Provozovatelé hracích automatů mají nyní díky jedné děčínské herně naději, že dostanou odškodné za to, že jim ministerstvo financí v uplynulých letech odebralo povolení na provozování hazardních her. Její podnět stojí za rozhodnutím Soudního dvora Evropské unie, že tuzemské úřady při jejich odebírání musí zohlednit, zda tím nebyl porušen jeden ze základních článků Smlouvy o fungování Evropské unie – právo na volný pohyb služeb. Zjednodušeně řečeno, zda to nebylo diskriminující vůči občanům jiných zemí unie, kterým tak bylo znemožněno vsadit si v české herně. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Hromadné odebírání licencí na hrací přístroje nastalo poté, co Ústavní soud před deseti lety konstatoval, že obce mohou na svém území vyhláškou zakazovat hazard – zejména videoloterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí. A dalším nálezem pak rozhodl, že ministerstvo je povinno v takových případech již vydaná povolení odebrat. Hazardní firmy se proti odebírání bránily, ale marně. Neuspěly u ministerstva ani následně u Městského soudu v Praze. Ten ale nyní tyto případy bude muset projednat znovu.

Za zvrat může zmíněná herna společnosti Bonver Win v Děčíně. Město na podzim 2013 vydalo vyhlášku, která dovolovala hazard jen v několika konkrétních lokalitách. Ministerstvo vzápětí na to uvedené herně zrušilo povolení. Bonver Win proti tomu protestovala, ale ministerstvo financí a poté i soud její námitky odmítly. Právníci společnosti ale přesvědčili Nejvyšší správní soud, aby položil Soudnímu dvoru EU předběžnou otázku, zda se musí při posuzování zohlednit, že část zákazníků může pocházet ze zahraničí. Herna 15 kilometrů od hranic totiž měla i německou klientelu. Evropský soudní dvůr nato koncem loňského roku vynesl precedentní nález: úřady a soudy v takových případech musí brát v potaz evropskou judikaturu a zhodnotit, zda je vydaná vyhláška v souladu s unijním právem. To tuzemské soudy dosud nedělaly.

Nejvyšší správní soud proto koncem března rozhodl, že soudy musí všechny takové případy, které nebyly definitivně ukončeny, projednat znovu a zohlednit judikaturu Soudního dvora EU. Ministerstvo financí potvrdilo, že eviduje 18 případů, které Nejvyšší správní soud kvůli tomu vrátil k novému projednání.

To, co nové projednání znamená, a jestli hrozí návrat heren či případně platba vysokého odškodnění, nechce ministerstvo financí komentovat. A ani jak bude argumentovat. „Nyní nechceme sdělovat procesní strategii. Ale dle našeho názoru se jedná spíš o formální otázku,“ uvedla mluvčí resortu Anna Vasko.

Podle advokáta Bonver Win Vojtěcha Faltuse by měly soudy nyní přezkoumat uvedené vyhlášky a především to, zda byly dostatečně odůvodněny. „Jsou případy, kdy obec přijala politické rozhodnutí ‚hazard tady nechceme‘, aniž by to jakkoli podložila daty, například kriminality,“ popisuje Faltus.

Ten ale nepředpokládá, že by to znamenalo návrat uvedených heren. „S tím, že nebude povolení prodlouženo, každý počítal. Nepočítal ale s nepředvídatelným zásahem vyhlášky. Nemyslím, že hrozí otvírání heren, spíš domáhání se náhrady škody vůči státu. A to za dobu, než by doběhlo původní povolení,“ je přesvědčen. Zda by přitom případné náhrady hradilo ministerstvo či obce, pokud by soudy dodatečně zjistily, že vyhlášky odporovaly právu EU, není jasné.

„Z ničeho neplyne, že by se takto měla přezkoumávat veškerá odejmutá povolení. Bude se to týkat nepatrného zlomku příhraničních obcí,“ je přesvědčen právník Ondřej Závodský, který byl v letech 2013 až 2017 náměstkem ministra financí zodpovědným za oblast loterií. Tvrdí, že ministerstvo po rozhodnutí Ústavního soudu nemělo jinou možnost než uvedená povolení rušit. „Ta úvaha o evropských pravidlech měla proběhnout na jednotlivých obcích při vydávání a odůvodnění vyhlášky,“ poukazuje.