Zatímco největší rozvojová území v centrální části Prahy, jako je okolí Masarykova nádraží nebo Rohanský ostrov, čekají na změnu územního plánu, v centru Brna se intenzivně staví. Alespoň to platí pro pětihektarový areál bývalé textilky Vlněna, který se rozkládá mezi současným vlakovým a autobusovým nádražím. Jeho přeměna začala předloni na podzim demolicemi nevyužívaných továrních objektů a dnes už v nově dokončených kancelářských budovách sedí první nájemci. Jen náklady na první etapu projektu Vlněna, v níž do roku 2021 vznikne 80 tisíc metrů čtverečních kancelářských a obchodních ploch, odhaduje investor CTP na 2,5 miliardy korun.

Developer CTP strhl všechny industriální objekty továrního komplexu. Rozhodl se zachovat pouze Bochnerův palác, přestože není památkově chráněný. Dům z roku 1867 původně sloužil jako správní budova a ředitelství textilní továrny Vlněna a patří mezi nejstarší novorenesanční stavby v Brně. Po roce 1997, kdy v areálu skončila výroba, pomalu chátral, stejně jako okolní fabriky. CTP aktuálně dokončuje rekonstrukci fasády domu. Příští rok na jaře by se do něj měl opět vrátit život.

"Rekonstrukce je dražší než nová výstavba, v případě Bochnerova paláce vychází zhruba na 60 milionů korun," říká Miroslav Pekník, manažer, jenž má v CTP zástavbu Vlněny na starosti. "Byla to ruina, do které tekla voda, musely se vyměnit stropy, velice špatná byla statika budovy," popisuje Pekník. "Snažíme se dům zrestaurovat do původního vzhledu, jen trochu upravujeme barvy, v domě zůstane i původní schodiště," dodává.

V přízemí developer připravil prostory pro obchodníky, počítá se tam s luxusní restaurací. Ve třech horních patrech CTP zbuduje otevřené kanceláře, v úvahu připadá i coworkingové centrum. V historickém domě podle Pekníka zřejmě zřídí své kanceláře i samotná CTP.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Pronájem kanceláří za pražské ceny

Po rekonstrukci se Bochnerův palác zařadí mezi takzvané "áčkové" kanceláře, k čemuž významně přispějí moderní technologie. A tomu bude odpovídat i cena pronájmu. "Zájem o prostory je. Za pronájem kanceláří požadujeme 20 eur za metr čtvereční a měsíc," líčí Pekník. Za tuto částku se ještě nedávno pronajímaly moderní kanceláře v centru Prahy, letos na jaře podražily v průměru na 21−22 eur za metr čtvereční a měsíc. Pekník nepovažuje cenu za nereálnou a podotýká, že pronájem kanceláří v brněnském areálu Spielberk se pohybuje kolem 16 eur a prostory jsou de facto plně obsazené.

A z 90 procent jsou podle Pekníka už pronajaté kancelářské budovy F a G, jež CTP v areálu Vlněny dokončila jako první letos v červnu. Své sídlo do nich už přesunula například technologická firma Avast. V přízemí se otevře kavárna a kantýna, další prostory jsou podle Pekníka vhodné pro showroomy. "Příští rok na jaře by tyto budovy mohly být plné," odhaduje Pekník.

Sousední rohový dům s názvem H dokončí CTP v listopadu a téměř celý si jej pronajala softwarová společnost Oracle, a to včetně střešní terasy. Před novostavbami už developer nechal zasadit 10 metrů vysoké jilmy, které se speciálně pěstují v Nizozemsku, odkud pochází zakladatel a hlavní vlastník CTP Remon Vos. Na nově vzniklém náměstíčku v areálu bývalé Vlněny slibuje investor vedle laviček a vodních prvků zasadit vzrostlé borovice.

Další budovy, A a B, jež jsou ve výstavbě, si už zamluvila brněnská firma Moravia IT. Následovat budou objekty C, D a E, kde aktuálně probíhají archeologické vykopávky. Výstavbu uzavře budova I, jež se se svými 65 metry stane lokální dominantou. Začít stavět by se měla příští rok. Tím bude první etapa projektu Vlněna pro CTP ukončena.

Developer by rád propojil Vlněnu s Ponávkou

Developer CTP mezitím přikoupil sousední pozemky v bývalém areálu Cyrilská, kde plánuje druhou etapu projektu Vlněna. Na těchto pozemcích ale bez změny územního plánu nebude možné stavět. Stojí na nich i někdejší kotelna s výtopnou. Tu plánuje CTP zbourat, ale firma by ráda zachovala komín. Město v lokalitě vyžaduje bytovou funkčnost a investor podle Pekníka uvažuje o výškové budově s byty na pronájem. "Pokud se nám povede maximalistická verze, tak by mohla mít druhá etapa 40 tisíc metrů čtverečních podlažních ploch, a pak se bavíme odhadem o nákladech ve výši 1,25 miliardy korun," líčí Pekník.

CTP rozvíjí nedaleko odsud areál Ponávka, kde připravuje výstavbu dalších kanceláří. "Dokonce bychom mohli skoupit nějaké pozemky, kde je dnes parkoviště, autosalony a pozemek města, a Vlněnu s Ponávkou propojit," říká Pekník. "Je to ale zatím naše vize," dodává. "Dala by se tam udělat promenáda, mohli bychom mezi tím vytvořit třeba obchodní prostory…"

CTP také plánuje ve svém byznysovém areálu Spielberk a rovněž v ubytovně Domeq v průběhu letošního podzimu spuštění mobilní aplikace. Lidé, kteří si aplikaci stáhnou, budou moci snadněji komunikovat se správcem budovy. Obchodníci a provozovatelé služeb, jako je prádelna, zase budou prostřednictvím aplikace informovat uživatele o novinkách, různých akcích či poledním menu v restauraci. Svou "appku" bude mít i areál Vlněna.

Na území města Brna bylo ke konci loňského roku 111 brownfieldů − pozemků bývalých továren, kde už neprobíhá výroba, nebo jiných nevyužívaných území určených k revitalizaci. Jejich celková rozloha je 325 hektarů. Pro srovnání, v Praze jejich rozloha činí 1400 hektarů, což představuje více než 330 Václavských náměstí.

Mezi největší brněnské brownfieldy čekající na proměnu patří i Zbrojovka. Více než dvacetihektarový areál přestaví firma CPI postupně ve čtvrť s byty, kancelářemi, obchody, ale i zastřešeným sportovištěm.