Miliardář a spolumajitel investiční skupiny J&T Dušan Palcr si našel zajímavou investici. Jako minoritní akcionář vstoupil do skupiny Invictus Mining Vladimíra Vencálka. Ta provozuje datacentra a je to jeden z největších tuzemských těžařů kryptoměn. „Jsem tam vyloženě jako finanční investor. Zajímá mě ale celá ta oblast, která se chová velmi dynamicky,“ potvrdil HN informaci sám Palcr. Výši sumy ani podíl blíže komentovat nechtěl, podle zápisu z obchodního rejstříku ale vlastní necelých pět procent.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Pan Palcr je minoritním akcionářem, v tuto chvíli probíráme možnosti, které by ta spolupráce mohla přinést,“ nechtěl prozradit o moc více většinový vlastník skupiny Vencálek.

Dušan Palcr se v posledních letech zaměřoval hlavně na nemovitosti, je mimo jiné majoritním vlastníkem J&T Real Estate. Vstup do světa technologií, navíc do tak rychle se vyvíjející oblasti, jako jsou kryptoměny, je proto novinkou. „Regulatorně je ta investice asi částečně proti tomu, co naše skupina jako finanční instituce dělá. Já jsem vlastně celý život v regulovaném prostředí. Byla to výzva, zda se v tomto čistě technologickém světě budu umět rozkoukat, nebo ne. I proto je ten podíl zatím takto malý,“ říká miliardář.

Ten je v oblasti bitcoinu, etherea a dalších nováčkem. „Do kryptoměn jsem také investoval, ale opravdu jen nějaké drobné. Mě zajímá nejvíc ten výpočetní výkon jako komodita. Dnes umí datacentra uživit těžba kryptoměn. Ale základ je, aby se uměla uživit i bez ní pomocí streamování videa, datových služeb pro umělou inteligenci a dalších věcí,“ vysvětluje Palcr.

Právě proto Vencálek a jeho kolegové odmítají svým datacentrům říkat těžební farmy, což je běžný název pro zařízení, která se specializují na těžbu kryptoměn. To se dnes sice vyplatí nejvíc, Vencálkova firma si ale neustále počítá, jak využít výkon svých grafických karet co nejvýhodněji. Pokud by se nevyplatilo těžit, může kdykoliv pronajímat výkon na výše zmiňované výpočetně složité operace.

Související

Invictus Mining teď čeká velmi náročné období. V současnosti má asi sedm tisíc grafických karet, hlavní provoz je v areálu teplárny ve Strakonicích. Plánuje ale velkou expanzi. „Chtěli bychom postavit další tři datacentra,“ uvedl nedávno Vencálek v podcastu HN Krypto Insider.
První z nich by mělo vzniknout v prvním kvartálu příštího roku, v druhém kvartálu pak další dvě. Už dříve odhadoval, že by se počet grafických karet v těchto centrech mohl pohybovat až na úrovni 60 až 70 tisíc. To si vyžádá obří investice, podle odhadů firmy by se náklady mohly vyšplhat až na 660 milionů korun . A na to potřebuje i silné investory. Palcr ale svoji roli příliš komentovat nechce. „Věřím tomu, že se ta centra postaví,“ říká jen.

Podle Vencálka navíc bude hlavním investorem někdo jiný. „Financování plánovaných projektů se bude skládat z více zdrojů: půjde o bankovní úvěry, naše prostředky i peníze od dalších investorů. Pan Palcr nebude tím hlavním,“ říká. „S hlavními investory jednáme, ale v tuto chvíli nemůžeme říci nic bližšího. V případě, že se projekty datacenter budou rozvíjet pozitivně, je klidně možné, že se pan Palcr bude chtít zapojit aktivněji do působení skupiny,“ říká majitel Invictusu.

I když spolumajitel J&T nebude největším investorem, firmě může pomoci svými kontakty. Aby byl celý projekt ekonomicky co nejvýhodnější, je nutné vyjednat s nějakým velkým hráčem umístění datacentra v areálu elektrárny, aby mělo co nejlevnější proud. Zda jedná s Energetickým a průmyslovým holdingem, který vlastní jeho starý známý Daniel Křetínský a partner z J&T Patrik Tkáč, Palcr ale říct nechtěl.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností odemykat placené články pro přátele.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru