Moderní technologie nacházejí své místo i v českém průmyslu stavebních hmot

Prefabrikáty, které nejsou ani šedivé, ani nudné

* Slovo prefabrikace nemá v českém stavebnictví dobrý zvuk; podvědomě se stále ještě pojí s uniformitou, šedivostí a nudou panelákových krabic a pravoúhlé monotónnosti většiny sídlišť. Betonové prefabrikáty se ale používají všude na světě. Jako nosné konstrukce i variabilní a doplňkové prvky v nejrůznějších barevných kombinacích.
(per)
Moderní stavitelství se bez konstrukčních i dekorativních betonových prefabrikátů neobejde. Reprezentují nesmírně široký sortiment stavebních prvků počínaje nejrůznějšími typy tvárnic, překladů a stropních desek a konče obrubníky, žardiniérami, skružemi či zámkovou dlažbou. Vše záleží na možnostech a kvalitě technologie - a právě ta zde do nedávna chyběla.
Jednou z firem, která se zaměřila na zavádění výkonných strojů a technologií pro tuzemský průmysl stavebních hmot, je SEKA Praha, s. r. o. Tato společnost, která zastupuje jednoho z nejznámějších výrobců těchto technologií, německou firmu Zenith, byla založena v roce 1994, má pět kmenových zaměstnanců a její roční obrat se pohybuje kolem padesáti miliónů korun.
"Betonové maloformátové prefabrikáty mají na českém trhu slibnou budoucnost. A to i přes určitý útlum, kterým nyní stavebnictví momentálně prochází," řekl Josef Šedivý, jednatel firmy Seka Praha. "V Německu a dalších evropských zemích existují obrovské kombináty specializované na tuto výrobu. U nás zatím scházejí, ale podle mého názoru je jen otázkou času, kdy se objeví. Vtip je v tom, že ve srovnání s evropským standardem využívá tyto prvky české tuzemské stavebnictví jen asi z třiceti procent."
Firma Zenith vznikla v roce 1953, v době, kdy poválečné Německo zápasilo s nedostatkem stavebních materiálů. Již tehdy se její výrobní program soustředil na malé pojízdné vibrolisy určené k výrobě zdicích materiálů. Po pětačtyřiceti létech má svá zastoupení ve více než dvaceti zemích světa a její loňský obrat dosáhl takřka 70 miliónů DEM. Za dobu své existence vyrobila a dodala do více než devadesáti států na všech kontinentech přes 9000 specializovaných strojů a komplexních výrobních linek.
V současné době je výrobní zaměření firmy Zenith rozloženo do dvou základních směrů. První reprezentují stacionární zařízení s vysokou kapacitou, která jsou dominantou komplexních, plně automatizovaných linek osazovaných ve velkých moderních výrobnách. Druhý směr zastupují špičkové mobilní vibrolisy schopné pokrýt širokou škálu výrobků v různých typech provedení. Firma také připravuje komplexní projekty nejen automatizovaných linek, ale její odborníci řeší a doporučují nejvhodnější model zařízení i v případě modernizace starších výrob, kde zastaralou technologii nahrazuje jednotlivý stroj.
Současná nabídka firmy Zenith obnáší deset základních typů lisů a 67 výrobků. Většina těchto zařízení produkuje jen určité druhy prefabrikátů, dva z nich umožňují vyrábět plný sortiment. Mimořádně zajímavými pro potřeby menších a středních podniků jsou pojízdné vibrolisy. Špičkovým zařízením této kategorie je vibrolis Model 940 - Super. Tento stroj je schopný produkovat nejrůznější výrobky v jednovrstvém i dvouvrstvém provedení s probarvenou, povrchově upravenou horní vrstvou a ve výškovém rozpětí - podle druhu výrobku - od pěti centimetrů do jednoho metru. Hotové výrobky přitom stroj při pojezdu automaticky ukládá na podlahu, popřípadě přímo na palety, a to v jedné nebo několika vrstvách na sebe.
Prefabrikace v tomto pojetí nemusí být a také není šedivá a nudná. Naopak - tyto prvky dokáží zrychlit a zproduktivnit průběh výstavby, a přitom ozvláštnit architekturu stavby, zpestřit a zvýraznit detail a v konečném efektu povýšit její estetickou úroveň.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist