Nizozemsko vyvolává závist kvůli grachtům, mlýnům, květinám a uvolněnosti, ale i hojným turistům a pracovitosti
Modré tulipány, genetika a velký byznys
* Lány rozkvetlých tulipánů a dalších květin jsou pro návštěvníky Nizozemska silným lákadlem, stejně jako pro mračna bzučivých včel. Na rozdíl od božích tvorů však davy zvědavců zajímá pouze oslnivá barva, pronikavá vůně a výrazný tvar. Většina z nich ani nepostřehne, že hledí často už jen na geneticky změněnou rostlinu.
Zní to možná nepravděpodobně, ale při letu do Nizozemska jsem shodou okolností usedl vedle tamního inženýra genetiky, pracujícího toho času v Hradci Králové u odbočky jakési nizozemské firmy, prodávající u nás tulipány. "Bez genetiky se lidstvo neobejde," vehementně obhajoval svou profesi i názor, že genově změněné rostliny jsou jediným východiskem řešení potravinové situace. "Podobné je to s květinami. Lidé přece chtějí mít radost z čerstvých květin," poznamenal k mé otázce ohledně tulipánů.
Pro některé farmáře na severu Nizozemska je vyslovení podobného názoru přilitím oleje do ohně. Mnozí z nich považují květinové plantáže i celý rozruch kolem nich za čistě turistický byznys, který se skutečnou přírodou přestává mít cokoliv společného. Farmáři severně od Amsterdamu však na přílišné úvahy nemají čas. Zrovna se jim tam rozmnožily labutě, jejichž výkaly znehodnocují pastviny. Místní obyvatelé proto získali dočasné povolení k vybíjení těchto dlouhokrkých opeřenců.
"Tulipány jsou náš chleba a květinové korzo vyvrcholení našeho snažení," tvrdí organizátoři slavného průvodu, vyrážejícího koncem dubna na mnohakilometrovou pouť z Noordwijku do Haarlemu, lemovanou každoročně vyzdobenými květinovými záhony a mačkajícími se davy turistů. Několik desítek alegorických vozů dovedou napěchovat veškeré hotely v Nizozemsku až po strop.
"Není to pro nás jen pouhý byznys, ale již půl století trvající tradice. Děláme to vše dobrovolně, ve volném čase a také sami pro sebe," prohlašují zástupci spolku pěstitelů květin a cibulek. Tři dny se vozy zdobí, poslední noc se hlučně slaví při hudbě a tanci. Červené nosy, rozzářené tváře a dobrá nálada by nasvědčovaly tomu, že jde pro mnohé skutečně o výjimečnou událost, k níž letos například patřil obrazec Rembrandtovy Noční hlídky o velikosti 63 metrů čtverečních, vytvořený 450 tisíci květy hyacintů. K tomu již nestačí jen trpělivost.
V tuto dobu všude v Nizozemsku dominuje symbol země, tulipán, provázený od "příchodu" z Osmanské říše ve 13. století věčnými finančními transakcemi. Na přelomu 16. a 17. století odpovídala jeho jediná cibulka hodnotě měšťanského domu v centru Amsterdamu. Přišlo levněji si vzácnou rostlinu nechat vymalovat některým z proslulých malířů. Hojné spekulace vedly nakonec při tehdy vypuklé hysterii poptávky k nejednomu bankrotu boháčů, končících život o žebrácké holi. Státu nezbylo než ve 30. letech 18. století rázně zakročit a převzít kontrolu obchodování do svých rukou. Od té doby tulipán zůstal objektem velkého byznysu. Jediné, co se změnilo, je organizace prodeje.
Představte si plochu o velikosti 120 fotbalových hřišť, napěchovaných vozíky s pestrobatrevnými květinami, pět síní s 18 tisíci místy a máte největší světovou aukční síň, kam denně táhnou karavany zvědavých turistů. Nákup, vedený pomocí digitálních hodin, na nichž neustále kolísá cena nabízených květin, je natolik náročný, že nezřídka si nejlépe vedou 18- až 20letí mladíci díky rychlé reakci reagovat a mačkat tlačítka. Pomocí satelitů se aukce mohou zúčastnit i zájemci v zahraničí.
Kvalita květin je sledována zvláště pečlivě. Kdo z pěstitelů nabídne nekvalitní zboží, zbavuje se dobré pověsti a možnosti účastnit se na této aukci. Členy komise, kontrolující na aukci úroveň kvality, jsem zastihl v jednom z pavilónů světoznámé "jarní zahrady" Keukenhof, právě když si připíjeli na ukončení letošního vyhlašování cen tulipánů. Hodnocení je prý navýsost objektivní, což ve mně vyvolalo nevýslovný obdiv. Vždyť známých druhů tulipánů je 5600, i když se jich používá jen nepatrný zlomek. Každý má ale své jméno. "Většinu z nich nosíme tady," poklepal si na hlavu jeden ze znalců a na otázku, jak je to s tulipánem Václav Havel, po krátkém zamyšlení poznamenal, že se o tom uvažovalo. Pojmenování musí být ovšem řádně odůvodněno, tak z toho jaksi sešlo.
Tulipány se sice hodnotí z hlediska řady kritérií, ale nikoho už nezajímá, zda jsou to geneticky změněné "živé uměliny", které mají vydržet bez vody minimálně 24 hodin. Šlechtitelům se dokonce nedávno podařil husarský kousek, vypěstování modrého tulipánu. Na trh se má dostat příští rok. A tak když do ruky uchopím nádherný květ některého z tulipánů, říkám si, že pozorovatel krásy by raději neměl filozofovat o jejím původu.
V zahradě Keukenhof je květ na květu, hlava na hlavě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist