Salt Lake City naplní moto FIS: Sport a příroda mohou existovat v harmonii
Sůl, sníh, hry a mormoni
* Zimní olympijské hry v japonském Naganu již patří minulosti. Čtyři roky teď dělí oči sportovní veřejnosti od okamžiku, kdy se začnou upínat do hlavního města amerického státu Utah, Salt Lake City. Od 8. do 24. února 2002 se stane tato nádherná moderní oáza uprostřed nehostinné země pořadatelem XIX. her zimní olympiády.
Utah s necelými 2 000 000 obyvatel se řadí mezi méně obydlené státy USA. Z větší části jej tvoří neúrodná pustina, krásné hory na severovýchodě země však nabízejí vynikající lyžařské podmínky. Ne náhodou je zimní lyžařské středisko Park City v blízkosti Salt Lake City oficiálním tréninkovým centrem amerického lyžařského týmu a každoročním pořadatelem zahajovacího závodu Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Kvalitní sněhová pokrývka se zde drží od listopadu do dubna. Lehkého suchého prašanu napadne za celou zimu až 13 metrů. Nápis na poznávacích značkách místních aut: "Nejlepší sníh na zeměkouli" nepřehání.
Kromě bohaté sněhové nadílky jsou předností Salt Lake City krátké vzdálenosti mezi jednotlivými sportovišti. Účastníci her nemusí trávit hodiny v dopravních prostředcích. Letiště je 10 minut od centra stejně tak olympijská vesnice, ve kterou se promění areál University of Utah. K ní přiléhá olympijský stadión. Vzdálenosti jednotlivých sportovišť od vesnice se pohybují kolem 20 minut. Nejdále, necelých 50 minut, je do Park City. Navíc všude vedou kvalitní upravené dálnice.
Při olympijských hrách budou většinou využita existující sportoviště. Nově vybudován byl rychlobruslařský ovál a bobová a sáňkařská dráha a v roce 2001 bude dokončena hala pro lední hokej a rychlobruslení. Na lyžařských svazích byly postaveny sjezdovky pro sjezd a obří slalom. Start sjezdu bude v 2835 m a cíl v 1951 m. Technicky náročná trať s převýšením 844 m umožní dosahovat rychlost až 145 km/h. Sjezdovky vedou místy, kde se již v padesátých letech jel americký šampionát. Jsou velmi citlivě zakomponovány do okolní krajiny, takže ze strany ekologů a ochránců přírody se proti jejich modernizaci a rozšíření neobjevily žádné námitky. Zkrátka nepřijdou ani návštěvníci her. Lyžařské terény nabízejí více než čtyřkilometrové sjezdy v různých stupních obtížnosti. Čtrnáct moderních vleků včetně tří šestimístných rychlolanovek má kapacitu 26 600 pasažérů za hodinu. Lyžuje se nejen během dne, ale i večer při umělém osvětlení.
Olympijská vesnice pojme na 4000 sportovců a jejich doprovodu. Pro ostatní hosty bude připraveno 15 000 pokojů v hotelech a motelech. Nabídku ještě rozšíří další nově budované objekty. Návštěvníci Utahu se často hrozí prohibice. Tvrdá omezení však byla nedávno změkčena. Komu je více než 21 let a nezdržuje se v barech po jedné hodině v noci, ten se nemá čeho obávat. Větší omezení platí pro kuřáky. Kouření je zakázáno ve veřejných budovách i v restauracích, což je konečně běžné i jinde v USA.
V loňském roce oslavilo Salt Lake City 150 let od svého založení. Mormoni, kteří se zde v roce 1847 jako první neindiánští obyvatelé usadili, aby se v opuštěném údolí věnovali svému náboženství, aniž by byli vystaveni pronásledování odpůrců své víry, pojmenovali svůj "tábor" po Velkém solném jezeře. I když místo bylo nevlídné, mělo vynikající polohu. Ze severu a východu bylo chráněno horami a z jihu a západu obklopeno pouští. Přitom zde nebyla nouze o vodu, přitékající z blízkých hor. Významná byla blízkost Oregonské stezky, důležité pro rozkvět obchodu. Do konce roku 1848 mormoni postavili zavlažovací systém a za dalších deset let zúrodnili poušť. Díky velké píli, odříkání i odvaze se jim podařilo přetvořit nehostinné místo v přívětivé moderní město. Vlastní stát, který zde vytvořili, však neměl dlouhého trvání. Kongres včlenil v roce 1849 teritorium Utah, které získal od Mexika, do Spojených států amerických a v roce 1896 se stal Utah 45. státem USA a teprve třetím státem, kde měly ženy volební právo.
Utah je však stále označován jako stát mormonů. Kde se vzali tito odvážní lidé, kteří se dokážou poprat se sebevětší nepřízní osudu? Vznik Kristovy církve svatých posledních dnů, neboli mormonů, spadá do třicátých letech minulého století. Její stoupenci od počátku popuzovali členy ostatních církví svým silným smyslem pro společenství, svou neochvějnou jistotou ve vlastní pravdu a polygamií. Aby unikli pronásledování, zdržovali se na různých místech, která museli často měnit. Nyní už se nemusí se svými názory skrývat. Jsou vzdělaní, schopní, bohatí, obdivovaní. Pracují na sobě a věří, že i po smrti, kdy duše opustí tělo, bude pokračovat v sebevzdělávání. Své učení a myšlenky ochotně prezentují všem návštěvníkům Salt Lake City. Vlídně a s velkým citem je uvádějí do světa své církve. Vedení mormonské církve sídlí ve výškové budově, jejíž 26. patro tvoří vyhlídková terasa, nabízející nádherný rozhled po okolí, obohacený zasvěceným výkladem. Odsud má návštěvník všechno jako na dlani. Město, letiště, hory, jezero.
Světový věhlas získal mormonský pěvecký dvěstěpadesátičlenný sbor, který existuje již jeden a půl století. Vznikl měsíc po usídlení mormonů u Velkého solného jezera, z jejich setkání kolem ohňů a zpívání náboženských písní. Tyto staré zpěvy mají místo v repertoáru dodnes. Sbor hostuje na všech kontinentech, vystupoval i při čtyřech inauguracích amerických prezidentů. Jeho domovským sálem, kde zkouší i koncertuje, je impozantní koncertní síň na desetiakrovém překrásném Temple Square v centru Salt Lake City. O stavbě z roku 1963 se říká, že má nejlepší akustiku na světě. Když na jedné straně sálu spadne špendlík, je to slyšet až na jeho druhém konci. V superlativech se mluví i o obrovských varhanách s 11 623 píšťalami, které jsou jedním z nejlepších nástrojů na světě.
Mormoni nejsou uzavřeni jen do duchovního a kulturního světa. Jsou i velmi schopní obchodníci. Ekonomika Utahu právě díky jejich vysoké pracovní morálce a smyslu pro odpovědnost zaznamenává silný růst a míra nezaměstnanosti nedosahuje celoamerického průměru. Salt Lake City, moderní obchodní a společenské centrum, je dnes hodnoceno jako jedno z nejvhodnějších míst pro podnikání. Vedle zrenovovaných starých budov byla postavena nová obchodní centra, kde jsou užívány nejmodernější technologie.
Přívětivost místa umocňují nově vysázené parky. Atraktivní je blízkost Velkého solného jezera, nabízejícího obyvatelům města řadu sportovních aktivit. Je jedním z největších jezer světa a se sedmadvacetiprocentní koncentrací soli ve vodě se řadí hned za nejslanější Mrtvé moře. Jezero se částečně odpařuje, a tam, kde voda již zmizela, se může turista projít nebo projet autem po bílém prosoleném dně.
Ještě jednu zajímavost má Salt Lake City. Obrovskou moderní knihovnu, kde je možné si najít svůj původ a vyhledat předky, což je konkrétním naplněním jedné ze zásad mormonské církve, návratu ke kořenům. Knihovna nabízí na dva milióny svitků mikrofilmů, které obsahují kopie originálních záznamů z více než stovky zemí. Tato unikátní kolekce byla soustředěna díky spolupráci vlád, církví i soukromých osob z celého světa. Tam mnozí Američané zjistí, že jejich kořeny sahají třeba do České republiky.
Na první pohled je patrné, že Salt Lake City vládnou mormoni. Je nepochybné, že tak jako všechno, co se ve městě děje, i olympiáda se bude odvíjet v duchu jejich víry. Ku prospěchu věci. Neboť stejně pilně jako původní obyvatelé Salt Lake City pracovali na zúrodňování země a budování místa k životu, se jejich potomci soustřeďují na přípravu zimních olympijských her.
Lenka Zralá
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist