Společnosti RMS Titanic se konečně podařilo vyzvednout část legendárního vraku
Titanic na třetí pokus už nepotopený
* Ani rez, ani filmaři megalomanského režiséra Camerona s ruskými ponorkami Mir nezpůsobili vraku legendárního Titaniku takovou škodu jako společnost RMS Titanik, která z hloubky kolem 3500 metrů napodruhé vyzvedla část lodi.
Místo, kde se při své panenské plavbě z anglického Southamptonu do New Yorku potopil 15. dubna 1912 údajně nepotopitelný luxusní parník, mělo být podle mínění odborníků a pozůstalých na věky nedotčeno. Spásu před smrtí v ledové vodě Atlantského oceánu tehdy nalezlo 706 lidí z 2223 osob na palubě.
Tragédii, jejíž průběh není přesně vysvětlen, ztvárnily desítky umělců. Korunu všem pokusům o zpracování atraktivního tématu nasadil režisér Cameron, jehož slabomyslně nasládlé dílo se stalo nejúspěšnějším filmem v dějinách kinematografie (s obratem přes 1,2 mld dolarů).
Vrak Titaniku, jenž by měl být spíše mementem varujícím před přeceňováním možností dobové technologie, se stal kšeftem. V roce 1985 jej po dlouhodobém úsilí lokalizovala francouzsko-americká skupina vedená oceánografem Robertem Ballardem. Kamery robota Argo tehdy přinesly snímky přední a zadní části rozlomeného trupu.
Ballard po návratu navrhoval vyzdvihnout a restaurovat některé předměty z vraku a jeho okolí, avšak narazil na silný odpor pozůstalých po obětech a dotčených sdružení z celého světa, jež odmítali zneuctění místa považovaného za posvátné. Navzdory tomu se skupina vrátila na místo katastrofy v roce 1987 pod vedením newyorského podnikatele George Tullocha, který založil společnost RMS Titanic a jmenoval se jejím prezidentem. Na základě mezinárodního práva, jež dává přednost tomu, kdo nalezl předmět, před tím, kdo jej ztratil, získal právo na průzkum Titaniku. Zavázal se, že se výprava nedotkne vraku a vyzdvižené předměty se nebudou rozprodávat.
Ponorka Nautile vyzdvihla na 4000 předmětů. Mimochodem, RMS Titanic rozprodává kousky uhlí vylovené z okolí parníku (25 dolarů plus poštovné). Před dvěma roky se společnost v rámci velkolepé show pokusila vyzvednout kus trupu s neporušenou kajutou, jenž měl slavnostně pokračovat v historické plavbě do New Yorku. Zklamané obecenstvo výletních lodí, platící po 6000 dolarech, uvidělo jen, že selhala technika a kus lodě se vrátil zpět do hlubin.
Tulloch se však nevzdal. Zopakoval pokus v minulém týdnu a skutečně vylovil zrezivělou, zhruba dvacetitunovou část Titaniku. Jako podnikatel asi bude dobře vědět, jak s ní naložit.
Bořek Otava
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist