyby v armádě zůstalo např. 20 tisíc vojáků z povolání a 12 tisíc občanských zaměstnanců, tak bych to pochopil, ale pokud by armádu mělo tvořit třeba 30 tisíc vojáků a jen 12 tisíc občanských zaměstnanců, tak se ptám, kdo zastane jejich práci? Například ve vojenském zdravotnictví, školství, logistice, servisních službách či administrativě. Tvrdím, že pokud budou dále hromadně propouštěni civilní zaměstnanci, bude to na úkor armády, neboť to, co tito lidé kvalitně a levně dělají, vojska potřebují.
Vojáci z povolání mají na rozdíl od svých kolegů v civilu řadu výhod. Co tomu říkáte?
Všude na světě mají vojáci určité výhody, které jim kompenzují nevýhody vojenského povolání. To je jistě správné, avšak musí být dodrženy jisté proporce. Nyní se připravuje zákon o služebním poměru vojáků z povolání, k němuž máme zásadní výhrady. Jeho smyslem je, aby armáda byla schopna působit v rámci NATO. K tomu potřebuje odborníky, kvalifikované a spokojené vojáky, což znamená zvýšit jim platy, zajistit pro ně byty, sociální zázemí a další výhody. Znamenalo by to ale výrazné zvýhodnění jedné skupiny občanů bez ohledu na ekonomické a sociální možnosti státu a bez ohledu na postavení ostatních zaměstnanců resortu i mimo něj. Domnívám se, že to, po čem vojáci volají, nejsou uvedené výhody, ale spíše jistá perspektiva, kvalifikovanost a koncepčnost řízení a po mnoha letech různých reorganizací konečně jistá stabilizace poměrů v armádě. Musím ještě zdůraznit, že náklady na civilního zaměstnance proti vojákovi z povolání jsou při stejné kvalifikaci zhruba čtvrtinové. Jestliže by měli být vojáci z povolání ještě více zvýhodněni a postavení občanských zaměstnanců, kteří často pracují v obdobných podmínkách, by zůstalo beze změny, považoval bych to svým způsobem za jejich diskriminaci.
Jsem přesvědčen, že mnohé úřednické, odborné, administrativní a další činnosti, kde se nevelí, by mohli a měli vykonávat civilní zaměstnanci, a nikoliv vojáci. Proč musí být třeba pracovník finanční správy, spisovny nebo řidič voják z povolání? Vždyť je to zbytečně mnohem dražší.
Není výhodnější nakoupit určité služby v privátním prostředí?
Resort se zbavuje celé řady činností, které prováděli vlastní zaměstnanci, a nakupuje tyto služby u soukromých firem. V členských zemích NATO se podobný proces uskutečnil také, ale pak zjistili, že nelze převést do privátního prostředí úplně všechno. Armády vyspělých zemí vědí, že ideální je v tomto případě "zlatá střední cesta". Služby soukromých firem jsou zpravidla podstatně dražší, než když je zabezpečují vlastní zaměstnanci resortu. Armáda sice tvrdí, že stát je špatný hospodář, a pokud se do obrany vkládají peníze, tak s nimi nikdo nešetří. To je ale otázka koncepce, kvality řízení a důsledné kontroly (kontrolní orgány však ministerstvo loni zrušilo).
Očekáváte letos výrazné propouštění v resortu?
Letošní rok je jakýmsi obdobím klidu, ale kdo ví, jak to bude dál. Armáda od roku 1993 reorganizuje, stěhuje, bourá, propouští, a nemá koncepci. Je možné dělat radikální kroky, ale musím vědět, k čemu to směřuje. Dřívější nezájem Parlamentu a vlády o armádu a bezkoncepční, nesystémové, a někdy i nekvalifikované rozhodování v resortu i mimo něj stály, myslím, armádu, a tedy i daňové poplatníky, už miliardy. Doufám, že další opatření včetně snižování počtu zaměstnanců budou prováděna uvážlivě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist