„Čau lidi, právě dneska vám Piráti zdražili MHD v Praze.“ (Andrej Babiš, ANO).

„Vedení ANO zaúřadovalo a zahýbalo s kandidátkami. Místečka pro pana Faltýnka a bývalou nechvalně proslulou hejtmanku Středočeského kraje Pokornou Jermanovou se našla a Andrej Babiš bude kandidovat v Ústeckém kraji. Za osm let ve vládě neudělal pro region skoro nic, dokonce, když mohl, tak zaříznul peníze pro kraj z uhlí a z krajského úřadu si jeho elitní lidi udělali eldorádo.“ (Ivan Bartoš, Piráti).

„Český ženský tenis je teď velmi silný, ale vyhrát olympijské hry, to je něco mimořádného! Blahopřeji Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové k suverénnímu vítězství!“ (Petr Fiala, ODS, Spolu).

„Vlastenci se musí spojit proti islamizaci a diktátu Bruselu a sluníčkářů! Co myslíte?“ (Tomio Okamura, SPD).

Vypněte facebooky a twittery. Co nejdřív. Tohle jsou aktuální příspěvky hlavních politických lídrů na sociálních sítích. Volby se blíží, na sociálních sítích to začíná být opravdu vážné. Když je rychle vypnete, máte jakous takous šanci uchovat si alespoň do říjnového hlasování zdravý rozum.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle časopisu The Wired je po posledních amerických prezidentských volbách většina demokratů i republikánů pro to, aby týden před příštími volbami vypnuli provozovatelé sociálních médií veškerý politický obsah. Už dnes dodržují třeba Francouzi před hlasováním zákonnou lhůtu 44 hodin bez voleb v médiích. Televizní a rozhlasová média v Británii mají zase zakázáno informovat o volbách v době, kdy jsou otevřeny volební místnosti. V Česku se nesmí tři dny před parlamentními volbami zveřejňovat předvolební průzkumy. Čili ve světě klasických médií demokratických zemí se už politika před volbami dávno omezuje. Měli bychom uplatnit stejná měřítka na média sociální. Nebo možná přísnější. Protože před tím, co se tam odehrává, bychom se měli chránit snad ještě silněji.

Jsou sociální média zlo?

Když chtějí dnes Tomio Okamura a Andrej Babiš masivně rozšířit nějakou svoji „pravdu“, ideálně k tomu použijí svůj Facebook. Oba tam mají zhruba čtvrtmilionové publikum a ty jejich pravdy jim tam nekazí fakty žádní redaktoři nebo editoři. Tedy řečeno přesněji, oba si tam mohou lhát zcela podle libosti. A oba to dělají.

Zdaleka nejde jen o ně. Své „pravdy“ šíří sociálními médii kdekdo. Opozice, proruští trollové, fandové monarchie, obdivovatelé totalit, bojovníci za práva kohokoliv... Je to snadné, rychlé a účinné. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube se už definitivně staly součástí základní infrastruktury demokracie. Přesto, že ji ničí. Jsou totiž tím nejlepším nástrojem na šíření lží, který zatím lidstvo vynalezlo.

Odhady mluví o tom, že Facebook používá 5,7 milionu Čechů, Instagram 3,2 milionu, YouTube 5,6 milionu Čechů. Podle dat AMI Digital Indexu používá dnes v Česku sociální sítě 92 procent uživatelů internetu a v průměru s nimi tráví 159 minut denně. Pro 43 procent z nich je to základní zdroj informací. To znamená, že téměř pro polovinu obyvatel Česka je hlavním zdrojem informací něco, co primárně vydělává na pudovosti, na rychlých emocích, co vytváří informační ghetta a víc než o cokoliv jiného stojí o to, prodat vám reklamu. Něco, co se ani vzdáleně neblíží profesionálnímu zpracování informací. Žurnalistice, chcete-li. A v tom tkví celé to zlo sociálních sítí. Pokud jde o obsah, měly by na ně být kladeny stejné nároky jako na vydavatele novin, provozovatele televizí a rádií.

„My máme takovou vizi, že v boji mezi pravdou a lží pravda vždy zvítězí, ale to bohužel není pravda. Když chcete, aby lidé věřili faktům, musíte je vzdělat, musíte jim ukázat budoucnost, kde budou mít fakta nějakou váhu, a musíte podporovat kvalitní novinařinu,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Respekt historik Timothy Snyder. A dodal: „Demokracie je projekt, který vyžaduje hodně práce, podpory, přemýšlení o budoucnosti. Pokud zaujmeme postoj volného trhu, že se pravda sama nějak objeví, nebude to fungovat.“

A také že to v případě sociálních médií nefunguje. V českých podmínkách to není tak výrazné. Například vliv režimu Vladimira Putina na volby Česku tu podle zpráv BIS je, ale mnohem více s ním zápolí samozřejmě ve Spojených státech, kde jsou vlastníci Facebooku či Googlu právem obviňováni z toho, že umožňují s volbami manipulovat. Proto se v USA spojují i političtí soupeři a přemýšlejí nad nějakým typem regulace obsahu šířeného na sociálních platformách.

K největší míře regulace sociálních sítí se zatím odvážili zřejmě v Německu. Asi tři roky tam platí zákon, který mimo jiné sociálním sítím s více než dvěma miliony německých uživatelů ukládá povinnost hlásit příspěvky podezřelé z porušování zákona. Zjevně nezákonné příspěvky se musí smazat do jednoho dne, u složitějších případů je lhůta jeden týden, dva potom, když je třeba na pomoc povolat externí odborníky. Facebook, Twitter nebo Google také dostaly povinnost zřídit si v Německu pobočku, aby s nimi mohly snáze komunikovat tamní úřady.

To by měla být pro Česko dobrá inspirace. Samotné mazání příspěvků v takto krátkých lhůtách je nešťastné. Rozhodují o tom laici, chybí hranice mezi jasnou pomluvou a třeba politickou satirou a podobně. Regulace by u nás mohla být klidně pomalejší, víc opřená o autority soudů či policie, zato podpořená přísnými sankcemi.

A pokud bychom třeba měli řešit otázku, zda by mazání určitého obsahu nepředstavovalo cenzuru, tak ta už je vyřešená. Jak uvádí třeba právník Tomáš Sokol, „Podle odst. 4 článku 17 Listiny základních práv a svobod lze svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.“ Je správné zachovat demokracii její vlastnost chránit sebe samu. Třeba před obchodním nástrojem žijícím z šíření fake news.

Možností regulace je tedy mnoho. Horší je, že je čeští politici nevidí. A soudě podle aktuálních volebních programů nejspíš nevidí ani problém samotný. Něco málo najdeme překvapivě třeba u sociálních demokratů, kteří chtějí, aby digitální platformy zveřejňovaly „principy fungování svých algoritmů“. Ale jinak je to ohromná bída. Což lze u zmíněných Babiše s Okamurou a mnoha dalších pochopit, proč by si řezali větévku, na které se tak pohodlně sedí. Ale u demokratických stran je to zarážející známka nemodernosti a provinčnosti.

Nezbývá nám tedy než na nic nečekat a začít se samoregulací. Alespoň teď, krátce před volbami. Vypněte to, radím vám dobře. Místo Facebooku si raději vyhraďte trochu času a dejte si práci s přelouskáním volebních programů, podívejte se na stránky Poslanecké sněmovny, najděte si poslance nebo stranu, pro kterou se chystáte hlasovat, a prověřte si, jak se za ty poslední čtyři roky chovali, co navrhli, pro co hlasovali, obraťte se na svá oblíbená klasická média. Pro váš zdravý rozum a pro výsledek voleb to bude malá výhra.