První izraelský premiér ben Gurion: "Československo zachránilo Izrael před porážkou a zničením."
Padesát let Izraele: dávný sen a realita
* Sen mnoha generací Židů po celém světě se naplnil 14. května 1948, kdy David ben Gurion vyhlásil v Tel Avivu nezávislý Stát Izrael. Padesát let jeho spletité historie přineslo množství úspěchů, ale také zklamání.
(iv, čtk)
Izrael a my
Československo zaujalo před 50 lety zvláštní místo v srdcích mnoha Izraelců. Praha byla členem komisí OSN, které připravily rezoluci z 29. listopadu 1947 o rozdělení Palestiny na židovský a arabský stát. Velkou zásluhu na dobrých vztazích měl tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk, údajně "největší nežidovský sionista na světě", ale i státní tajemník Vladimír Clementis.
Praha uznala Izrael pět dní po vyhlášení nezávislosti, bleskově mu poskytla vojenskou pomoc (letadla a pušky) a půjčila letiště v Žatci na výcvik izraelských pilotů, parašutistů i tankistů. Jak řekl první izraelský premiér ben Gurion, "Československo zachránilo Izrael před porážkou a zničením". Tehdy také vznikla báseň jednoho z nejznámějších izraelských básníků Natana Altermana, oslavující "českou pušku", která se dostala do slabikářů židovských dětí.
Magická sedmička
Dějiny uznávání práva Židů na svoji domovinu určuje v tomto století magická sedmička. V listopadu 1917 vyjádřila britská vláda v Balfourově deklaraci pochopení pro vznik židovské národní domoviny v Palestině. O třicet let později, v listopadu 1947, hlasovalo v OSN pro vznik židovského státu 33 zemí světa, ale žádná arabská či muslimská země. A po dalších třiceti letech, v listopadu 1977, přijíždí do Jeruzaléma první hlava arabské země, egyptský prezident Anvar Sadat. O dva roky později je na světě první mírová smlouva mezi Izraelem a arabským státem (Egyptem), na kterou v říjnu 1993 navázala dohoda s Palestinci a o rok později mírová smlouva s Jordánskem.
Blízkovýchodní mocnost
Za půl století dosáhl Izrael, podle bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana "země stability a demokracie v neklidné a násilnické oblasti", výrazných úspěchů, ale i hořkých zklamání. Ze 600 tisíc obyvatel před půl stoletím, kteří museli zpočátku obtížně nalézat svoji identitu i jazyk a obdělat mnoho čtverečních kilometrů pouště, vzrostl počet obyvatel desetkrát. Lidé zápolili s obrovskou inflací (například 445 procent v roce 1984), obchodními embargy, zapojili se do pěti válek s arabskými státy a sužovala je i šestiletá palestinská intifáda.
Nyní má Izrael hrubý domácí produkt větší než všechny okolní země dohromady (17 tisíc dolarů na osobu, ačkoli se růst loni zpomalil), nejsilnější armádu s jaderným potenciálem na Blízkém východě, stabilní demokracii, a je jednou ze světových "jedniček" v zavádění nových technologií. V někdejších hrdých socialistických kibucech dnes hospodaří za pomoci nejnovější techniky vlastníci půdy, kteří zavrhli dřívější rovnostářské teorie a zaměstnávají levné pracovníky z Asie.
Vnitřní rozpolcení
Motto oslav 50. výročí existence Izraele znělo Společně v pýše, společně v naději. Mnozí lidé, kteří se sem během dlouhých desítiletí přistěhovali s nadějí v duši, však mají na rozdíl od pověstí o nalezeném domově hořkou zkušenost s nepřístupností a rasismem. "Imigranti si myslí, že alija (přistěhování) znamená nalezení domova. Většina z nich však zjistí, že zde není nic výjimečného, ale že se tady žije těžce," říká profesor antropologie na Hebrejské univerzitě Harvey Goldberg. Sám do Izraele přijel z USA v roce 1972.
Od konce 60. let roste příkop mezi sekulárními a náboženskými skupinami, který vyvrcholil vraždou premiéra Jicchaka Rabina v listopadu 1995, kterou spáchal pravicový náboženský aktivista. Nelepší se ani vztahy mezi otci-zakladateli Aškenázy (Židy evropského původu) a Sefardy (ze Španělska a severní Afriky), kteří po opuštění mnohdy pohodlné existence v arabských zemích jsou v "zaslíbené zemi" vnímáni jako občané druhé kategorie. Sefardé jsou v průměru chudší než Aškenázové (z Německa a východní Evropy), kteří zakládali stát. Nesou břemeno společenské diskriminace, která znamená menší přístup ke vzdělání a podřadnější práci. Žádný sefardský Žid nebyl za padesát let existence země premiérem.
Rabín Šlomo Beizri z ultraortodoxní strany Šas, jež je třetí nejpočetněji zastoupenou stranou v parlamentu, nevidí důvod, proč by se to nemohlo do příštího kulatého výročí Izraele změnit. "Po všechny generace byli králové i vůdci věřící, například David a Šalamoun. Tak proč bych se i já, věřící, nemohl stát vůdcem. Myslím, že bych to dělal líp než sekulární občan," říká Beizri.
Izrael a sousedé
Izrael též nikdy nenaplnil své původní poslání o "zemi míru". (Jen po první arabsko-izraelské válce v letech 1948 - 1949 bylo ze svých domovů vyhnáno na 700 tisíc Palestinců, ke kterým se po šestidenní válce v červnu 1967 přidalo dalších asi 300 tisíc). Vztahy s mnoha arabskými zeměmi jsou stále víc než napjaté poté, co současná vláda pravicového premiéra Benjamina Netanjahua zmrazila koncem loňského března mírový proces s Palestinci a co se zastavilo i narovnávání vzájemných vztahů s Libanonem či Sýrií.
"V letech 1973 - 1996 tu byl pomalý, ale stálý pohyb k vzájemné existenci a uznání," uvedl pro agenturu Reuters Valíd Kazziha, profesor politických věd na Americké univerzitě v Káhiře. "Nebyla to vřelá normalizace vztahů, ale pokud jde o vzájemné příznivé přijímání, byly učiněny ohromné kroky." Ovšem zablokování mírových rozhovorů podle jeho slov "oživilo nejhorší arabské obavy a starý pohled na Izrael jako expanzionistický stát". Přesto vlády arabských států nepřijaly jednotnou strategii, jak se vyrovnat s izraelskou neochotou pokračovat v cestě výměny území za mír. "Arabské státy nemají iluze, pokud jde o izraelskou politiku a své vlastní schopnosti. Mohly by palestinské věci vyjádřit podporu jen slovně, nemají dostatečnou páku," soudí profesor Kazziha. "Všechno, co mohou dělat, je obrátit se k Izraeli zády a odmítnout jeho uznání a příslušnost do oblasti."
Naděje?
Nicméně arabští analytikové soudí, že arabský svět, s výjimkou nemnoha zastánců tvrdé linie, jako je Libye či Irák, zůstává připraven vybudovat s Izraelem normální vztahy, pokud předá dostatek území a pravomocí, aby umožnil vznik čehokoli podobajícího se palestinskému státu. "Netanjahu si myslí, že násilná okupace může fungovat. Arabské státy by měly být připraveny jednat s jinou izraelskou vládou," říká libanonská politoložka Marlene Šadidová.
Izrael byl a stále je problematickým dítětem v rodině států světa, okolo něhož se stále stahují mračna a řinčí zbraně. Nicméně o "padesátce" se hovoří jako o věku důstojnosti a též lze spolu s izraelským spisovatelem Amosem Ozem doufat, že mírové dohody vyřeší staleté konflikty práva proti právu.
Jindřich Marco: Golanské výšiny. Z publikace Izrael [50], kterou vydalo k izraelskému jubileu pražské nakladatelství Argo (blíže na str. 35).
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist