Rodinné právo po podstatné novele

Úprava majetkových vztahů manželů

* Mezi významné změny v oblasti soukromého práva patří i novelizace občanského zákoníku (účinnost od 1. 8.), která nahrazuje soubor norem upravujících bezpodílové spoluvlastnictví institutem společného jmění manželů.
Bezpodílové spoluvlastnictví manželů bylo do našeho právního řádu zavedeno v rámci občanského zákoníku z roku 1964. Jeho zavedením byla plně vyloučena svobodná vůle manželů uspořádat své majetkové vztahy. Novelizace občanského zákoníku (ObčZ) přináší do této oblasti práva změny a řeší dílčí problémy způsobené dosavadní nevyhovující právní úpravou, které dosud nebylo možné řešit ani výkladem, ani soudní judikaturou. Novela se současně snaží reagovat na trendy v této právní oblasti. Jedním z přínosů novely je, že vytváří proti předchozí právní úpravě mnohem širší prostor pro smluvní autonomii manželů a v řadě doposud nejasných situací umožňuje dohodou upravit právní vztahy mezi manžely (snoubenci) odchylně od ObčZ.

Společné jmění

Novela vymezuje rozsah společného jmění manželů (dále jen SJM) obdobným způsobem jako dosud BSM. Podle ust. § 143 "SJM tvoří: a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku, b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jen jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého." Zákon tedy ze SJM výslovně vyjímá majetek nabytý jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela. Naopak novela do SJM zařazuje věci, které podle své povahy slouží výkonu povolání jen jednoho z manželů, které byly dosud vyňaty z BSM a patřily do odděleného (samostatného) majetku jednoho z manželů bez ohledu na jejich hodnotu a způsob nabytí.

Dohody

Ke klíčové změně dochází v novém § 143a, který novým způsobem upravuje smlouvy o rozšíření/zúžení rozsahu SJM a "předmanželské smlouvy". Novela stanoví, že "manželé mohou smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah SJM. Takto mohou manželé změnit rozsah majetku a závazků nabytých či vzniklých v budoucnosti, ale i majetku a závazků, které již tvoří jejich společné jmění. Předmětem této smlouvy mohou být i jednotlivé majetkové hodnoty a závazky." Co se týče rozsahu SJM, bude zde tedy možné uzavírat smlouvy nejen o změně obecného rozsahu SJM jako doposud, ale již i o změně ohledně jednotlivých (konkrétních) věcí, práv či jiných majetkových hodnot, resp. závazků patřících do SJM, a to jak do minula, tak i do budoucna. Zákon výslovně umožňuje touto smlouvou změnit rozsah majetku a závazků nabytých či vzniklých v budoucnosti, ale i majetku a závazků, které již tvoří jejich SJM. Významným ustanovením je úprava pro případ, že "předmětem výše uvedené smlouvy je nemovitost, která již náleží do SJM nebo do výlučného majetku jednoho z manželů, nabývá taková smlouva účinnosti vkladem do katastru nemovitostí". Dle mého názoru je tato konstrukce v rozporu s vkladovým (intabulačním) principem zavedeným do našeho právního řádu od ledna 1993, neboť v tomto případě má vkladem do katastru nemovitostí docházet k nabytí práva, a nikoliv k účinnosti smlouvy, a jsem toho názoru, že by bylo vhodné upravit nové ustanovení § 143a odst. 1 poslední větu takto: "Jestliže je předmětem smlouvy nemovitost, která již náleží do společného jmění manželů nebo do výlučného majetku jednoho z nich, nabývá se vlastnictví (popř. vlastnické právo) vkladem do katastru nemovitostí." Novinkou je možnost, že "muž a žena, kteří chtějí uzavřít manželství, mohou smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu upravit své budoucí majetkové vztahy v manželství obdobně". Tímto ustanovením se tak v našem právu v plném rozsahu znovu objevuje tento institut "svatebních smluv".
Mgr. Jan Veselý,
AK Henyš, Mikysek & partneři

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist