Když premiér Mateusz Morawiecki v úterý vypoklonkoval z vlády svého náměstka a šéfa jedné koaliční strany Dohoda Jaroslawa Gowina, provedl dvě věci najednou. Zaprvé předešel  nevyhnutelné roztržce kvůli rozdílným názorům na novelu zákona o elektronických médiích a na obsah reformního programu s nadneseným názvem Polský úděl. Zadruhé se pustil do politického provazochodectví v čele kabinetu s nejistou či menšinovou podporou, který čelí kritice doma a vzbuzuje obavy mezi spojenci, v první řadě v USA.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zda a jak se podaří vybruslit z klubka narůstajících problémů, nezáleží na premiérovi Morawieckém, ale na faktickém šéfovi hlavní vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawu Kaczynském.

Na stole je novela zákona o elektronických médiích kopírující předchozí zákon o těch tištěných, kdy jsou pod heslem repolonizace vytlačováni zahraniční investoři. Národní zájem se tu zužuje na zájem jedné strany, ne-li dokonce na představy jednoho politika. Takto se majitelem řetězce regionálních deníků stala vládou ovládaná firma PKN Orlen.

Nynější novelu opozice označila za „lex TVN“, protože jejím hlavním smyslem je ovládnout soukromou televizi stejného jména. Hlavně kritické příspěvky zpravodajského kanálu TVN 24  leží vládě a straně Právo a spravedlnost v žaludku. Papírově veřejnoprávní televize se sice už stala hlásnou troubou oficiální politiky, její sledovanost, a tedy vliv však rapidně klesly.

Veřejný spor o svobodu médií není domácí záležitostí. Hlavním akcionářem TVN je skrze nizozemskou společnost americká Discovery. Demokratičtí i republikánští senátoři ve společné rezoluci varovali, že jakékoli uplatnění chystaného zákona na TVN, největší americkou investici v Polsku, by se negativně projevilo v oblasti obrany a obchodu. Vláda ve Varšavě si z toho, že v žebříčku hodnocení svobody médií Reportérů bez hranic se země za poslední léta propadla z 18. na 64. místo, nic nedělá. Vysvětlování Polákům, proč si hodlá pohněvat svého strategického spojence, se však nevyhne.