Kovohutě Břidličná spoléhají na export

* Podobně jako řada dalších českých firem také Kovohutě Břidličná se snaží kompenzovat nižší poptávku po svých výrobcích v ČR vyšším vývozem.
Praha (fm)
Kovohutě Břidličná, které jsou největším tuzemským zpracovatelem hliníku a výrobcem hliníkových obalů pro potravinářský a tabákový průmysl, se podle svého generálního ředitele Ondřeje Hradila včas stáhly z problematického Ruska. Za daleko větší problém ovšem pokládá situaci na českém trhu. Hradil odhadl, že se letos může snížit domácí odbyt Kovohutí o patnáct procent. Věří, že se tento výpadek, stejně jako dosud, podaří nahradit vyšším vývozem. Připustil však, že Rusko opouští i zahraniční konkurence, která bude rovněž hledat nová odbytiště svých výrobků.
Přes zmiňované potíže na domácím trhu a letošní pokles světových cen hliníku o patnáct procent se podle Hradilových slov firmě daří udržet stabilní úroveň hospodaření. Při tržbách, které přesáhly během prvních devíti měsíců roku tři miliardy korun, činil zisk Kovohutí 62,49 miliónu korun. K němu téměř polovinou přispěl vývoz, zejména do Polska a Německa. Hradil očekává, že celková hodnota tržeb firmy letos zůstane přibližně na loňských 4,4 miliardy korun. Poukázal rovněž na finanční obtíže českých zákazníků, kteří dluží Kovohutím asi miliardu korun.
Společnost se rozhodla zavést nové technologie, které umožní podstatně zvýšit kvalitu hliníkových fólií. Za jejich dodávku zaplatí britské firmě Kvaerner Metals sto miliónů korun. Koncem října uvedla do zkušebního provozu kombinovanou dělící linku od společnosti ŽĎAS, do které investovala 150 miliónů korun. Umožní podstatně zvýšit kvalitu vyráběných plechů a pásů, které tvoří zhruba polovinu její produkce.
Podle Hradila již byla definitivně ukončena jednání s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj, která nakonec do Kovohutí kapitálově nevstoupí. S bankou a IFC, institucí ze skupiny Světové banky podílející se na soukromých investicích v emerging markets, však Kovohutě dále jednají o možnosti financování chystaných projektů.
Do holdingu Kovohutě Břidličná se základním jměním 1,245 miliardy Kč patří rovněž výrobce flexibilních obalů Tapa Tábor, dále Pramet Šumperk, Pramet Děčín, Pramet Bulgaria a obchodní firmy Pramet Deutschland, Pramet Slovakia a KB Poland. Loni zaznamenaly Kovohutě Břidličná tržby v hodnotě 4,38 miliardy Kč, čistý zisk činil 57,04 miliónu Kč, výše bankovních úvěrů dosáhla 1,33 miliardy korun. Podle údajů Střediska cenných papírů byl v polovině října největším akcionářem Kovohutí právě Ondřej Hradil (19 procent akcií), dále Petr Vavřínek a Marcela Gajdová, kteří vlastnili shodně po 14,64 procenta akcií společnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist