ZASLECHLI JSME

Když auto, proč ne i bydlení na leasing?

(mah)
Koupě bytu na leasing může být v době, kdy získání hypotečního úvěru je pro mnoho (i třeba solventních) lidí téměř nemožné, jednou z možností, jak získat bydlení i bez nutnosti značných finančních prostředků. Přestože se však bytovým prostorám řada leasingových společností vyhýbá, lze po pečlivém hledání některé nalézt.
Leasing domu či bytu probíhá většinou klasickým způsobem. Vlastníkem nemovitosti je společnost, která se zájemcem uzavře leasingovou smlouvu. Jejím obsahem je vymezení pravomocí nájemce nakládat s nemovitostí, podmínky správy, údržby a provozu nemovitosti. Po uplynutí doby leasingu je nemovitost převedena na nájemce, pokud se strany nedohodnou jinak. "Ve srovnání s projednáváním úvěru je forma leasingu relativně jednodušší a rychlejší," říká Jitka Marková z leasingové společnosti Caracol.
Jiným druhem je tzv. back leasing. "Vlastník prodá svůj dům společnosti, získá tak prostředky potřebné např. k podnikání a je pouhým nájemcem, který platí leasingové splátky. Po určité době se opět stává majitelem," říká František Vostřák z realitní kanceláře Reality Vltavín, která svým klientům leasing nemovitosti nabízí.
Leasingový koeficient se obvykle pohybuje mezi 1,8 až 2,3, tj. skutečně zaplacena bude zhruba dvojnásobná cena. Doba splácení je kolem osmi let. Společnosti většinou požadují akontaci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist