Dobré nápady jsou šancí i pro malé firmy

(joe)
* Ačkoli automobilky se předhánějí v nabídce možností svých výrobků, vždy se najde něco, co lze zlepšit nebo upravit na míru potřebám specializovaných uživatelů. A to je šance pro domácí firmy.
Vzápětí poté, co se na trhu objevila "nákladní" varianta oblíbeného favorita Škoda pickup, zahlédla svou příležitost skupina šikovných pražských techniků a vznikla firma Carvok, zaměřená na výrobu doplňků pro tento vůz. S příchodem felicie přišla na řadu výbava pro tento model. Hlavním oborem je výroba laminátových a plastových nástaveb umožňujících z běžného pickupu udělat elegantní užitkové vozidlo s lepšími parametry, než nabízí standardní verze.
Výroba na profesionální úrovni není levná záležitost. Zařízení na výrobu laminátových dílů, které splňují přísná západoevropská kritéria, je finančně nákladné, stejně jako investice do designérských studií, které pro Carvok připravují špičkoví odborníci svého oboru. Právě snaha o dokonalost v každém detailu je ale základním prvkem úspěšnosti celkového výsledku, který potvrzují i obchodní úspěchy. Protože v případě užitkové nástavby jde o záležitost testovanou v denním provozu, jakýkoli nedostatek se vzápětí projeví, takže při konstrukci hrály praktické poznatky a požadavky uživatelů důležitou roli.
Je až neuvěřitelné, kolik podob může z jediného modelu vozu vytvořit dobře provedený doplňkový díl. Ať už je to speciální kapotáž nebo zmíněné nástavby, které z pickupu udělají dodávkový vůz nebo automobil pro turistiku, jakýsi miniaturní karavan, jenž přes malé rozměry, které jsou k dispozici, skvěle využívá tento prostor pro veškerý cestovatelský komfort pro dvě osoby včetně kuchyňky a ložnice. V podobné verzi vyvinuli v Carvoku i pojízdnou dílnu, ideální pro servisní pracovníky v terénu, kde technické zázemí je vlastně stále po ruce, aniž by ho museli nosit v brašně přes rameno. Zásobovači oceňují variantu s výsuvnými dveřmi, které umožňují nakládání z chodníku i v těžko přístupných místech. Většinu produkce tvoří dvoukřídlé dveře, které umožňují dobrou manipulaci s nákladem i na omezeném prostoru, což je velká výhoda právě pro malý automobil, který zajede i do míst, kam se objemnější vozidla nedostanou. Pro speciální požadavky jsou to pak zvláštní úpravy, jako např. výklopná okna, které požaduje jen úzký okruh zákazníků, ale které v nabídce automobilek chybějí, protože jsou při vyloženě kusové výrobě pro velkovýrobce prostě neatraktivní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist