Inventura plnění volebních slibů hnutí ANO dává celkem jasný obrázek. Tam, kde šlo o to, hodit vlastním voličům na hlavu pytel peněz, se babišovci mohli přetrhnout. Tam, kde se mělo vylepšit fungování státu nebo připravit společnost na rizika budoucnosti, skutek utek. Jednou se léta 2017–2021 v Česku budou ve školách používat jako dokonalá demonstrace populistického způsobu vládnutí.

Nevěříte? Takže: V souladu s volebním programem ANO se zrušila superhrubá mzda, což přihodilo tisíce až desetitisíce korun ročně na účty zaměstnancům. Starobní důchody šly nahoru dokonce víc, než program nejsilnější vládní strany sliboval. O své klíčové voličské skupiny se ANO postaralo báječně.

Naproti tomu slib snížení počtu úředníků a omezení rozpočtu Úřadu vlády vyšuměl. Slibovaná důchodová reforma neproběhla. Výdaje na obranu se zvedly jen nepatrně, ke slibovaným dvěma procentům HDP daleko. Co Babišovo stěžejní téma korupce? Sliboval vyšší ochranu whistleblowerů, zákon přijat nebyl. Sliboval zlepšení práva na informace, také nic. Není divu, že index vnímání korupce šel opět nahoru. A třeba kultura? Sám Andrej Babiš psal: „Chci se zasadit o výstavbu galerie pro Muchovu Slovanskou epopej v Praze, která by byla srovnatelná s galeriemi v Bilbau či Paříži.“ Aha. Mohli bychom tu galerii vidět?  

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se