Pracovní právo - veřejné funkce, občanské povinnosti a volno a mzdy
Nechodit do práce a brát peníze?
* Otázky spojené s pracovním volnem a případnou náhradou mzdy určuje řada zákonů a vyhlášek. Autorka se snaží reagovat na ty, které upravují situaci v případě překážek z důvodu obecného zájmu.
Překážky v práci z důvodu obecného zájmu patří mezi překážky v práci na straně zaměstnance. Jsou upraveny v § 124 zákoníku práce, v nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce a ve vyhl. č. 18/1991 Sb., o jiných úkonech v obecném zájmu a dalších právních předpisech, např. ve vyhl. č. 172/1993 Sb., v platném znění. Tato vyhláška upravuje pracovní volno pro činnost v odborovém hnutí.
Podle § 124 zákoníku práce poskytne zaměstnavatel zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu k výkonu veřejných funkcí, občanských povinností a jiných úkonů v obecném zájmu, pokud tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu. Jde o rozsáhlý komplex překážek v práci, kdy zaměstnanec může být buď dlouhodobě, nebo krátkodobě uvolněn ze své práce. Různě je pak řešeno, zda a od koho náleží zaměstnanci náhrada mzdy.
Pracovněprávní předpisy nevypočítávají vyčerpávajícím způsobem, co se rozumí výkonem veřejné funkce, uvádějí to pouze příkladmo. Jde např. o funkci v Parlamentu nebo v obecním zastupitelstvu. Výkon občanských povinností rovněž není taxativně uveden. Zda se jedná o výkon občanských povinností, je možné nalézt mimo pracovněprávních předpisů i v celé řadě jiných právních předpisů. Jde o svědky u soudu, o poskytnutí pomoci při požární ochraně, živelních událostech apod.
Zákoník práce rozlišuje, kdo poskytne zaměstnanci náhradu mzdy, resp. zda ji vůbec obdrží. Podle § 124 odst. 2 zákoníku práce krátkodobě uvolněnému zaměstnanci k výkonu veřejné funkce a občanské povinnosti poskytne zaměstnavatel, u něhož je v pracovním poměru, náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Zaměstnanci uvolněnému dlouhodobě pro výkon veřejné funkce, poskytne zaměstnavatel, pro kterého byl uvolněn, přiměřenou odměnu. Refundace je upravena v § 17 nař. vlády č. 108/1994 Sb. Při krátkodobém uvolnění zaměstnance právnická nebo fyzická osoba, pro kterou byl zaměstnanec v době krátkodobého uvolnění činný, popř. z jejíhož podnětu nebo v jejímž zájmu byl uvolněn, uhradí zaměstnavateli tohoto zaměstnance náhradu mzdy za dobu uvolnění. Zaměstnavatel se může s touto fyzickou nebo právnickou osobou dohodnout i na upuštění od refundace. Refundace také není možná, pokud ji zákon nepřipouští. Jde např. o činnost přísedícího u soudu.
Jiné úkony v obecném zájmu jsou vyčísleny ve vyhl. číslo 18/1991 Sb., o jiných úkonech v obecném zájmu. Tato vyhláška rozlišuje jiné úkony, při nichž má zaměstnanec nárok na pracovní volno, ale bez náhrady mzdy. Pracovní volno s náhradou mzdy (bez možnosti refundace) náleží např. při dárcovství krve a aferéze, pracovní volno bez náhrady mzdy přísluší např. při činnosti zaměstnance při organizované zájmové, tělovýchovné, sportovní nebo kulturní akci a nezbytné přípravě na ni, nebrání-li tomu vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.
U jiných úkonů v obecném zájmu lze v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu, tam kde nepůsobí odbory, zvýšit nároky zaměstnanců na pracovní volno, popř. na náhradu mzdy nad rozsah stanovený v pracovněprávním předpisu, popř. rozšířit jejich okruh o další případy, které zaměstnavatel bude posuzovat jako jiné úkony v obecném zájmu, a stanovit pro zaměstnance příznivější podmínky poskytování pracovního volna a náhrady mzdy. Náhrada mzdy se poskytuje ve výši průměrného výdělku. Ani v tomto případě se nesmí průměrný výdělek překročit. Náhrada mzdy poskytnutá navíc podle kolektivní smlouvy nebo vnitřního předpisu se nerefunduje. U zaměstnavatelů, kteří neprovozují podnikatelskou činnost, lze navýšit jen nároky na pracovní volno, ale bez náhrady mzdy.
Výčet překážek v práci z důvodu obecného zájmu není možné uvést vyčerpávajícím způsobem. I úprava rozsahu pracovního volna a náhrady mzdy je řešena různě (viz např. vyhl. č. 172/1973 Sb., v platném znění, zabývající se volnem při výkonu odborové činnosti).
JUDr. Štěpánka Wiesnerová, advokát
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist