"Květnice hora, Besének voda, je dražší než celá Morava"
* Toto dvojverší v titulku se traduje už z dávné minulosti, kdy se na Květnici, vypínající se nad Tišnovem, dobývaly různé nerosty a v říčce, obtékající Květnici, se rýžovalo zlato.
(ON)
Město Tišnov leží na břehu Svratky, v malebném podhůří Českomoravské vrchoviny, na železniční trati Brno - Havlíčkův Brod - Praha. Výhodná poloha dřívější vsi, nazývané Tusnowiz, se stala pro českou královnu Konstancii (+1240), vdovu po Přemyslu Otakaru I., podnětem k vybudování cisterciáckého kláštera Porta coeli (Brána nebes). Ten patřil ve své době, zásluhou krále Václava I., k nejbohatším z cisterciáckého řádu v Mařídolu v Sasku. Klášter Porta coeli, založený v roce 1233, se stal až do dnešních dnů významnou kulturní památkou. Zvláště klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, do něhož se vchází bohatě zdobeným portálem umístěným v západním průčelí, ve střední Evropě unikátní křížová chodba a kapitulní síň jsou skutečnými architektonickými skvosty, které sem přicházejí obdivovat četní návštěvníci nejen od nás, ale také ze zahraničí. Tento ženský cisterciácký klášter byl v období josefínských reforem roku 1872 zrušen a klášterní budovy byly přeměněny v dílny s různou pracovní činností. Ani pozdější znovuosázení kláštera cisterciáckými řeholnicemi, které se uskutečnilo v roce 1899, nemohlo již zpomalit celkový útlum života v tomto prostředí.
Ve zmiňovaném klášterním areálu se dále nachází novogotická kaple z roku 1902 a barokní budova bývalého proboštství z 18. století, v němž je nyní sídlo Podhoráckého muzea, kde se konají zajímavé výstavy a jiné kulturní akce, mající úzký vztah k tomuto regionu.
V Tišnově samotném jsou dochovány ze stavebních památek bývalá hláska, nynější věž kostela sv. Václava, a několik středověkých domů. Koncem 15. století měly již téměř všechny grunty v Tišnově výsadní právo vaření piva a pálení žitného vína na žitnou čili režnou kořalku. Usazují se zde ševci a jircháři a zakládají ulici Ševcovskou, koncem 18. století zvanou Jirchářskou. Další řemeslníci zde nacházejí svůj domov a zakládají četné dílny.
Středověké základy má také původně barokní radnice neboli ráthaus, která byla v roce 1905 přestavěna v romantickém historickém slohu. V jejím průčelí jsou mezi okny sgrafita zobrazující výjevy z dějin města.
Nad městem se na severu vypíná hora Květnice, jejíž jižní svahy jsou domovem vzácných teplomilných rostlin, rostoucích na devonských vápencích. Svá tajemství vydala Květnice v roce 1972, kdy byla objevena za zcela zvláštních okolností krápníková jeskyně, pojmenovaná po tišnovském občanu Aloisu Královi, objeviteli Demänovských jeskyní na Slovensku.
Pro četné přírodní a historické zajímavosti je Tišnov vyhledáván milovníky přírody a turistiky, jimž je osvědčeným východiskem k mnoha oblíbeným výletům do širého okolí tohoto hezkého města v podhůří Českomoravské vrchoviny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist