Leukémie zůstávají stále vážnými nemocemi, ale výzkum dává naději

Jediná poplašená buňka stačí rozpoutat nemoc

* Leukémie je souhrnný název pro více než dvacet zhoubných nemocí krvetvorby. Současné úspěchy základního výzkumu dávají naději, že vyhlídky nemocných se budou zlepšovat.
S nemocnými leukémií se setkávali lékaři již ve starověku, ale jako samostatná nemoc byla objevena až v letech 1839 - 1845, kdy již bylo možné prohlížet krev pod mikroskopem.
Leukémie je souhrnný název pro více než 20 zhoubných nemocí krvetvorby (krvinky se vytvářejí v kostní dřeni). Jejich přesnou příčinu, stejně jako u jiných zhoubných nádorů, neznáme. Uplatňuje se tu dědičnost, dlouhodobý styk s některými chemickými látkami, kouření, alkohol, vadná výživa, celkově nezdravý způsob života, u některých leukémií vliv záření, a zřejmě i další vlivy. Leukémie vzniká z jediné mladé krvetvorné buňky, která se vymkla regulaci organismu, ustrnula na určitém stupni vyzrávání, bezohledně se rozmnožuje, utlačuje normální krvetvorbu a zaplavuje tělo nemocného funkčně bezcennými bílými krvinkami. Tyto buňky se tedy chovají jako buňky jiných zhoubných nádorů, mají však proti nim jednu nevítanou schopnost - není pro ně obtížné pronikat cévami do celého těla, kde ruší funkci jednotlivých orgánů. Podle rychlosti, s jakou se počet leukemických (nádorových) buněk zvyšuje - tělo se jich nedokáže dostatečně rychle zbavovat - rozdělujeme leukémie na akutní a chronické, podle druhu zbujelých buněk na lymfoblastické (lymfatické) a myeloidní. Nových případů je u nás ročně asi 900.

Rozhoduje včasná léčba

Akutní lymfoblastická leukémie (ALL) je nejčastější nádorovou nemocí dětí (téměř třetina dětských nádorů), u dospělých je poměrně vzácná (obvykle mezi 30 a 40 roky). Začátek je často rychlý (únava, bledost, hubnutí, bolesti kloubů, kostí) a bez včasné diagnózy a energetického léčení se stav rychle zhoršuje. Proto je nezbytné, aby se pacient dostal co nejdříve na specializované pracoviště, které má potřebné vybavení a zkušenosti, protože léčba musí být volena podle podtypu leukémie a tzv. prognostických faktorů.
I když jde stále o velmi vážnou nemoc, včasné zahájení energické chemoterapie (musí se zničit co nejvíce leukemických buněk), někdy doplňované transplantací kostní dřeně, podstatně zlepšilo výsledky léčení. U dětí se dosahuje ve více než 95 % zastavení nemoci a úplného vyléčení až v 80 % případů.

Dobré léčebné výsledky

Akutní myeloidní leukémie (AML) je nemocí dospělých (u dětí je jich proti ALL 1/5). Začátek je někdy plíživý, příznaky podobně jako u ALL, u poloviny pacientů bývají krvácivé projevy (např. krvácení z dásní). Rozlišuje se osm základních typů nemoci. Diagnostika a způsob léčení jsou obdobné, prognostické faktory stejně důležité, léky jsou však jiné. Kombinací chemoterapie a transplantace kostní dřeně se může dosáhnout velmi dobrých léčebných výsledků.
Chronická lymfatická leukémie (CLL) představuje nadměrné zmnožení jednoho druhu bílých krvinek (tzv. B-lymfocytů), které utlačují jiné druhy krvinek (v krvi bývá anémie a pokles krevních destiček). Je to nemoc starších lidí (nad 40 let). Začátek je plíživý, z příznaků je v popředí značná únava, malátnost, časté infekce. Vyhlídky do budoucna závisí hlavně na stadiu nemoci a podle něho se řídí i léčba - od úpravy režimu dne až po energickou chemoterapii. Nejsou výjimkou pacienti, kteří jsou v dobrém zdravotním stavu i více než 10 let.
Chronická myeloidní leukémie (CML) zahrnuje celou čtvrtinu leukémií dospělých a nejčastější je mezi 40 - 60 lety věku. První příznaky jsou nenápadné (malátnost, dušnost, někdy tlak v nadbřišku) a dosti často na ni lékař přijde náhodně, když k němu přijde pacient z jiného důvodu. Nemoc má zpočátku chronický průběh, který je za rok, nebo třeba za 10 let, přerušen náhlým nepředvídaným zhoršením, které vzdoruje léčení. V posledních letech byla léčba CML významně zlepšena podáváním interferonu alfa, leukoferézou a transplantací kostní dřeně.
Leukémie zůstávají stále vážnými nemocemi, ale pokroky posledních let a úspěchy základního výzkumu nám dávají naději, že vyhlídky nemocných se budou dále rychle zlepšovat. V žádném případě to není nemoc, kterou by dokázali vyléčit léčitelé.

Prof. MUDr. Evžen SKALA, DrSc.,
hematolog

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist