Na sociálních sítích se objevují otázky, jak by u nás ve volbách uspěl Tálibán. Vypadá to jako legrace, protože kdybychom dali jen na vnější stránku prezentace, tak je jasné, že vousáči s kalašnikovy by u nás příliš nezabodovali. Ale pokud se podíváme na hodnoty a programová východiska, najednou získává otázka racionální jádro.

Tálibánci jsou odpůrci Západu, bojují se Severoatlantickou aliancí, pohrdají Evropskou unií. Jsou zastánci tradičních hodnot, u nás by se řeklo „normálního světa“. V praxi to znamená, že se staví proti tomu, čemu se tady říká progresivismus. Tedy proti rozšiřování práv sexuálních menšin či většímu zastoupení žen ve veřejném prostoru. Také klimatická změna je jim úplně ukradená, neb v koránu se o ní nic nepíše, takže neexistuje.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Když se podíváme na českou politickou scénu, najdeme překvapivě bohaté spektrum formací, které mají hodnotová východiska a cíle velmi podobné jako Tálibán. SPD Tomia Okamury nebo Volný blok nasazují na základní organizace Západu – Severoatlantickou alianci a EU – a nejraději by z nich vystoupily. Pokud jde o práva gayů, tak Okamura říká, že „pokud by ho měl adoptovat homosexuální pár, radši skočí z okna“. No a změna klimatu podle nich, ale třeba ani podle Trikolóry, není problém, protože to tak ve svatých knihách píše Václav Klaus starší.

Nakonec i agitační prostředky jsou podobné. Stejně jako tálibánci slibují venkovskému obyvatelstvu Afghánistánu lepší životní úroveň pod vládou práva šaría, Okamura nalhává Čechům skrze svůj pojízdný jarmark, jak bude krásně levno pod jeho vládou „suverenity a soběstačnosti“. Obě formace také sázejí na vyvolávání nesnášenlivosti venkova vůči městskému obyvatelstvu. Podle tálibánců to jsou „zkorumpovaní nevěřící kosmopolité“, u našich okamuristů či trikolóristů je to „pražská kavárna“.

Samozřejmě prostředky se liší, Okamura ani Volný nikomu ruce sekat nebudou, homosexuála na smrt nepošlou a ženy nestrčí do burky. Leč na druhou stranu příznivci podobných formací dávají na sítích najevo, že by pro násilí proti odlišným lidem nešli daleko. Nakonec jediným českým odsouzeným teroristou je důchodce Balda, fanoušek SPD. Tálibánská mentalita má v těchto partajích kořínky zapuštěné hluboko.

Takže zpět k tomu, kolik hlasů u nás by „Tálibán“ uzpůsobený podmínkám střední Evropy získal. Je to odhadem tak 15–18 procent, což je zhruba součet preferencí SPD, Volného bloku, DSSS a Trikolóry. Zdálo by se, že to zase tak moc není. Ale podhoubí pro to, aby se v budoucnu v Česku odehrály nehezké události, se povážlivě rozšiřuje.