Sepsat projekt, projít zkouškou z jazyka a předstoupit před členskou základnu, která rozhodne o tom, kdo z Pirátů bude usilovat po volbách o ministerské posty. Definitivně by mělo být jasno v pondělí, členové nyní pročítají projevy kandidátů, jejich zkušenosti, přednosti i plány. Strana dlouhodobě prosazuje otevřenost, její způsob nominací je na české politické scéně ojedinělý. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

A proč bys měl být ministrem zrovna ty? To je jedna z nejčastějších otázek, na kterou musí kandidáti na stranickém webovém fóru odpovídat. Jsou mezi nimi již „ostřílení“ poslanci, ale i méně známé regionální tváře. Celkem třiadvacet kandidátů usiluje o 15 ministerských postů, které by koalice Pirátů a STAN mohla po říjnových volbách obsazovat. Každý z nich musel vypracovat prezentaci o svých plánech, představit se v medailonku a projít přes nominační výbor strany. Se zúženým výběrem se nyní seznamuje celá členská základna. A zatímco poslankyni Olze Richterové, která kandiduje na ministryni práce a sociálních věcí, všichni přejí hodně štěstí, někteří kandidáti musí odpovídat i na nepříjemné otázky.

Třeba poslanec Lukáš Bartoň, který usiluje o ministerstvo školství. „Přiznám se, že pro mě je obtížné ve tvém příspěvku vysledovat nějaké konkrétní kroky. Nic ve zlém, to není útok, ale mě zajímají konkrétní opatření, ne všeobecné vize,“ namítá jeden z pirátů. Školství je zřejmě oblast, která Piráty zajímá, protože i další kandidátka Andrea Hoffmannová musela odpovídat na mnohé dotazy. Členy základny pobouřila zejména její věta z medailonku, že se české školství až na výjimky zastavilo u Marie Terezie. „Metody výuky, její organizace, stejně tak přístup MŠMT jsou zastaralé,“ píše ve svém projevu Hoffmanová, středoškolská učitelka, která je nyní náměstkyní primátora pro školství a sport v Ostravě.

Dotkla se tím mnohých pirátů, kteří sami učí a mají pocit, že patří k modernímu proudu učitelů. „Jak by chtěla příští ministryně školství motivovat inovativní a aktivní pedagogy, kterým ze všech nejvíce hrozí vyhoření? Protože když si přečtou konstatování, že se školství zastavilo v době Marie Terezie, a vědí, že v jejich hodinách to pravda není, pak to je spíše cesta k jejich likvidaci,“ kritizuje ji jedna stranická kolegyně. A na ostré otázky musel odpovídat také třetí kandidát na školství Vít Šimral, současný pražský radní. Jeho podrobná vize totiž nebyla podle členů dost konkrétní. „Zajímají mě konkrétní opatření, nestačí mi, že by se něco mělo zvážit, rozšířit či revidovat. Frází jsem už ve školství zažil hodně a ostatní kolegové učitelé taky,“ stálo například v jednom z příspěvků. 

Někteří kandidáti si dali na vypracování dokumentů dost záležet. Třeba poslanec a místopředseda strany Radek Holomčík, který kandiduje na ministra zemědělství, už představil i tým poradců. Mezi nimi je třeba i ekonomka Danuše Nerudová nebo Michal Bláha z Hlídače státu. V kandidátském projevu dokonce zmínil, že se na tuto funkci připravuje už poslední čtyři roky. 

To Ondřej Profant, IT expert strany, který se uchází o ministerstvo pro místní rozvoj i chystané ministerstvo informatiky, zase v dotazníku přiznal, že má soukromého lektora angličtiny, který ho připravuje na zkoušku. Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, který aspiruje na ministra spravedlnosti, v kolonce „uvedení rizikových skutečností“ připomíná svůj spor mezi ním a vedoucí personálního odboru Janou Koláříkovou. I když hovoří o „pnutí“, ve skutečnosti byl obviněn z šikany a bossingu. 

Kvůli tomu skončil také ve vedení strany. Ve svém kandidátském profilu ale zdůrazňuje, že se s Koláříkovou domluvil a byla mezi nimi uzavřena dohoda, kterou zprostředkovávala profesionální mediátorka. „Veřejné označení sporu a jeho mediální zpracování pod tituly šikana nebo bossing neodpovídalo situaci a nechceme, aby byl tehdejší spor takto dále prezentován. Sdílíme stejné hodnoty a podstatnější je pro nás se z chyb poučit a zdárně spolupracovat,“ stojí v mediační dohodě, kterou Michálek také zveřejnil.

Mezi kandidáty jsou i osobnosti strany z regionů. O ministerstvo zemědělství má třeba zájem Jiří Lehejček, který je místopředsedou evropské organizace ekologického zemědělství IFOAM EU. Pracuje také na univerzitě a zabývá se Arktidou, účastnil se pěti výzkumných expedic, z nichž dvě polární expedice dokonce vedl. O post ministra životního prostředí usiluje Lukáš Blažej, který je nyní zastupitelem v Ústí nad Labem. Ten o životním prostředí publikuje a přednáší. Založil organizaci Ústecké šrouby, která se věnuje ochraně přírody. V minulosti získal Cenu za odvahu od Nadačního fondu proti korupci. Patří k nejviditelnějším tvářím Pirátů v regionech.

Piráti dříve uvažovali o tom, že by v případě volebního úspěchu chtěli vytvořit i ministerstvo pro evropské záležitosti, dle zveřejněných údajů s tím ale nyní nepočítají. Plánují jen ministerstvo informatiky, o jeho vedení usiluje poslanec Ondřej Profant, který také vytváří celou vizi budoucího úřadu. Na dotaz, jaký by mělo mít ministerstvo rozpočet, ale Profant kolegům neodpověděl. Prý zatím přesné číslo neznají. Předpokládá ale, že resort bude potřebovat 150 až 200 lidí, zavést chce také odbor hlavního architekta, který bude schvalovat IT projekty napříč veřejnou správou.