Ekonomické možnosti státu a priority ve vztahu k NATO rozhodnou o projektu, na němž se podílí 27 českých firem

Modernizovaný tank T-72 by obstál i po roce 2000

* Jedním z nejdůležitějších programů české armády v oblasti pozemního vojska je modernizace tanku T-72. Přestože se projekt v minulých letech stal předmětem rozsáhlých diskusí, je zřejmé, že Česká republika se bez tankového vojska, které by obstálo ve stále náročnějších podmínkách současných vojenských akcí, neobejde.
První prototyp modernizovaného tanku T-72 CZ byl sice představen již loni na jaře na brněnské výstavě IDET, nyní se o ale o tomto projektu na veřejnosti příliš nehovoří. Hlavním důvodem je zřejmě současná ekonomická situace země i možný proces přehodnocování priorit ve vztahu k integraci České republiky do NATO. Ponecháme-li stranou politické či ekonomické aspekty celého programu, je prototyp vylepšeného tanku nesporně zajímavý i z technického pohledu.

Proč modernizovat?

Typ T-72 je nejmodernější tank ve výzbroji české armády. Přestože postupně vzniklo několik vylepšených verzí, koncepce tohoto typu spatřila světlo světa již koncem 60. let. Z tohoto důvodu již obrněnec nevyhovuje požadavkům na tento druh bojové techniky ani v současné době, natožpak po roce 2000. Ostatně závažné nedostatky přímo v praxi odhalilo nasazení T-72 iráckou armádou ve válce v Perském zálivu.
Slabá pancéřová ochrana spolu s uložením nechráněné munice uvnitř tanku měly při zásahu téměř vždy katastrofální následky. Kromě toho špatná účinnost systému řízení palby neumožnila využít poměrně dobrých výkonů tankového kanónu T-72, a to zejména při střelbě za pohybu, při špatné viditelnosti nebo v noci.
Naopak osádky amerických tanků M1A1 a britských Challenger plně využívaly v bojových akcích možností moderního systému řízení palby. Při několika tankových bitvách dokázaly spojenecké stroje zasahovat protivníka na větší vzdálenost, aniž by se příliš vystavovaly jeho odvetné palbě. A navíc díky termovizním nočním zaměřovačům jejich velitelé dokonce vyhledávali noční střetnutí, ve kterých pak Spojenci téměř beztrestně ničili "slepé" irácké tanky bez obdobného zařízení.

Česká cesta

Přes uvedené nedostatky jsou T-72 v nemalých počtech rozšířeny v celé řadě států. Vzhledem ke značným nákladům na případné zakoupení nových tanků se pak celkem logicky většina uživatelů T-72 zabývá myšlenkou zlepšení jejich bojových možností, a to tak, aby mohly zůstat ve výzbroji i po roce 2000. Jen ze států střední a východní Evropy pracuje na modernizaci těchto obrněnců Rusko, Ukrajina (ve spolupráci s ČR je to exportní verze s označením T72-MP), Polsko, Chorvatsko, Slovensko a Česká republika.
Na modernizaci T-72, T-72M a T-72M1 pro českou armádu se vedle čtyř zahraničních a pěti českých hlavních firem, které vyhrály v obchodní soutěži, podílí ještě dalších 22 domácích výrobců. Hlavním garantem celého projektu se stal Vojenský opravárenský podnik 025 Nový Jičín (VOP 025).
Nosný prvek modernizace tanku, který se tak má v maximální možné míře přiblížit obrněncům 3. generace, spočívá především ve zvýšení palebné síly, úrovně ochrany a manévrovacích schopností. Prozatím byly zpracovány dvě verze, přičemž o finálním provedení má rozhodnout hlavně výše nákladů, jinými slovy reálné zhodnocení toho, co si vzhledem k možnostem naší ekonomiky můžeme jako stát dovolit. Nicméně z původních 350 tanků, o jejichž modernizaci se před několika lety uvažovalo, bude možná "vylepšeno" o 100 až 150 méně.
A pokud bychom snad od modernizace tanků upustili, byli bychom v Evropě - a zřejmě i na světě - jediný stát, kterému by skutečnost, zda má, či nemá moderní tankové vojsko, byla lhostejná. Kromě toho nákup amerických M1 ABRAMS, francouzských AMX LECLERC či německých LEOPARD 2 vzhledem k cenám, které se pohybují od tří do pěti miliónů USD za jeden tank, pro nás nepřichází v úvahu.

Technické parametry

Verze označovaná jako T-72M3 CZ využívá upravenou původní pohonnou jednotku, jejíž motor V-46 TC je vybaven dvěma turbodmýchadly, zatímco verze T-72M4 CZ má již zcela novou pohonnou jednotku označovanou jako Powerpack, jejímž dodavatelem je izraelská firma Nimda. Tvoří ji britský vznětový dvanáctiválcový motor Varity Perkins Condor o výkonu 746 kW a americká automatická převodovka Allison se čtyřmi stupni vpřed a dvěma vzad. Na výrobě motoru, přesněji řečeno na jeho kompletaci, by se měla podílet akciová společnost ČKD Praha. Podobným způsobem se má do výroby převodovky zapojit i firma Praga.
Je zřejmé, že nová pohonná jednotka by zlepšila akceleraci, manévrovací schopnosti a celkovou pohyblivost tanku. Také výrazně zjednoduší a zkrátí i běžnou údržbu, protože například kompletní výměnu celé pohonné jednotky lze podle údajů výrobce zvládnout v polních podmínkách za méně než 60 minut.
Klíčovým prvkem pro výrazné zvýšení palebné síly obrněnce je nový systém řízení palby TURMS-T od italské firmy Officine Galileo. Umožňuje podstatně lépe vyhledávat i zasahovat cíle ve dne, a především v noci nebo za špatného počasí. Jak střelec, tak i velitel mají k dispozici vlastní zaměřovače s termovizní jednotkou pro pozorování a střelbu právě za snížené viditelnosti. Díky panoramatickému, stabilizovanému zaměřovači má velitel velmi dobrou možnost pozorovat bojiště, vyhledávat cíle, předávat je střelci, případně sám vést palbu. Na zvýšení palebné síly má značnou zásluhu i nová podkaliberní průbojná munice, na jejímž vývoji a výrobě se podílí akciová společnost Synthesia Pardubice. Speciální wolframový projektil o malém průměru a značné délce je údajně i na značnou vzdálenost schopen probít ocelový pancíř o tloušťce více než 500 mm.
Odolnost tanku v bojové akci mají zvýšit bloky tzv. přídavné dynamické ochrany hlavního pancíře. Dynamická ochrana T-72CZ byla vyvinuta českými firmami a těší se tomu nejvyššímu uznání zahraničních specialistů, z nichž někteří ji považují za jednu z nejlepších ve své kategorii na světě. Tato ochrana, která je účinná především proti tzv. kumulativním hlavicím pancéřovek a řízeným střelám, zvyšuje odolnost v průměru asi o 200 procent, a v některých partiích tanku, jako je třeba strop věže nebo korby, dokonce o plných 350 až 400 procent.
Do soustavy ochrany dále patří i systém s indikátory ozáření tanku laserovým paprskem protivníka, který pak automaticky odpaluje speciální granáty vytvářející dýmovou clonu. Speciální zařízení na přídi vytváří náhradní magnetické pole, které dokáže aktivovat miny s magnetickou roznětkou ještě před tankem. Na zlepšení ochrany tanku se rovněž podílí i moderní německý automatický protipožární systém a nově vyvinutý tuzemský dvousložkový email s maskovacím efektem a dlouhou životností.
Mezi další prvky moderního vybavení patří mimo jiné také komplexní systém diagnostiky sledující vybrané parametry pohonné soustavy, elektronických a dalších soustav. Tank je vybaven i moderním navigačním zařízením, které shromažďuje informace inerčního systému a data z družicového navigačního přijímače GPS. V neposlední řadě zlepšují možnosti a dosah spojení moderní tuzemská radiostanice a nové vnitřní hovorové zařízení, které jsou kompatibilní s obdobným vybavením NATO.

Rozhodnou politici

Firmy zainteresované na projektu modernizace T-72 argumentují nejen důležitým přínosem T-72M4 CZ pro zvýšení bojových schopností české armády, ale i přímým a značným významem, který by projekt přinesl domácímu průmyslu. Jako příklad lze zmínit akciovou společnost ČKD Praha, která podpisem strategické dohody s renomovanou britskou firmou Varity Perkins získá mimo přímých i nepřímých offsetů i možnost nabízet některé své další finální výrobky (například lokomotivy nebo dieselagregáty) na výrazně vyšší technické úrovni. Nehledě k tomu, že vzhledem ke světovému jménu Perkins by měl český výrobce i lepší výchozí pozici na zahraničních trzích.
Podle plánů by z celkových nákladů na modernizaci realizoval přibližně 70 procent právě domácí průmysl. A snad není třeba dodávat, že přímá spolupráce s předními světovými výrobci pak samozřejmě zvýší i technologickou úroveň zainteresovaných českých podniků. Jak již však bylo naznačeno v úvodu, o programu nerozhodne technická úroveň a odolnost modernizovaného tanku v boji, ale ekonomická situace státu a priority související se vstupem země do NATO.

Agentura vojenských informací a služeb, Ministerstvo obrany ČR

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist