Agendu vládní zmocněnkyně pro lidská práva by na příštím jednání vlády měla dostat na starost poslankyně Helena Válková (ANO). Netají se tím, že její prioritou zůstává křeslo ve sněmovně.

Když se premiér Andrej Babiš rozhodl, že ve své vládě nebude mít ministra pro lidská práva, dostal je na starost tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Prohlásil, že je bere vážně, a hned vyrazil do vyloučených lokalit. O rok později, již bez Pelikána, je aktivita vlády v oblasti ochrany lidských práv méně vidět.

Od Pelikánova odchodu z vlády loni v červnu už ministerstvo spravedlnosti nemá s lidskoprávní agendou nic společného. Vrátila se na Úřad vlády ke zmocněnkyni Martině Štěpánkové. Ta ale v dubnu odešla na ministerstvo práce a sociálních věcí a Babiš jako její nástupkyni navrhl Válkovou. Pelikána to překvapilo. "Nikdy jsem nezaznamenal, že by se touto problematikou zabývala," podotkl na adresu své předchůdkyně na ministerstvu spravedlnosti.

Válková předsedá petičnímu výboru. V minulosti se podílela na zákoně, který posílil práva obětí trestných činů. Snažila se také prosadit změnu ústavy, která by umožnila vypsání obecného referenda. K nově svěřeným záležitostem však prohlásila: "Mandát je pro mě absolutně klíčový. V případě kolize zájmů jako poslankyně samozřejmě dám přednost výkonu mandátu."

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Stejně jako Pelikán ani ředitel Institutu pro sociální inkluzi a někdejší šéf Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček nepovažuje Válkovou za někoho, kdo by se v oblasti lidských práv nějak profiloval a měl v oboru autoritu.

Šimáček Babišově vládě vyčítá, že problematiku lidských práv odsouvá na vedlejší kolej. Ani předchozí zmocněnkyně Štěpánková podle něj nebyla dost viditelná.

Lidským právům se na Úřadu vlády mají věnovat také některé rady a výbory, jež by měly dávat podněty ministrům i celé vládě. "Rady se scházejí minimálně, některé výbory se nescházejí vůbec. To je extrémní problém," říká Šimáček.

Neaktivitu při svolávání rad a výborů vyčítá Babišovi i opoziční pirátská poslankyně Olga Richterová. Té vadí také záměr postupně rozdělit lidskoprávní problematiku pod jednotlivá ministerstva. Například Agentura pro sociální začleňování by od příštího roku měla patřit k ministerstvu pro místní rozvoj.

Podle Richterové není správné, aby se témata jako domácí násilí, práva matek v porodnicích nebo lidí s postižením rozkouskovala mezi jednotlivé úřady. "Jde o komplexní, průřezové agendy a jediný resort je neobsáhne," myslí si. Hlavním úkolem Válkové by tedy podle pirátské místopředsedkyně mělo být udržet agendu pod Úřadem vlády celou.