Není lepší téma pro první díl volebního deníku než to, které v českých volebních kampaních ještě nikdy nebylo. Zároveň je to ale téma vůbec nejošidnější, protože autor může lehce propadnout nejrůznějším zkreslením a osobním preferencím. Ale do toho. Jak správně tušíte, jde o Andreje Babiše mladšího. Syn premiéra se zjevuje na jeho mítincích jako Nemesis a vzrušeně mu připomíná, jak se k němu choval. Tvrdí, že jeho otec zneužil psychiatrii a nechal ho zavléci na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. A vyzývá lidi, aby nevolili hnutí ANO.  

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Potíž je v tom, že reálně existují dva obrazy Andreje Babiše mladšího. Odpůrci Andreje Babiše seniora vidí statečného mladého muže, který se postavil proti všehoschopnému otci. Fotí se s ním, tleskají mu, vyjadřují mu podporu na sociálních sítích. A věří, že jeho trudný příběh pomůže otevřít oči těm, kdo stále v jeho otci spatřují fajn chlápka, soucitného miliardáře, který by si při boji za „lidi“ třeba roztrhal tělo. Jenže nic takového se nestane, protože příznivci majitele hnutí ANO vidí při pohledu na Babiše mladšího něco úplně jiného. Vidí psychicky nemocného člověka, cynicky zneužitého premiérovými odpůrci, kteří juniora řídí, ukazují mu, kde má vystoupit a co má říkat. Ani je nenapadne, že by junior mohl být autentický, natož že by se mohl pohybovat v mezích normality.  

Jde o to, který obraz u veřejnosti zvítězí. Definitivně a absolutně zřejmě žádný, ale troufnu si říci, že navrch budou mít příznivci premiéra. Proč? Protože si mohou dovolit úplně všechno. Suita Babiše staršího a jeho fanoušci pálí salvy od boku a bez jakýchkoliv skrupulí volají: „Je to zneužitý blázen!“ Poslanec ANO – pediatr David Kasal – provedl diagnostiku „nenormality“ od pohledu, dvojministr Karel Havlíček s hraným soucitem pravil, že měli „podobný případ v rodině“, a prezident Miloš Zeman vzkázal, že jde o zneužití a nejhlubší dno. Prostě bum prásk. Naproti tomu liberální tábor je rozpolcen. Část příznivců opozice nahlas pochybuje, jestli konflikt otec–syn do kampaně patří, když přece kampaň má být věcná. Rozvažují, jak to celé ve skutečnosti je. Vyčítají vlastním politikům, že se s Babišem juniorem vyfotili. Prostě celé se jim to nějak, s prominutím, ekluje. 

Je to další ukázka toho, jakou výhodu populisté mají. Mohou si jet svou a bez jakýchkoliv skrupulí či důkazů své oponenty mydlit hlava nehlava. Liberálové mezitím pochybují a rozvažují, jestli se to či ono sluší a patří, což je sice intelektuálně i eticky v pořádku, ale v souboji jim to svazuje ruce. Tím není samozřejmě řečeno, že by liberálové měli postoj změnit – přestali by být liberály, přišli by sami o sebe. Má tím být řečeno jen to, že právě v tomto je hlavní důvod, proč v současné politice, která je politikou bezskrupulózních úderů a přímočarých emocí, liberálové nutně prohrávají.  

Z jiné strany je dobré se ještě zastavit u role režiséra Víta Klusáka, který se zjevil vedle Babiše mladšího na zahájení kampaně ANO v Ústí nad Labem. Nebudu soudit, jestli to byla náhoda, jak tvrdí Klusák a docela přesvědčivě to vysvětluje na svém facebookovém profilu. Nebo zda šlo od začátku o jím samotným připravenou provokaci, jak tvrdí babišovci. Faktem je, že Klusák chce o Babišovi mladším točit film. A že je typem režiséra, který má ve zvyku vstupovat do děje, nebo děj přímo provokovat, což ukázal opakovaně ve filmech Český sen nebo V síti. Z dokumentaristy, který má realitu zaznamenávat, promýšlet a interpretovat, se Klusák stává jejím přímým tvůrcem. To jistě může mít smysl při odhalování hlubinného nastavení české konzumní duše nebo hrozby, jež číhá na děti na internetu. Ale ve volební kampani je to faul. Ve chvíli, kdy už svou pouhou přítomností vedle Babiše mladšího Klusák zavdává příčinu k podezření, že chce výsledek volby ovlivnit, dělá medvědí službu demokracii. A vlastně i těm, jimž by třeba chtěl pomoci, protože právě už jen jeho přítomnost coby známého provokatéra a manipulátora dává babišovcům možnost říkat, že Babiš mladší není autentický, ale že ho někdo vodí. Lituji, ale Klusák  se v sebezalíbení a honu za další „dokumentaristickou“ senzací strefuje do nohou svých politických spojenců.

Jak to tedy celé dopadne? Tipuji, že vystoupení Babiše mladšího v kampani nevystrnadí z tábora Babiše staršího ani jednoho voliče. Jen prohloubí zákopy ve společnosti, které jsou už nyní tak hluboké, že na každé straně není pouze jiný zájem nebo jiné přesvědčení. Ale úplně jiná realita.