Minulý rok byl hotový investiční ráj, kdo nakoupil akcie při březnových propadech, přišel si při alespoň troše štěstí na dvojciferné výnosy. Zní to skvěle, ale má to jeden háček. Pokud by se český investor rozhodl si své zisky vybrat dnes, je docela možné, že žádné zisky mít nebude. Koruna vůči dolaru za tu stejnou dobu posílila o pětinu, k euru o více než devět procent.

Pokud byly výnosy investora v dané cizí měně nižší než procentuální posílení koruny a investor nebyl zajištěný, je ve ztrátě. Jistě, může počkat, jestli koruna zase neoslabí, bohužel ale trhy čekají přesný opak. Vyvstává proto otázka, jestli se zajistit dnes.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V následujícím zbytku roku analytici i centrální banka očekávají, že by měla koruna posilovat dále k dolaru i euru. Hlavním impulzem pro posílení je očekávané zvyšování sazeb ze strany České národní banky, která by tak měla reagovat na inflaci, jež se v dubnu dostala mimo toleranční pásmo. Zvýšení sazeb vede k posílení koruny.

Zajištění proti posilující koruně je aktuálně výhodné. Je možné získat takové podmínky, kdy v budoucnu dostane investor za svá eura více korun než při dnešním kurzu. A to právě navzdory očekávanému posilování koruny. Zajištění totiž funguje na principu půjček a úložek. Aby nebyl investor vystavený pohybu kurzu měny, tak si eura na investice za příslušný objem korun od banky jen půjčí, například na rok. Banka dá eura a vezme si na tu dobu koruny.

Koruny jsou ale podstatně zajímavější než eura, neboť korunová aktiva jako dluhopisy vynášejí víc. Eura nesou naopak záporný úrok. Za rok tedy banka na korunách vydělá, a proto má k danému počtu eur po roce více korun. Proto je možné se s bankou při dnešním kurzu jednoho eura za 25,4 koruny domluvit, že za rok banka i přes očekávané posílení koruny k euru vyplatí za euro třeba 26 korun. Tedy více než dnes. Banku tlačí konkurence k tomu, aby si korunový výnos nenechala pro sebe.

„Díky rozdílu úrokových sazeb dostává dnes zajistitel eurových investic od banky dokonce jedno procento navíc,“ říká Martin Mašát, vedoucí investičního oddělení Partners. Podobně to platí i v případě dolarového portfolia, u něj je to ale aktuálně méně výhodné. Dáno je to tím, že podobně jako v Česku se očekává zpřísnění měnové politiky i od americké centrální banky. V eurozóně se se zvyšováním sazeb alespoň v dohledné době nepočítá.

Dlouhodobě by měla koruna vůči euru i dolaru také posilovat, a to v důsledku dohánění vyspělejších ekonomik, neboť obecně platí, že měny méně vyspělých zemí posilují vůči těm vyspělejším. Zajištění tak při všem zmíněném působí jako jasná volba, je tu ale několik komplikací, které jsou spíše argumenty proti.

Podle Mašáta a dalších oslovených analytiků může být zejména pro drobného investora se zajištěním spojená nepříjemná administrativa a další náklady. Někdo musí investorovi zajišťující produkt poskytnout a to je spojené s marží. Zatímco pro velké investiční firmy je zajištění rutina za dnes velmi výhodných podmínek, pro drobného investora to může být úmorně strávený čas za poměrově podstatně vyšší náklady.

„Efekt celého měnového zajištění závisí i na jeho délce, protože obvykle nelze zajistit portfolio na celou jeho životnost a musí se řešit postupnými navazujícími měnově zajišťujícími transakcemi,“ říká Radim Krejčí, šéf investiční platformy Portu. Skutečné náklady na zajištění jsou proto do jisté míry individuální.

Analytici také upozorňují, že by drobný investor měl na své investice pohlížet s větším odstupem. „K měnovému zajištění je třeba přistupovat z hlediska celkového majetku a příjmů. Vzhledem k tomu, že většina z nás má drtivou většinu majetku a příjmů v Česku a v korunách, pak měnově nezajišťovat alespoň část portfolia finančních investic dává z hlediska diverzifikace smysl,“ říká Aleš Prandstetter, předseda představenstva eFrank.

Sám by akcie nezajišťoval ještě z jiného důvodu. Většinou platí, že vývoj cen amerických akcií jde proti vývoji kurzu dolaru. Pokud akcie klesají, kurz dolaru posiluje, neboť investoři utíkají třeba do amerických dluhopisů jako do „bezpečného přístavu“ a tím tlumí poklesy cen akcií pro investora v české koruně. Naopak, pokud je nálada dobrá, má dolar tendenci spíše oslabovat a pro českého nezajištěného investora tlumit nárůst cen amerických akcií.

Zajištění dává podle Prandstettera smysl tam, kde se jedná o krátkodobější investice a kde kolísavost měny dominuje nad kolísavostí daného aktiva. To znamená například u investic do dluhopisů. S tím by souhlasil i Radim Krejčí, který doporučuje zajištění především právě u konzervativnějších portfolií. Konkrétně jím vedená investiční platforma pro drobné střadatele Portu svým klientům většinu portfolií zajišťuje automaticky. „Máme pod správou přes tři miliardy korun, přes dvě miliardy jsou měnově zajištěné,“ uvádí Krejčí.

Zajistit se či alespoň snížit kurzové riziko lze i jednodušším způsobem než speciálními finančními instrumenty. Přirozeným zajištěním jsou pravidelné investice, kdy investor jednou nakoupí za silnou korunu, jindy za slabou. Posílením této strategie pak je investovat ve více měnách. Podle rychlé ankety HN na sociálních sítích mezi drobnými investory, kteří investují na vlastní triko, se drtivá většina nezajišťuje nebo případně kurzové riziko rozkládá právě do více měn.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky? 

Přihlaste se kliknutím na obrázek níže k pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter penize hlavicESka 1