Americká mediální společnost Discovery zvažuje všechny možnosti, jak udržet vysílání polské zpravodajské stanice TVN24. Té končí její satelitní licence a státní mediální rada se zatím nemá k jejímu prodloužení o dalších deset let. Související žádost posuzuje už půldruhého roku. Podle tamních médií je to rekordně dlouhá doba, u nikoho jiného státní regulátor nepotřeboval tolik času. Discovery upozorňuje, že všechny formální a právní náležitosti k prodloužení licence splňuje. Takže pokud má úřad s tímto krokem nějaký problém, bude leda tak politický. Svou investici jsou Američané ochotní bránit i při mezinárodní arbitráži.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Současná licence vyprší 26. září 2021. Na stole jsou různé varianty, co s tím. Skupina TVN provozuje v Polsku ještě menší, byznysově orientovaný program, který je sesterskou stanicí zpravodajské TVN24. Licenci má až do roku 2027, teoreticky by se dalo zpravodajství přesunout tam a upravit programovou skladbu. Ale vyloučeno není ani to, že by TVN24 pokračovala ve vysílání na základě nové licence udělené mimo Polsko.

Právně a technicky je to možné. V Evropské unii může v jakémkoliv členském státě vysílat televize, která v jakémkoliv členském státě získala vysílací licenci. Záleží jenom na konkrétních podmínkách každé země, jak rychle licence vydává a co je k tomu potřeba. Některé státy jsou liberálnější, v některých je kolem toho spousta byrokracie. Česká republika možná překvapivě patří ke státům, kde je získání licence levné a rychlé. Formulář na satelitní licenci má pět stránek a poplatek je 90 tisíc korun. Vysílat může v podstatě každý, kdo splní základní podmínky, nedluží na daních a předloží programovou skladbu.

Discovery má možnost požádat o licenci pro TVN24 například v Nizozemsku, kde má právně zakotvenou spoustu programů šířených mimo jiné v Polsku. Ostatně i mateřská společnost televizní skupiny TVN teď sídlí v Nizozemsku. Konkurenční firma ViacomCBS naopak pro vysílání v Polsku běžně používá české licence.

Nekomplikované podmínky pro udělování satelitních licencí v minulosti vynesly tuzemské Radě pro rozhlasové a televizní vysílání žertovnou přezdívku Bajkonur. Toto přirovnání ke kosmodromu v Kazachstánu lépe pochopíte, když se podíváte například na satelitní licence udělené minulý týden. Například středoevropská pobočka mediální skupiny AMC dostala licenci na vysílání dokumentárního programu Spektrum v Maďarsku. Už zmíněná ViacomCBS bude na základě české licence vysílat belgickou a španělskou verzi hudební televize MTV. Naše vysílací rada tak musí o nových programech informovat své protějšky v Belgii, Španělsku a Andoře.

Svým způsobem ještě o něco zábavnější je čerstvá licence pro portugalské vysílání MTV. To bude pokrývat nejen Portugalsko, ale hlavně skoro celou Afriku. Ve výčtu států, kde bude možné tuto stanici přijímat, tak figurují například Alžírsko, Botswana, Jihoafrická republika, Nigérie, Seychely nebo Uganda. Tam naštěstí český regulátor nikoho informovat nemusí.
V tomto světle by tedy licence pro zpravodajský program v polštině a pro polský trh nebyla ničím překvapivým. Navíc by platila o dva roky déle, než je v Polsku zvykem (v Česku se totiž licence vydávají na období dvanácti let).

Svoboda šíření licencovaných satelitních programů pochopitelně nemá jenom pozitivní stránky. Zejména v posledních letech se začalo řešit, co dělat se státními stanicemi pod ideologickou kontrolou Kremlu nebo pekingské vlády. Letos v únoru se o tom diskutovalo v souvislosti s čínskou stanicí CGTN, která kvůli propagandě přišla o britskou licenci. Díky britské koncesi ji pak mohli zařazovat do nabídky operátoři v celé Evropě (evropská úmluva o přeshraniční televizi se týká i nečlenských států EU). Odebrání britské licence ale nestačilo, protože čínská stanice využívá francouzskou satelitní kapacitu, a začala tak spadat pod francouzskou jurisdikci. Je to ale program, který třeba v Česku nabízí jen pár operátorů a jeho zásah je minimální.

Právě vysílání čínských a ruských stanic v Polsku ostatně bylo oficiální záminkou pro schválení zákona, který by vytlačil z trhu i americké investory. Kaczyńského konzervativci slibují, že satelitních licencí se nakonec týkat nebude, a TVN24 tak bude uchráněna. Tahle hra o to, kdo má pevnější nervy, potrvá ještě měsíc.