Na trh s kryptoměnami se vrací optimismus a po tříměsíčním útlumu se opět začíná stavět na nohy. Hodnota největších digitálních měn vyskočila v posledních týdnech o desítky procent. Před třemi týdny činila ještě hodnota všech kryptoměn 1,25 bilionu dolarů. V pondělí už se dostala na hranici 1,9 bilionu. A to navzdory připravované regulaci ze strany Spojených států.

Nahoru žene virtuální měny změna nálady na trzích i technologické vylepšení Etherea. To představilo mimo jiné novinku, která pravidelně „pálí“ část vydaných mincí a reguluje tak jejich množství. Od minulého čtvrtka už byly zničeny tokeny za více než miliardu korun.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Hlavním ukazatelem na trhu je stále bitcoin. „Velkou část měsíce čekal bitcoin na nějaký pozitivní impulz. Tím se nakonec ukázala být podpora od majitele Tesly Elona Muska na konferenci věnované kryptoměnám The B Word nebo ředitele Twitteru Jacka Dorseyho,“ říká šéf společnosti Bit.plus Martin Stránský.

Bitcoin se většinu pondělí obchodoval kolem 45 tisíc dolarů za kus. Ještě kolem 20. července to bylo pod 30 tisíc dolarů. Svých historických maxim dosáhl v polovině dubna, kdy se přiblížil hranici 65 tisíc dolarů za jednu minci.

„My jsme spíše počítali s tím, že to půjde ještě dolů, rozhodně to tak  vypadalo ještě koncem července. Pak ale přišel intenzivní tlak na uzavírání pozic sázejících na pokles a cena začala stoupat,“ vysvětluje Jakub Jedlinský z poradenské společnosti Altlift.

Důvodů k růstu je ale podle něj více. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena na trh stále pumpuje nové peníze, a na maximech jsou tak i akciové indexy. A k pozitivnímu sentimentu přispěly například i olympijské hry. „Ty lidem všeobecně zlepšily náladu a je to vidět na všech trzích,“ podotýká Jedlinský.

I přesto je podle něj stále možné, že se cena bitcoinu na hranici 30 tisíc dolarů vrátí: „Fundamenty nejsou nějak dobré, regulátoři útočí na největší kryptoměnovou burzu Binance a řeší se regulace ve Spojených státech.“

Regulace je součástí bilionového infrastrukturního balíčku, který chce současná americká vláda prosadit. Původní podoba regulace by ale mohla při extrémním výkladu prakticky zastavit těžbu kryptoměn v zemi. Balaji Srinivasan, technický investor a bývalý technologický ředitel společnosti Coinbase, označil nejnovější dodatek Bidenovy administrativy za „zadní vrátka k zákazu bitcoinu“, zatímco lobbista za kryptoměny Jerry Brito tento krok označil za katastrofální a směšný.

I přes tyto obavy letí celý kryptotrh nahoru. Již zmiňované ethereum překročilo hranici tří tisíc dolarů. Ethereum funguje jinak než bitcoin. Zatímco ten chce být opravdu měnou, Ethereum je spíše jako globální decentralizovaný počítač, do kterého je možné vkládat další různé aplikace.

Podle experta Pavla Přecechtěla je za současným růstem kryptoměn právě vývoj na této platformě. „Jde o EIP 1559, DeFi a NFT,“ vyjmenovává tři hlavní důvody. NFT jsou umělecká díla a další převedená na blockchain. Některé nejznámější artefakty se prodaly už za desítky milionů dolarů, začínají se na ně ale převádět i různé sběratelské kartičky, a tak množství zobchodovaných NFT dramaticky roste.

DeFI je zase zkratka pro decentralizované finance. Na Ethereu je možné brát si úvěry, poskytovat likviditu burzám či zařídit si pojištění na blockchainu.

A kryptická zkratka EIP 1559 je zodpovědná za již zmiňované „pálení“ etherea. Tento upgrade sítě zásadně mění způsob, jak se za její využívání platí. Do minulého týdne se využíval aukční systém. Síť upřednostňovala transakce s nejvyšším poplatkem. A zároveň počet transakcí v síti, který je fixní, systém nezohledňoval. Ve dnech s vysokými pohyby cen ale docházelo k přeplnění sítě, a tak jeden obchod na směnárně mohl někdy vyjít i na stovky dolarů.

Nový systém zavádí algoritmus a tzv. base fee, základní výši poplatků s ohledem na aktuální vytížení sítě. A tyto poplatky pak „pálí“ rychlostí zhruba 2,5 etherea za minutu. Od schválení minulý čtvrtek zmizelo ze sítě zhruba 17 tisíc mincí v hodnotě přes padesát milionů dolarů.