Je Michal Koudelka dobrý, nebo špatný ředitel Bezpečnostní informační služby? To vlastně nikdo pořádně neví a zdá se, že to vlastně nikdo moc neřeší. Otázka, zda má být i nadále šéfem tajné služby, nebo odejít, se totiž přelila do čistě politického rybníčku a může za to Miloš Zeman s přispěním Andreje Babiše. Ukázkou zdvihnutí pomyslného stavidla je například pondělní schůzka premiéra s prezidentem, kde se mimo jiné řešil i Koudelka.

Na první pohled se může zdát, že Babiš byl při jednání silný, moudrý a státnický.  Po schůzce řekl, že o pokračování Koudelky se musí poradit s poslanci z bezpečnostního výboru a že Zemanovy výhrady k řediteli BIS si má prezident vyříkat přímo s ním.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zaprvé, to, že nyní Babiš svolává poslanecký výbor, není ani tak jeho moudrost a odpovědnost, jako spíše politické lavírování a nechávání si otevřených vrátek. Podle zákona o zpravodajských službách totiž ředitele BIS jmenuje vláda právě až po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. A v současné patové situaci Koudelkova konce nekonce mu nic jiného nezbývá.

Názor hnutí ANO a samotného premiéra na Koudelku přitom nikdo nezná. Až tedy dojde na lámání chleba, tak se Babiš možná bude moci pyšnit tím, že on názor nemění, ale jen proto, že žádný nemá. Jen si nechává volné pole pro jakékoli rozhodnutí, kterým si nakloní toho, koho bude v té chvíli právě potřebovat.

A zadruhé, o budoucnosti ředitele BIS neměl se Zemanem vůbec jednat. Ředitele jmenuje vláda a z výkonu své funkce je pak šéf kontrarozvědky odpovědný také jen vládě.  Do personální politiky a samozřejmě také do debaty o novém řediteli BIS tak prezident nemá absolutně co mluvit. Proč se s ním tedy Babiš o něčem takovém radí? Protože mu prostě a jednoduše podlézá a jistí si jeho přízeň pro jmenování nové vlády po volbách.

Celá debata plní noviny především kvůli tomu, že jde o tajnou službu, která samozřejmě budí zájem. Ale ve skutečnosti je vlastně jedno, zda jde o ni, nebo jakýkoli jiný státní úřad a jeho šéfa. Tady jde především o samotnou Zemanovu osobnost a politický styl, kdy každý, kdo vyjádří jiný názor než on, je prezidentem označen, když ne rovnou za zločince, tak alespoň za hlupáka. A pokud se bázlivě nepodřídí, snaží se ho prezident zničit. BIS si to vysloužila svými zprávami varujícími před Ruskem a Čínou, jejichž politici patří do party kluků, se kterými se prezident kamarádí. A že to Zemana opravdu rozčílilo, ukazuje i to, že poprvé odmítl jmenovat Koudelku generálem tři měsíce potom, kdy mu šéf zpravodajců vysvětlil, že jed novičok, který otrávil ruského agenta Sergeje Skripala, se v Česku opravdu nevyráběl. Zeman přitom tvrdil pravý opak, a snažil se tak bagatelizovat obvinění, že za útokem stojí ruští zpravodajci.

Prezident od té doby jakýkoli výstup BIS nebo výrok samotného Koudelky neopomene kritizovat či zesměšňovat. Jeho výraz „čučkaři“, který český jazyk obohatil o další pejorativní obrat, je už pověstný. Je pak Koudelkovi ke cti, že se chová jako správný úředník, a ne politik a nechává tyto výstupy bez reakce.