Inventura plnění volebních slibů hnutí ANO dává celkem jasný obrázek. Tam, kde šlo o to, hodit vlastním voličům na hlavu pytel peněz, se babišovci mohli přetrhnout. Tam, kde se mělo vylepšit fungování státu nebo připravit společnost na rizika budoucnosti, skutek utek. Jednou se léta 2017–2021 v Česku budou ve školách používat jako dokonalá demonstrace populistického způsobu vládnutí.

Nevěříte? Takže: V souladu s volebním programem ANO se zrušila superhrubá mzda, což přihodilo tisíce až desetitisíce korun ročně na účty zaměstnancům. Starobní důchody šly nahoru dokonce víc, než program nejsilnější vládní strany sliboval. O své klíčové voličské skupiny se ANO postaralo báječně.

Naproti tomu slib snížení počtu úředníků a omezení rozpočtu Úřadu vlády vyšuměl. Slibovaná důchodová reforma neproběhla. Výdaje na obranu se zvedly jen nepatrně, ke slibovaným dvěma procentům HDP daleko. Co Babišovo stěžejní téma korupce? Sliboval vyšší ochranu whistleblowerů, zákon přijat nebyl. Sliboval zlepšení práva na informace, také nic. Není divu, že index vnímání korupce šel opět nahoru. A třeba kultura? Sám Andrej Babiš psal: „Chci se zasadit o výstavbu galerie pro Muchovu Slovanskou epopej v Praze, která by byla srovnatelná s galeriemi v Bilbau či Paříži.“ Aha. Mohli bychom tu galerii vidět?  

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kontrast mezi nepopiratelnými úspěchy v kropení populace penězi a selháním v dlouhodobých koncepcích vynikne tím víc, že za vlády ANO roste rekordním tempem zadlužování státu. A není to možné přičítat jen koronavirové krizi. Nyní jsme po Kypru nejrychleji se zadlužující zemí v Evropě. Za vlády rozdávače peněz Andreje Babiše jsme nejen „best in covid“, ale i „best in debt“.

Co to znamená pro volební rozhodování? Kdo to v rodině dělá tak, že si napůjčuje peníze, aby si pořádně užil, s tím, že to splatí jeho děti, může s klidným svědomím volit hnutí ANO. Komu je bližší zodpovědnější životní strategie, může si připomenout, že čtyři roky starý program ANO, který nesplněné koncepční sliby obsahoval, se jmenoval „Teď, nebo nikdy“. „Teď“ to opravdu nebylo. Takže snad dát už raději šanci někomu jinému. Aby nenastoupilo to „nikdy“.