V úterý ráno se vyplní přání propagátorů kryptoměn a dalších technologických nadšenců. Malá středoamerická země El Salvador začne jako vůbec první stát na světě používat bitcoin jako svoji druhou oficiální měnu. Zatímco technologičtí nadšenci to vítají, řada obyvatel této chudé země má z kroku prezidenta Nayiba Bukeleho obavy.

„Nejdůležitější podle mého je, že El Salvador vysílá dalším zemím signál, že stát nepotřebuje velké centrální banky, které jen tisknou peníze, ale že reálně může fungovat na kryptoměnách. Pokud se přidají další země, bude to už jasná zpráva, že je čas přejít na tvrdou měnu, kterou podle mého bitcoin už dnes jako digitální zlato je,“ říká Pavol Lupták z IT bezpečnostní firmy Nethemba, jinak také etický hacker a jeden z lidí, kteří stáli u vzniku pražského projektu Paralelní polis. Už nyní je jasné, že Salvador nezůstane sám. Jeho příkladu chtějí následovat například Paraguay či komunistická Kuba. A seznam zemí, které o přijetí kryptoměny jako oficiálního platidla uvažují, roste.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Přijetí bitcoinu v Salvadoru znamená, že už nepůjde jen o investiční hračku pro pár nadšenců. Hned v úterý by ho měly začít přijímat všechny obchody, firmy či přímo stát. „Všechny náklady, pohledávky, dluhy, všechno je dnes možné zaplatit bitcoinem,“ popisuje Lupták. Plán na zavedení kryptoměny představil prezident Bukele na červnové bitcoinové konferenci v americkém Miami. Krátce poté přijal velkou většinou potřebný zákon i tamní parlament. V Salvadoru je doposud oficiální měnou americký dolar. Vlastního colonu se země vzdala už před dvaceti lety.

Bukele, celým jménem Nayib Armando Bukele Ortez, je prototypem moderního populisty s autoritativními sklony. Od zavedení kryptoměny jako oficiálního platidla si slibuje, že zemi, kde stále 70 procent obyvatel nemá bankovní účet, zmodernizuje, rozpumpuje nový byznys a přiláká potřebné technologické investice ze zahraničí. Obyvatelům chce navíc usnadnit platby z ciziny. Peníze, které posílají Salvadořané například z USA a dalších zemí, kde pracují, dnes tvoří celých 20 procent HDP. Velkou část těchto převodů přitom spolknou poplatky bankám nebo službám, jako je Western Union a další.

Prezident si ale uvědomuje, že přijímání bitcoinu nebude v El Salvadoru jednoduché. Řada lidí stále nemá chytrý telefon či přístup k internetu. Pro mnohé tak může být platba na blockchainu příliš složitá. Obchody s kryptoměnou mají obyvatelům usnadnit vznikající jednoduché aplikace, například vládou podporované Chivo (v překladu cool nebo hustý). K jejich používání bude vláda občany motivovat i finančně – každý dostane 30 dolarů, samozřejmě v bitcoinu.

Plán ale čelí kritice doma i v zahraničí. Zatímco organizace jako Světová banka varují před praním špinavých peněz a daňovými úniky, místní se obávají, že celý plán je jen nedomyšlený experiment a Bukeleho chytrý marketing. Nelíbí se jim ani povinnost bitcoin přijímat, i když zde už prezident zmínil možné ústupky. Lidé ale mají strach hlavně z velkých výkyvů cen bitcoinu. Ještě před rokem stál 10 tisíc dolarů a dnes už se jeho hodnota pohybuje kolem 50 tisíc. Při velkých propadech by tak obyvatelé Salvadoru mohli přijít o část úspor. 

Povinné přijímání bitcoinu se nelíbí ani expertům. „Cesta k akceptaci bitcoinu nevede přes donucení a nucený oběh. To vůči němu vytvoří odpor. Bitcoin má nejlepší PR, které potřebuje: lidi, kteří si ho dobrovolně vybrali pro jeho vlastnosti a užitečnost,“ říká autor knih Hackni sa a Veľký reštart Juraj Bednár.

Úleva na daních?

Přeměna bitcoinu na zákonné platidlo ve středoamerické zemi může mít dopady i ve světě včetně České republiky. Podle některých expertů by to totiž mohlo znamenat, že by fyzické osoby nově nemusely v určitých případech danit své zisky z prodeje této digitální měny.

„Podle zákona o daních z příjmů je tu u konverze měny možnost osvobození. Je to zamýšleno tak, že byste nemusel platit daň v případě, že jste fyzická osoba, neobchodujete na burze, netradujete a měníte měnu pro vlastní potřebu. V takovém případě by měl být váš kurzový zisk osvobozen,“ říká Michal Hanych ze společnosti SimpleTax.

A souhlasí s ním i Jaromír Sladkovský, šéf Raiffeisen investiční společnosti. „Podle mého to platí. Ve chvíli, kdy Salvador přijme bitcoin jako svoji druhou státní měnu po dolaru, tak by se na něj tato úprava měla vztahovat,“ říká. Očekává ale tuhý odpor finančních úřadů i dalších státních institucí. Podle Sladkovského bude potřeba nějaký precedens, tedy rozhodnutí soudu.

Úřady mu zatím dávají za pravdu. „Finanční správa setrvává na svém výkladu, tj. považuje virtuální měny za věc nehmotnou, movitou a zastupitelnou, toto vymezení vychází z ustanovení nového občanského zákoníku,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Klára Křehlová. „Na postoji ČNB k bitcoinu salvadorská národní úprava jeho akceptace a možnost jím v Salvadoru hradit daně nic nemění. Nejedná se o měnu,“ říká mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

Na precedens ale nejspíš nebudeme čekat dlouho. „Od státu jiný přístup, než že to zamítne, čekat nemůžeme. Rozhodně bych teď neradil klientům, ať ve velkém přestanou platit daně,“ říká Hanych ze SimpleTax. „My do té pře ale sami půjdeme, rádi se se státem pohádáme,“ říká s tím, že před soud by se spor o daň za rok 2021 dostal nejdříve koncem příštího roku, spíše ale až v roce 2023.